Gündem

Taşdemir ve Eryılmaz'dan Büyükşehir Belediyesi'ne tepki

Körfez Belediyesi ile Derince Belediyesi arasında bulunan 500 dönümlük arazi için iki belediye birbirine düştü.

8 Ocak 2018 Saat: 17:07
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.753 kez okunmuştur

Taşdemir ve Eryılmazdan Büyükşehir Belediyesine tepki
Taşdemir ve Eryılmaz'dan Büyükşehir Belediyesi'ne tepki

Körfez Belediyesi ile Derince Belediyesi arasında bulunan 500 dönümlük arazi için iki belediye birbirine düştü. Daha önce Derince Belediyesi, arazinin Körfez’e ait olduğuna dair meclis kararı almıştı. Kararda, dönemin Harita Mühendisi Ali Haydar Bulut’un da imzası vardı. Ancak şimdi Derince Belediyesi bu yeri geri almak için valiliğe başvurdu, konu şimdi mahkemelik oldu.

ARAZİ KÖRFEZ’İN OLDU

İki ilçe arasındaki arazi tartışması 20 yıl sonra yeniden gündeme geldi. 1998 yılında Derince Belediyesi ve Körfez Belediyesi, Yenikent Kaşkaldere bölgesindeki 500 dönümlük arazi için itilafa düşmüştü. Yapılan görüşmeler sonrası Körfez Belediyesi de kendi sınırlarından feragat ederek söz konusu 500 dönümlük araziyi kendi sınırlarına katmıştı.

BULUT’UN DA İMZASI VARDI

1998 yılında her iki belediye 3 gün arayla yaktıkları meclis toplantısında yerin Körfez Belediyesi’ne ait olduğunu kabul etti ve bununla ilgili bir harita hazırlandı. Bu haritaya o dönem Derince Belediyesi’nde harita planlama müdürü olan Ali Haydar Bulut da imza atarak onay verdi.

VALİLİK “YER DERİNCE BELEDİYESİ’NİN” DEDİ

Zaman içinde Körfez Belediyesi sınırları içindeki arazi çevresinde arsaları istimlak ederek yeni imar planları yaptı. Ancak geçtiğimiz yılın son aylarında Derince Belediyesi, Kocaeli Valiliği’ne başvurarak, “Körfez Belediyesi ile aramızda olan sınır itilafı var” diyerek söz konusu 500 dönümlük yerin yetkilendirilmesini istedi. Kocaeli Valiliği de il idare kurulundan onay almadan yerin Kaşkaldere bölgesine bağlı ve Derince Belediyesi sınırlarında olduğunu açıkladı.

BÜYÜKŞEHİR MECLİS GÜNDEMİNE ALINDI

Valiliğin kararı doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi konuyu meclis toplantı gündemine aldı. Meclisini 24’üncü maddesinde, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun Derince Belediyesi, Yenikent Mahallesi sınırları içerisinde yer alan meri imar planlarının yeni belirlenen ilçe sınırlarının dikkate alınması suretiyle düzenlenmesini içeren 1/50000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, 1/25000 ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili raporu” başlığıyla gündemine soktu. 11 Ocak Perşembe günü yapılacak olan mecliste bu yer üzerindeki imar planlarıyla ilgili yetkinin kime verileceği netlik kazanacak.

KÖRFEZ BELEDİYESİ VALİLİĞE DAVA AÇTI

20 yıl önce iki belediye uzlaşarak arazinin Körfez ilçeye ait olduğuna hükmetmişken 20 yıl sonra belediye meclislerinde alınan kararlar yok sayılarak valilikten yerin kime ait olduğunun belirlenmesi istendi. Valilik iddiaya göre mantıklı bir gerekçe sunmadan yerin Derince Belediyesi’ne ait olduğunu beyan etti. Bunun üzerine Körfez Belediyesi, 11 Aralık 2017 tarihinde bir dava açarak hem yürütmenin durdurulmasını istedi.

MAHKEME SAVUNMA İSTEDİ

Körfez Belediyesi, açtığı davada 500 dönümlük arazinin bahsedildiği gibi Derince’ye değil Körfez’e bağlı olduğunu beyan etti. İdare mahkemesi karar vermek için valiliğin savunmasını bekliyor. Valilik, 29 Ocak tarihine kadar, verdiği karar ile ilgili bir savunma yapmak zorunda. Valilik verdiği karar ile ilgili savunma yapmasa, idare mahkemesi mevcut başvuruya istinaden bir karar verecek.

MECLİS KARARI YOK SAYILABİLİR

11 Ocak’ta yapılacak olan Büyükşehir Meclisi’nde ise söz konusu yerin imar hakkı valiliğin gerekçesi göz önünde bulundurularak, mahkeme kararı beklenmeden Derdice Belediyesi’ne verilirse ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldığı takdirde meclisin hükmü geçersiz sayılacak. Bu yüzden Körfezli meclis üyeleri, bu arazi itilafı konusunun apar topar Büyükşehir Meclis gündemine alınmasına tepki gösterdi.

“RANT KOKUSU VAR”

Konu hakkında açıklama yapan Körfez Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Tayfun Balıkçı ise, “Bu işten rant kokusu alıyorum. Alan içinde 141 dönüm maliye arazisi bulunuyor. Buralar yaklaşık olarak metrekare fiyatı 29 liraya alınabilen yerler. 36 dönüm de Büyükşehir arazisi var. Körfez Belediyesi’nin işlettiği ruhsatlı taşocağı da bu alanda. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda burada bir rant kapısı açılmak istendiğini görebiliyoruz” dedi.

“BARBAROS VE KABAKOZ BURAYA TAŞINABİLİR”

Körfez Belediyesi’nin Ağadere Mesire Alanı projesi’nin olduğunu da hatırlatan Balıkçı, “Bu proje Büyükşehir desteği ile yapılacaktı. Fakat arazinin Körfez’den alınmasıyla bu çalışma da hayal olacak” dedi. Balıkçı, “Amaç kentsel dönüşüm ise buna Körfez’in daha çok ihtiyacı var. En azından Barbaros Mahallesi ile Kabakoz mevkii bu bölgeye taşınabilirdi. Kaldı ki Körfez Oto Sanayi için yer arayışı sürüyordu. Bu kapsamda oto sanayi de bu 500 dönümlük arazi içerisinde yeniden inşa edilebilirdi. Biz bu araziyi kaybettiğimizde bütün bu projeleri de kaybetmiş olacağız. Körfez sanayi ile iç içe bir ilçe. Bu yüzden Körfez’in bu araziye daha çok ihtiyacı var. Emlak vergi miktarı düşecek. Nüfusu daha çok olan Körfez’in araziye ihtiyacı daha fazla” dedi.

Taşdemir ve Eryılmaz Büyükşehir’e tepkili

Körfez Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Engin Taşdemir ile MHP’li üye Vahit Eryılmaz da konu hakkında ortak bir basın açıklaması yaptılar. Yapılan yazılı açıklamada Büyükşehir Meclisi’nin bu ayki toplantısında gündeme gelecek olan madde ile Körfez ilçe sınırlarındaki parsellerin haksız yere Derince Belediyesi sınırlarına dahil edilmek istendiğine vurgu yapıldı.

MUHALEFET DE TEPKİLİ

Arazinin 1998 yılında iki belediyenin meclisi tarafından alınan kararlar ile Körfez Belediyesi adına tapu tescilinin yapıldığını belirten Taşdemir ve Eryılmaz, “Ayrıca İzmit Belediyesi’nin 12 parselle ilgili tapu sicil müdürlüğüne parselin Körfez Belediyesi sınırları içinde olduğuna dair Bayındırlık ve İskan Bakanlığının yazısı belediyemiz sınırlarında olduğunu gösteriyor” dedi.

KENDİ İMZA ATTI

Taşdemir ve Eryılmaz, açıklamasında, “Körfez Belediyesi’nin o dönemki başkanı Muzaffer Baştopçu ve yine o dönemde Derince Belediyesi’nin planlama müdürü olan şimdiki başkan Ali Haydar Bulut da bu kararların altına imza atmıştır. İzmit Belediyesi’nin o dönem ki başkan yardımcısı Hasan Emre Bey de, arazinin Körfez Belediyesi’ne ait olduğuna dair dilekçe cevap örneği de bulunuyor” dediler.

“KÖRFEZ’E KÖSTEK OLMAYIN”

Konu hakkında 2004 yılında açılan davada idare mahkemesinin yine Körfez Belediyesi’ni haklı bulduğunu kaydeden Taşdemir ve Eryılmaz, “Bu mahkeme kararı ve 1998 yılındaki karşılıklı mutabakat ile yapılan belediye meclis kararları yok sayılarak bugün iki ilçe arasında yaşanan sınır anlaşmazlığı yeniden gündem yapılmak isteniyor. Büyükşehir yetkilileri Körfez ilçemizi üvey evlat gibi görüyor. Körfez Belediyesi kendi yağı ile kavrulmaya çalışan bir kurumdur. Sınırlarlarımızla uğraşmasınlar, Körfez’e katkınız yok, bari elimizdekileri almayın da köstek olmayın” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR’E KAZANDIRIYORUZ”

Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez için elle tutulur hiçbir hizmet yapmadığını da savunan meclis üyeleri, şöyle konuştu: “Sahillerin durumu içler acısıdır. Kent konuttan çıkan hafriyat atıkları ilçedeki boş alanlara dökülerek Körfez, Büyükşehir eli ile kirletiliyor. Büyükşehir, ilçenin sorunları ile ilgileneceğine sorunlarımıza yenilerini ekliyor. Körfez, Büyükşehir’e en büyük katkıyı sunuyor, TÜPRAŞ’a İSU’nun gri su satması ile yıllık 10 milyon lira gelir elde ediyorlar.”

“HAKKIMIZI HELAL ETMEYECEĞİZ”

“İbrahim Bey, Ağadere’nin Derince sınırlarına katılmak istenen bölgeyi mesire alanı yapma sözü vardı. MHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Vahit Eryılmaz ve CHP Büyükşehir Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir olarak 11 Ocak’taki meclis toplantımızda Körfez ilçemizin sınırları ile ilgili bu maddenin geri çekilmesini isteyeceğiz. Halkımız adına ilçemizin sınırlarına göz koyanlara hakkımızı helal etmeyeceğiz.”

  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız