Gündem

Vali Güzeloğlu: İnancımız gereği kadın baş tacıdır

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” programında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Büyük yolculuğumuzda şüphesiz ki kadınlarımız en önemli gücümüz ve dayanağımız. Biz inancımız gereği kadını baş tacı eden bir medeniyeti tems

8 Mart 2017 Saat: 14:19
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 681 kez okunmuştur

Vali Güzeloğlu: İnancımız gereği kadın baş tacıdır
Vali Güzeloğlu: İnancımız gereği kadın baş tacıdır
“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” programında konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Büyük yolculuğumuzda şüphesiz ki kadınlarımız en önemli gücümüz ve dayanağımız. Biz inancımız gereği kadını baş tacı eden bir medeniyeti temsil ediyoruz” dedi

“8 Mart Dünya Kadınlar Günü” programı Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanı sıra Vali Güzeloğlu’nun eşi Ayşe Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Serpil Yılmaz, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Özge Keçeci, Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu ve eşi Zeynep Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Başiskele Kaymakamı Attila Kantay, İl Ticaret Müdürü Veysi Uzunkaya, İl Müftüsü Yusuf Doğan ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

 

AYRIMCILIK SONA ERMELİ

Programın açılış konuşmasını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü gerçekleştirdi. Yümnü konuşmasında, “Kadınlar bizleri eğiten, yüreklendiren fedakar insanlardır. Kadınlar birçok ülkede hala insan onuruna yakışmayan bir şekilde yaşamaktadır. Kadın ve erkek arasında yaşanan ayrımcılık bir an evvel sona ermeli. Kadınlarımız hak ettiği saygınlığı kazanabilmesi için her platformda destek vermeliyiz. Bu ortak bir gayretle mümkündür. Herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır. Millet ve devlet lehine birçok pozitif iyileştirme yapılmıştır” şeklinde konuştu.

 

“KADINLAR HAKLARINI ÖĞRENMELİ”

“İlimiz bir sanayi kentidir. Kadınların iş hayatı anlamında önemini biliyoruz” diyen Yümnü, “Kadın alanında hizmetler ve destekler önemli ölçüde geliştirilmektedir. Şiddet önleme merkezi açılmıştır. Birçok kurumumuz kadın sorunlarına çözüm aramaktadır. Bu hakların daha iyi anlaşılması için öncelikle kadınların kendi haklarını öğrenmesi gerekiyor. Amacımız huzurlu bir toplum oluşturmaktır. Bu binamız, yüzme havuzu, spor salonu, restoran, engelli bakım üniteleri bulunan ve danışma hizmeti bulunduğumuz bir yapıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

 

KADIN HAKLARI KADAR KADINDIR

Programda konuşan Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, “Biliyoruz ki kadın toplumun koruyucu birleştirici unsuru. Politik ve çevresel güvenliği sağlamanın da ön koşulu kadınların etkinlik alanlarının genişletilmesinden geçiyor. Türkiye gelişirken bu sürece en fazla katkıyı veren de yine kadınlarımız olmuştur. Kadın STK’ların sayısının artması demokrasinin gelişmesine de katkı sunmaktadır. Güzel gelişmeler yaşanmaktadır. Kadına karşı şiddete karşı etkin bir mücadele gerçekleştirilmekte. Hükümetimiz ailenin korunması için seferberliğe davet eden projeler hayata geçirmektedir. Biz kadınlar bize düşen görevi iş hayatında yer alarak biz de varız demeliyiz. Kadın hakları kadar kadındır” değerlendirmesinde bulundu.

 

KADINLAR ÜRETİME VE YÖNETİME KATILMALI

Moralı’nın ardından engelli vatandaş Suna Bağrıyanık kürsüye gelerek söz aldı. Bağrıyanık konuşmasında, “Engelli kadın olmak çok daha zor. Hayatı tamamı engelliler için zordur. Bizim Köy Engelliler Vakfında çalışmaya başladım 2010 yılında. Eskiden de engelliler vardı fakat herkesten gizleniyordu. Oysaki engellilere fırsat eşitliği verildiğinde engellilerin yapamayacağı şey yoktur. Kadınlar üretime ve yönetime katıldığında toplumsal gelişme hız kazanmıştır” dedi.

 

ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Koruyucu anne Asiye İkiz, “Çok güzel bir duygu. Sedanur bana evlat duygusunu aşıladı. Gerçekten herkese bunu tavsiye ediyorum. İlla ki doğurmak değil annelik bunu ben bire bir yaşıyorum. Çok güzel bir proje, bir çocuğa hayat veriyorsunuz” şeklinde konuştu.

 

EŞİM MESAJIMA CEVAP VEREMEDİ

İkiz’in ardından konuşan şehit eşi Zeynep Çakal, “Hangi şartlara sahip olursan olalım, iyi ve sevgi dolu insanlar yetiştirelim. 2008’de eşimden bir mesaj geldi. Bu mesaja cevap verdiğimde eşim mesaja cevap veremedi. 10 Bin kişinin katıldığı harekatta 27 şehit verildi. Ama şu an eşimle gurur duyuyorum. İyi ki oğlumu bana nasip etmiş. Eşimle son buluştuğumda öyle bir duygu hissettim ki, insan ölümü bile arzulayabilir” dedi.

salon-(2)-001.jpg

VATAN SAĞ OLSUN

Programda konuşan Şehit Annesi Şükran Yücel, “Yakın tarihte evladımı vatan feda ettim. Gerekirse eşim ve kendimi de feda ederim. Vatan sağ olsun. Davetlerinden ötürü Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ve eşine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

KADINLARIMIZ EN ÖNEMLİ GÜCÜMÜZ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Şehitlerimizi yetiştiren analarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Rengini şehitlerin kanından alan al yıldızlı bayrak sonsuza kadar dalgalanacak. Allah birlik beraberliğimizi daim eylesin. Büyük yolculuğumuzda şüphesiz ki kadınlarımız en önemli gücümüz ve dayanağımız. Biz inancımız gereği kadını baş tacı eden bir medeniyeti temsil ediyoruz. Hayatın kaynağı olan bu anlayışa cennetin ayaklarının altında olduğunu bizler peygamberimizin hadisiyle biliyoruz. Kadın öğreten, üreten, danışılan bir boyutta değerlendiriyoruz. Geçmişten bize sunulan büyük gerçeği idrak ediyoruz” dedi.

 

“KALKINMA KADIN GÜCÜYLE OLUR”

“Kadınlar bir ülkenin hedeflerine ulaşmasının ihmal edilemez ve vazgeçilemez bir gereğidir” diyen Vali Güzeloğlu, “Bu yüzden kadınlarımızın eğitim alması ve hayata katılması en önemli görevimizdir. Kadınlarımızın önemini toplumsal değerini bir günde sınırlandırmak için yapmıyoruz bu törenleri. Hayatın her alanında bilinç içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz. İnsan gönlüne dokunulduğunda mutlu olan bir varlıktır. Kadının gücüyle kalkınmanın sağlanacağını biliyoruz. Öncelikle kız çocuklarımızın okumasıyla başlayarak, kadın girişimciliğinin artmasına kadar çok önemli yapısal düzenlemeler yapıldı. Biz büyük bir milletiz” şeklinde konuştu.

sergi-(2)-002.jpg

“15 TEMMUZ’DA 9 HANIMEFENDİ ŞEHİT OLDU”

“Kadını hak ettiği yere getirdiğimizde toplumda hak ettiği yere gelecektir” Bu ülkenin bütün kadınlarına kefil oluyorum ve güveniyorum. Çok güzel bir proje var Bizim Köy Projesi. Bizim Köy her canın bir şeyler yapabileceğini, mutlu olabileceğini ortaya koyan bir proje. Avrupa’da ödül kazandı. Türkiye’ye örnek bir model. Bizim Köy’de üretilen ürünler dünya pazarına gidiyor. Kadınlarımızın geleceğe ışık tutacak. Türkiye bunu dışlamak lüksüne sahip değil. Bütün tehditlere rağmen milletimizle hep birlikte ayakta durduk. Meydanlarda kadınlar eşleriyle yan  yana omuz omuzaydı. 15 Temmuz gecesi 9 tane hanımefendi şehit oldu.” dedi.

 

BAŞARILI KADINLARA PLAKET

Protokol konuşmalarının ardından başarılı kadınlara plaket töreni gerçekleştirildi. Plaket töreninde Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, koruyucu aile Asiye İkiz, Şehit annesi Şükran Yücel, Şehit eşi Zeynep Çakal ve engelli vatandaş Suna Bağrı Yanık’a plaketleri takdim edildi. Programda ayrıca kadınların katılım gösterdikleri kurslarda el emeğiyle oluşturdukları ürünlerin sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız