Haber Detayı
25 Kasım 2020 - Çarşamba 22:10 Bu haber 679 kez okundu
 
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme toplantısı, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle Vali Yardımcımız Suat Yıldız’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
YAŞAM Haberi
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme toplantısı, 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” münasebetiyle Vali Yardımcımız Suat Yıldız’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Akçakoca toplantı salonunda düzenlenen toplantıya; Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Yılmaz,  İl Jandarma Komutanı Albay Ümit İlbayı, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kamil Tüylüoğlu, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İl Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan, İl Müftüsü Sinan Cihan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Yardımcısı Ali Ateş ve ilgili kurum temsilcileri katıldılar. 

İlk olarak toplantıda Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Tuğba Uğur tarfından, İlimizde kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirme yapılarak, Kocaeli Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından sunulan hizmetlerin tanıtımı amacıyla bir tanıtım videosu sunuldu.

Kocaeli Valiliğinin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda örnek bir Valilik olduğunu belirten Vali Yardımcımız Suat Yıldız; “Biz 1923’de Cumhuriyeti kurarken kadına sosyal ve siyasal hakların verilmesinde dünyaya öncü bir ülke olduk. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk gerçekten büyük bir devrimciydi. Kadınlar konusunda dünyada atılmamış adımları 1923’de cesaretle atmıştır. Kadına yönelik şiddet uzun süre insanların gündemini meşgul eden bir konu oldu. Çoğunlukla belgelenemedi ve insanların gündemine gelmedi. Ancak 1970’lerden sonra kadına yönelik şiddet açık bir insan hakları ihlali olarak algılandı. Bununla mücadele edilerek, adımlar atılmaya başlandı. 1990’lı yıllara gelindiğinde kadın haklarının evrensel bir değer olarak kabul edilmesi ve toplumda kadına yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında kadına yönelik şiddetin farklı şekilde ele alınması gerektiği ortaya çıktı. Özellikle Birleşmiş Milletlerin 1999 yılında 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ilan etmesiyle birlikte bu dünya çapında bir ivme kazandı. Bizde bu öncü rolümüzü 2011 yılında İstanbul Sözleşmesini ilk imzalayan ülke olarak bir daha kanıtladık. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çıkararak bunu daha da perçinledik. O tarihten bu yana kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ülkemizde ciddi adımlar atılmaktadır.

Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesiyle İlgili Mücadelede Toplumun Her Kesimine Büyük Görevler Düşüyor

Uygulamada gördük ki; sadece mevzuat değiştirmek, yasal düzenlemeler yapmak kadına yönelik şiddetin önlenmesiyle ilgili mücadelede yeterli olmuyor. Yaklaşık 2 sene önce 2019 yılında ilgili bakanlıkların katılımıyla bir protokol yapıldı. İçişleri Bakanlığımız da bu protokolün içerisinde öncü olarak rol aldı. Bu protokolde çeşitli kurum ve kuruluşlara, toplumsal kesimlere çeşitli görevler ve ödevler yüklendi. Bu çalışmanın bütün toplum katmanlarına süratle ulaşması sağlanmaya çalışıldı ve izleme değerlendirme komisyonuna çeşitli görevler verildi. Bu protokol yapılmadan önce Kocaeli Valiliğinin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bir yönergesi ve eylem planı vardı. Örnek bir Valilik olduğunu gururla söylüyorum. 2019 yılında protokolle birlikte bizde yönerge ve eylem planlarımızı bakanlığımıza ve uygulanacak eylem planına uygun hale getirdik. Bundan birkaç ay önce bütün kurumlara görevlerini yazılı olarak bildirdik. Kocaeli Valiliği olarak bu protokolde yer alan kurum temsilcilerinin, buradaki kurum ve kuruluşların kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda üzerlerine düşeni eksiksiz yerine getirmesi ve kadına yönelik şiddetin artık Türkiye kamuoyundan süratle uzaklaştırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle hepimize büyük görevler düşüyor. Öncü rolümüze yakışan bir şekilde kadına yönelik şiddetin gündemden süratle çıkarılması konusunda elimizden geleni yapmalıyız.” diyen Vali Yardımcısı Suat Yıldız kadına yönelik şiddetin önlenmesinde etkin rol alan herkese teşekkür etti.

Toplantı sonrası aile içi kadına karşı şiddetle mücadele birimleri olarak görev yapan İl Emniyet Müdürlüğü  bünyesindeki “Büro Amirlikleri” ve İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki “Aile İçi Şiddet ve Çocuk Suçları ile Mücadele Şube Müdürlüğü/Kısım amirlikleri toplantıya katılan heyetle beraber ziyaret edilerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadına, Yönelik, Şiddetle, Mücadele, Koordinasyon, Toplantısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı