Turgut GÜNGÖR
Turgut GÜNGÖR

Gönlüm dilime dargın, dilim gönlüme....

17 Temmuz 2014 Saat: 00:09
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.384 kez okunmuştur

Uzun bir aradan sonra yine kendimi tutamadım tekrar yazmaya karar verdim sevgili dostlar, yâda ne bileyim dostmuş gibi görünen arkadaşlar. Olur ya gerek siyasi görüş farklılığından gerekse kişiliğimizin göstergesi mizaçlarımızın farklılıklarından dolayı asla dost olamayacağımız kişiler hepiniz merhaba.

 

Şu siyasetin gittikçe yozlaşması, gerek aynı siyasal yapı içerisinde, gerekse bir başkasında kendinden olmayanı ya da yandaş olmayanı yok sayma alışkanlığından ne zaman kurtulacağız, merak ediyorum doğrusu.

 

Tüm sıkılmazlığımızı takınarak gelenek haline getirdiğimiz ““karşı tarafı ötekileştirip düşman haline getirmek”” ve bu suretle de kendi saflarımızı sıklaştıracağımızı ummaktan kurtulamadık. Elbette bu çirkinliğin siyasi getirimi de da oydur. Genlerimizde var galiba. Biz birbirimizle çatışırken ilk önce kendi gazımızı indirmeyi düşünürüz bunun için de her zaman en kolay olan yola başvururuz, yani aşağılama hakaret ve küfür. Şimdi daha da kötüsü var mı diye kendi kendinize soruyor olmalısınız.

 

Daha kötüsü de var elbette. Aslında bu bir genel ahlak meselesidir ama ben olaya “siyasi ahlak yönünden bakıyorum. Böylesi biraz daha yumuşak olur inancındayım. 1200 lü yıllarda ne demiş Mevlana “Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün”. Yazıklar olsun ki üzerinden 800 yüz yıl geçmiş biz hala bu faziletli davranışların ikisini de beceremedik. En iyi becerdiğimiz “olmadığımız gibi görünmek”.

 

 

Örnek mi? İstemediğiniz kadar. Kitap bile yazılabilir bu örneklerle. Mesela: Dindar’mış gibi’ davranırlar. Milletin inançlarıyla dalga geçerler. Milliyetçiymiş gibi’ davranırlar milliyetçiliği taklit ederek. Atatürk’ü severmiş rolü oynamaya bayılırlar. Solcuymuş gibi’ davranırlar kökten dincilerin konvoyunda bayrak sallarlar. Munis bir eda ile Dost ‘muş gibi’ gülümserler. Öte yandan her hangi bir nedenle arkanızdan aleyhinize insanları kışkırtmak için imza toplamaya kalkarlar. Sonrada “eh ne yapalım siyasetin malzemesi bu insanlar”derler.

 

 

Bence bu tipleri tarif için kullanılabilecek en kibar kelime “sahtekârlık ve riyadır, Bu tiplerin esas beklentileri “mış gibi” davrandıklarından menfaat elde etmek için yaranmaya çalışmaktır. Yani büyük bir kısmını tenzi ederek söylemem gerekirse seçilmişlerin her renklisi var hatta ebruli olanları bile var, hani seçilinceye kadar her türlü varyeteyi yaparlar sonrada ortalarda görünmemek için köşe bucak saklanmadıkları yer kalmaz.

 

Kazayla yakalanırlarsa da hepinizin çok iyi bildiği o beylik sözü söylerler. Biz sizlere hizmet için seçildik, emrinizdeyiz derler. Sonra sonrasını sormayın. Efendim acizane bu lafı da köyleri gezerken yaptığımız sohbetler sırasında duymuştum. Köydeki vatandaşlarımız bazı yeniden seçilmek isteyen usta olduğundan söyleyen siyasetçilere “Sizleri her zaman köyümüzün bu çamurlu yollarında görmek isteriz.

 

 

Sadece seçimden seçime buralara geliyorsunuz dediklerinde “sizlere hizmet için seçilmek istiyoruz, emrinizdeyiz sayın köylü vatandaşım” demişlerdi. Şimdi eskiden tanıdığım köylü dostlarım gene arada bir nerede bunlar diye soruyorlar. Valla bir ikisi hariç diğerlerini bende hiç görmedim” diyorum. Ne yani yalan mı söyleyelim.

 

Nasipse diyorum, nasipse bir daha ki seçimde her şeyi “UNUTMUŞ GİBİ” yapıp müstehzi bir eda ile gülümseyip “eh artık desteğinizi esirgemezsiniz derler”. O zaman görürsünüz diyorum. Bu arada “mış gibi” yapanlar, “çok yüzlüler” doğru yoldan hiç yürümemişler, garip gureba’nın hakkını yemeyi adet haline getirmişler.

 

İnsanları biz siz diye ötekileştirenler haricinde tüm Müslümanların ramazanını kutlarım. Yazımı yine Mevlana'nın bir deyişi ile kapatayım. Gönlüm dilime dargın, dilim gönlüme. Gönlüm duygularını anlatamadığı için kızarken dilime, Dilim anlatamayacağı şeyleri Düşündüğü için kızıyor gönlüme. Hoşça kalın.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hadi Gözünüz aydın…27 Eylül 2014 Saat: 21:31
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???25 Eylül 2014 Saat: 19:35
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???15 Eylül 2014 Saat: 19:48
Al atını, tımarını ...eyim!27 Ağustos 2014 Saat: 10:57
Uzlaşma kültürü !!!17 Nisan 2014 Saat: 21:35
Tüm Yazıları