Gündem

CHP'liler kirlenen Körfez Deniz'inde incelemeler yaptı

Körfez’de yaşanan petrol sızıntısı sonrası görülebilen sonuçlarından sadece bir tanesi olan yüzlerce karabatağın ölümü, yüzlercesinin de can çekiştiği görüntüler vicdanları sızlatıyor. CHP’liler sahile inerek yaşanan çevre

15 Ocak 2017 Saat: 12:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 652 kez okunmuştur

CHPliler kirlenen Körfez Denizinde incelemeler yaptı
CHP'liler kirlenen Körfez Deniz'inde incelemeler yaptı

Körfez’de dün yaşanan yakıt sızıntısı sonrası facianın boyutları şimdi daha da net bir şekilde ortaya çıkıyor. Körfez’de sahil boyunca yüzlerce karabatağın öldüğü, ya da can çekiştiği görüldü. Şu ana kadar canlı karabatakları ve diğer deniz kuşlarını kurtarmak için devlet kurumlarınca bir girişim bulunmuyor.

 

SAHİLE İNDİLER

Tütünçiftlik Sahillerini Koruma Güzelleştirme Derneği üyeleri, CHP Körfez İlçe Başkanı Mehmet Kaçar ve yönetimi, CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan ve komisyon üyeleri, bazı partililer ile mahalle halkı, sahilde can çekişen karabatakları kurtarmak için çalışmalara başlattı. Durumun içler acısı olduğunu belirten dernek yetkilileri acil olarak bölgeye yetkilileri çağırdıklarını duyurarak şunları söylediler;

”Yüzlerce karabatak ölmüş durumda. Yüzlercesi can çekişiyor. Hayvanlar çırpınıyor. Bölgede insanlık dışı bir tablo yaşanıyor. Sahil zift içinde. Bunun hemen temizlenmesi gerekiyor. Buna bizim gücümüz yetmez. Bizler tüm gücümüzle, kendi olanaklarımızla zifte bulanmış karabatakları kurtarmaya çalışıyoruz. Bu facianın sorumlusu kimse açıklanmasını istiyoruz. Kim bu katliamı yaptıysa bilmek istiyoruz. Kimseyi koruyup kollamasınlar. Ayrıca duyarlı tüm vatandaşları da karabatakları kurtarmak için yardıma çağırıyoruz.”

HAYVANAT BAHÇESİNE GÖNDERİLDİ

Çalışmalar sonlanırken gelen Belediye görevlilerine kurtarılan karabatakların tamamen temizlenmesi için teslim edildiği ve Darıca Hayvanat Bahçesine gönderildiği öğrenildi. Mehmet Kaçar, Müzeyyen Topçu Tan ve çevre komisyonlarının, halkın yapabilecekleri bu kadarla sınırlı. Devletin imkanları ile bir an önce temizlik ve arındırma çalışmaları başlatılmalıdır. Bu görünen zararın sadece küçük bir kısmıdır, denizde yaşayan tüm canlılar ve ekolojik denge zarar görmüştür. Bu zararın asgari düzeye indirilmesi için vakit kaybetmeden harekete geçilmelidir.  


 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız