Gündem

Körfez'in gururları Dönmez Kardeşler

Körfez ilçede Ağadere Caddesi üzerinde yıllarca kasaplık yapan " Dönmez Kasabı" sahibi Mustafa Dönmez abimiz vardı. Kendisi her kes tarafından sevilen ve sayılan bir bir kişiydi. Bende Körfez ilçemizde yıllardır Gazetecilik yap

10 Aralık 2016 Saat: 20:31
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.391 kez okunmuştur

Körfezin gururları Dönmez Kardeşler
Körfez'in gururları Dönmez Kardeşler

Körfez'in gururları Dönmez Kardeşler

Körfez ilçede Ağadere Caddesi üzerinde yıllarca kasaplık yapan " Dönmez Kasabı" sahibi Mustafa Dönmez abimiz vardı. Kendisi her kes tarafından sevilen ve sayılan bir bir kişiydi.

Bende Körfez ilçemizde yıllardır Gazetecilik yapmam nedeniyle ilçemizdeki esnafları iyi tanırım.

2004 Yılında ilçemizde "Körfez Manşet Gazetesi" adlı haftalık gazete çıkarmaya başladık. ilçemizde olan biten olayları kamuoyuna aktarmaktı. 12 Sayfa olarak renkli olarak çıkardığımız gazeteyi Körfez ilçemizdeki esnaflara ücretsiz olarak dağıtırdık. O zamanlar yanılmıyorsam 6-7 gazete vardı.

Gazete baskıdan çıktıktan sonra büyük heyecanla esnaflarımıza dağıtırdık. Ama içlerinde öyle biri vardı ki; gazetemize karınca kararınca destek verirdi. Ben almam dedikçe o da bana; O zaman bir daha gazete getirme derdi. O kişi Mustafa Dönmez idi.Çok iyi bir insandı.İyilik yapmayı severdi, herkes tarafından sevilirdi.

Malumunuz 1999 tarihinde dünya tarihine geçen 17 Ağustos 1999 Büyük Marmara depremi yaşanmıştı.Depremde binler bina yıkılmış, resmi kayıtlara göre 17 bin 600 kişi yaşamını yetirmiş, binlerce kişi ise yaralı ve sakat kalmıştı.

Depremden sonra bir çok kişi ise başka bölgelere illere göç etmek zorunda kalmıştı.Depremde bir çok insan psikolojisini kaybetmişti.

Bu arada yıllarca Esnaflık yapan Kasap Mustafa Dönmez ve oğulları İlker Can Dönmez ve Tanju Taner Dönmez ile birlikte Tuğrul Caddesi üzerinde bulunan ahşap yapıda ufak bir dükkan tutup börekçi salonu açtılar. Baba ve iki oğlu ile birlikte sabaha karşı saat 04,30 da bismillah deyip börekçi dükkanını açıyorlardı. Sabah işe gidenler ise kahvaltısını burada yaptıktan sonra işlerine gidiyordu. İlerleyen zamanlara işler iyi gidince "Göçmen Börekçisi" adını koyup bir süre sonra Ankara'dan isim patandini de alarak markalaşma yoluna girdiler. Gün gittikçe büyüyen işleri nedeniyle Güney Mahallesi Petrolcüler İş Merkezi giriş katına taşındılar. İki kardeş olan İlker Dönmez ve Taner Dönmez, dürüstlükleriyle Körfezlilerin takdirlerini kazandı. Börek salonlarına gelen yoksul ve gariban insanları ücret almadan karınlarını doyurdu.

2012 yılında babaları Mustafa Dönmez yakalandığı kanser hastalığından kurtarılamayarak vefat etti. Hemen Mustafa Dönmez Vakfını Kurarak Eğitime katkı vermeye başladı.

23 Ekim 2015 tarihinde Yarımca'daki eski Petkim Ortaokuluna geçerek büyük fabrikaya geçti. Açılışını ise dönemin Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yapmıştı. Işık konuşmasında; Eğer bir ülkekalkınacaksa, girişimcilerin çok olmasıyla kalkınır. Burada bu girişimi yapan iki kardeş olan İlker ve Taner Dönmez'e  teşekkür ediyorum." demişti.

Anne emeği ile büyüyen ve insanların sağlıklı beslenmesi için çalışan Göçmen Börekçisi, TOBB öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde yapılan Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışması  sonucunda "Türkiye'de hızla büyüyen ilk 100 şirket arasında 36.cı olmuş ve Körfez ilçemizi Türkiye de iyi tanıtmış ve gururumuz olmuştu.

İlimizde en hızlı büyüyen kuruluşlar arasında zirvede Körfez Tütünçiftlik bölgesinde bulunan Göçmen Börekçisi’nin de sahibi olan Dönmez Kasap Paketleme Unlu Mamuller firması ilk sırada yer aldı. Şirket sahipleri İlker Can Dönmez ve Tanju Taner Dönmez, İstanbul’da düzenlenen törende ödüllerini TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkoğlu'nun elinde aldılar.

Şimdi sürekli büyüyen Türkiye'de 85, Suudi Arabistan Riyad'da şube açan Göçmen Börekçisi sürekli kadınlarımıza da iş istihdamı açıyor. Körfez fabrikasında çalışan 150 civarında kadına iş istihdamı verilmekte ve ailelerine katkı sunmakta. Her gün fabrikaya 15-20 kadın iş için başvuruyor.

Ayrıca Türkiye genelinde 85 şubesi olan ve her şubede 6 kişi istihdam edilse bu da yaklaşık 500 kişi demek.

Tüm Ulusal basının da gözdesi olan İlker ve Taner Dönmez'le ne kadar övünsek azdır.

Önlerine çıkan tüm dedikodulara, tüm engellere karşın kulaklarını tıkayan Dönmez kardeşler, kadınlarımıza nasıl istihdam yaratırız" diye projeler üretmenin derdindeler.

Keşke Körfez ilçemizde böyle İlkerler Tanerler daha çok çıksa, istihdam yaratsalar.

Yaz aylarında Körfez ilçemizde Kiraz festivali oluyor. Ben İlker ve Taner Dönmez kardeşime sadece önerim; Sizde Börek Festivali yapın vallahi de tutar diyorum..Bu benim önerim ..

O nedenle diyorumki İki kardeş

İlker Can ve Taner Dönmez , siz dürüstlüğünüzle Körfez'in gururlarısınız.Başarılarınızı çekemeyenler hatta önünüze engel koyan olabilir, siz sadece yolunuza devam edin.

benden demesi

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız