Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 13:40 Bu haber 14056 kez okundu
 
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
İZMİT Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Pişmaniye Festivalinin finali ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer’in konseriyle yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu

 

İZMİT Belediyesi tarafından düzenlenen 10. Uluslararası Pişmaniye Festivalinin finali ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer’in konseriyle yapıldı.  Kocaeli’nin dört bir yanından ve il dışından gelen vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konserde, on binler hep bir ağızdan şarkıları seslendirdi. 

1 TON PİŞMANİYE DAĞITILDI

Osmanlı döneminde İzmit'te üretilen ve 'saray tatlısı' olarak bilinen pişmaniyenin tanıtılması amacıyla bu yıl 10'uncu kez düzenlenen Pişmaniye Festivali'nin ilk ayağı geçtiğimiz hafta sonu Mardin'in Kızıltepe ilçesinde gerçekleşti. Festivalin ikinci ayağı ise İzmit’te devam etti.  Şehir merkezinde başlayan festival etkinlikleriyle vatandaşlara Pişmaniye coşkusu yaşatıldı. Fethiye Caddesi ve Belsa Plaza önünde ki gösteriler renkli görüntülere sahne olurken, festival boyunca vatandaşlara bir ton pişmaniye dağıtıldı.

KARDEŞ ŞEHİR KIZILTEPE’DEN BAŞLADIK

Şehrin işlek caddelerinden biri olan Fethiye Caddesi üzerinde mehter takımının gösterisiyle pişmaniye çekimleri yapıldı.  Belediye Meclis Üyeleri ve STK temsilcilerinin de katılımıyla pişmaniye ustaları tarafından dev tepsilerde çekilen pişmaniyeler vatandaşlara ikram edildi. Daha sonra İzmit Belediyesi önüne yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sırasında yol boyunca vatandaşlara pişmaniye dağıtıldı.  İzmit Belediyesi önünde konuşan İzmit Belediye Başkan Vekili İbrahim Bulut “bu yılki pişmaniye festivalimizin başlangıcını Kardeş belediyemiz olan Kızıltepe’den yaptık. Bölgede pişmaniyemizi tanıtıp, onlara da tattırırken sizlerin de sevgi ve selamlarınızı ilettik.  Kızıltepe meydanında pişmaniye coşkusuyla birlikte birlik ve beraberlik mesajları verdik. 

YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA FESTİVALLER

İzmit’imiz bir tarih şehridir,  pişmaniyemizde bir saray tatlısıdır. Bu tatlımızın hak ettiği değeri ve tanıtımı yapmak için elimizden geleni yapıyoruz.   Patentini alarak şehrimize kazandırdığımız pişmaniyemizin tanıtımı için yurtiçinde ve yurt dışında festivaller düzenliyor,  pişmaniyecilerimiz için projeler üretiyoruz. Bu festivallerimiz biryandan pişmaniyemizin tanıtımına katkı sağlarken diğer yandan da birlik beraberliğimize, gönül coğrafyamızdaki insanlarımızla buluşmamıza da vesile oluyor. 10. Pişmaniye festivalimiz hayırlı, uğurlu olsun.

HALKOYUNLARI VE MEHTER İLE DEVAM ETTİ

Festival kapsamında gün boyu devam eden etkinlikler İzmit Fuarı içinde de devam etti.  Halkoyunları gösterileri ve mehteran takımının konseriyle renklenen etkinlikler, pişmaniye çekimi ve ikramlarla devam etti.

ONBİNLER HEP BİRLİKTE SÖYLEDİ

10. pişmaniye Festivalinin finali ise ünlü rap sanatçısı Sagopa Kajmer konseriyle  yapıldı. Kocaeli Fuarı Güneş Sahnesi önünde toplanan on binlerce rap hayranı, Sagopa Kajmer’in seslendirdiği rap şarkılarına eşlik etti. Konser sonrasında Başkan Vekili İbrahim Bulut Doğan Sagopa Kajmer’e çiçek ve İzmit pişmaniyesi hediye ederek,  pişmaniye coşkusuna coşku kattığı için ünlü sanatçıya teşekkür etti.

 

Kaynak: (KM) - Körfez Manşet Gazetesi Editör: Selin TAŞTEKİN
Etiketler: 10., Pişmaniye, Festivali’nde, Sagopa, Kajmer, Coşkusu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
10. Pişmaniye Festivali’nde Sagopa Kajmer Coşkusu
Yorumlar
Haber Yazılımı