Turgut GÜNGÖR
Turgut GÜNGÖR

Uzlaşma kültürü !!!

17 Nisan 2014 Saat: 21:35
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.588 kez okunmuştur

Efendim şu eş zamanlı bilgi paylaşım sistemi gerçekten mükemmel bir icat doğrusu.

 

Geçenlerde siyasi fikirlerimizi paylaşmasak ta insan olarak büyük saygı duyduğun bir beyefendinin paylaşımını okuyunca bayağı etkilendim.

 

Neden mi? Çünkü paylaşımında hemfikiriz de ondan.

 

Paylaşımına aynen şöyle başlamış.

 

“Hayatta en antipatik (sevimsiz) bulduğum tipler yalakalardır. Hayatı menfaat olarak algıladıkları için her türlü şaklabanlığı icra ederler, kişiliklerinin önemi yoktur.”

 

Bravo düşüncesini yiğitçe ortaya koymuş. Aynı düşünceyi paylaşmış olmak beni gururlandırdığı gibi doğrusu özgüven ve uzlaşma hakkında yazma gereği duydum..

 

İnsanoğlu Toplumsal yani sosyal bir varlıktır ama sayın dostumun da acı bir şekilde ortaya koyduğu gibi aynı zamanda ziyadesiyle bencildir. Yalnızca kendi çıkarını düşünür ve bu doğrultuda bir yaşam sürer. Yaşamını bunun üzerine inşa eder. Dolayısıyla istisnalar hariç genellikle benliğinin kölesi olur. İşte sorun da bu noktada rahatsızlık vermeye başlar.

 

İster kabul edin, ister etmeyin, ister yok saymak için kafalarınızı kuma gömün, bu ülkede çok çeşitli renklerin barındığı gerçeği hep vardı ve hiç değişmeden de duruyor.

 

Ben – sen ya da biz – onlar  gibi cehalet mahsulü bir ayrışma yerine ‘doğru-yanlış’, ‘mantıklı-saçma’ şeklinde, kişiler üzerinden değil de olaylar, problemler üzerinden bir siyaset yürütmek ülkenin hayrınadır inancındayım.

 

Bu nedenle gerek genelde, gerekse yerelde uzlaşabilmek sorun gördüklerimiz için en ideal çözüm olmalı. Elbette her bireyin farklı düşüncesi ve anlayışı vardır. Ancak bu farklılıklar kişiliklerimizin gelişmesi için kullanmalıyız. Uzlaşmayı günlük hayatımızın olmazsa olmazı yapmalıyız.

 

Bunun altın anahtarı da “karşılıklı konuşma ve dinlemeyi becerebilmektir.”

 

Bunun yerine internet gazetelerinin altına hiç tanımadığınız kişiler hakkında ağzınıza gelen her türlü hakareti yazıp kendi kendinize tatmin etmek olmamalıdır. Kendi kendiniz diyorum çünkü on binde bir kişi bile gerçek adı ve adresi ile yapmıyor bu şaklabanlığı.

 

Sevgili dostlarım:  Özgüven eksikliği tüm uzlaşma kanallarını kapatır. Eğer özgüven yoksa kandırılma, aldatılma korkusu ön plana çıkar. Karşı tarafı anlama ve değerlendirme gibi bir derdimiz olmaz.  Karşı tarafı tam anlamayınca da aklımızın aldığı, almadığı her şeye şüpheyle yaklaşırız, kötü önyargılarımızla hareket ederiz.

 

Hâlbuki uzlaşı bize şu aralar en çok ihtiyaç duyduğumuz alçak gönüllüğü, fedakârlığı, feragati getirir. Eleştiriyoruz deyip yaptığımız hakaretlerden uzak tutar bizi.  Taşıdığımız gizli gündemler paçalarımızdan akarken asla uzlaşmayız. Kafamızın içinde bir yığın farklı ve gizli planlar taşıyarak yaptığımız uzlaşma aslında hilekârlıktan başka bir şey değildir.

 

Uzlaşma özveri ve şeffaflık gerektirir. Ve bunu başarabilirsek demiyorum, daha fazla umutlarımızın sönmesini istemiyorsak. El birliği ile uzlaşarak Sosyal barış sağlamak zorundayız.

 

Demokratik yönetim ancak uzlaşma ile mümkündür. Özgürlük alanımızı ancak uzlaşıyla genişletebiliriz. İç huzurumuz da uzlaşmanın sükûnetiyle sağlarız. Uzlaşmak hayatımızı bir bütün olarak görmemizi sağlar. Uzlaşmak ahenk ve uyumdur.

 

İnşallah yanılırım ama en iyisi şimdi boğazımıza kadar içine gömüldüğümüz gizli gündemleri, Kafamızın içinde sakladığımız bir yığın farklı ve gizli planları rafa kaldıralım, hatta rafa kaldırmak yerine imha edelim. Uzlaşarak barış için uzatılan elleri yumruğa dönüştürmeden, kırıp dökmeden, hakarete yönelmeden yok demenin mümkün olmadığı sorunlara el birliği ile çözüm bulalım.

 

Her zamanki gibi elbette en iyisini sizler bilirsiniz ben sadece hatırlatayım dedim.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hadi Gözünüz aydın…27 Eylül 2014 Saat: 21:31
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???25 Eylül 2014 Saat: 19:35
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???15 Eylül 2014 Saat: 19:48
Al atını, tımarını ...eyim!27 Ağustos 2014 Saat: 10:57
Tüm Yazıları