Turgut GÜNGÖR
Turgut GÜNGÖR

İlkelilik…

17 Mayıs 2011 Saat: 21:32
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.114 kez okunmuştur


Bir şeyleri beğenmeyebilirsiniz, yapılanlar sizi fena halde kızdırabilir. Çevrilen entrikaların neden çevrildiğini aklınız almayabilir. Kendinizi çok çaresiz de hissedebilirsiniz. Ama aklı olan herkesin doğru bilidiği bir şeyleri vardır. Kendi doğruları vardır.

Hiçbir şey dediğim gibi aklı olan birini bu doğrularda vaz geçiremez, geçirmemelidir de. Buna bizim kitabımızda da, sizin kitabınızda da, ne amaçla olursa olsun kendini siyasetçi zannedenlerin kitabında da İLKELİLİK denir.

Hepimiz bu kelimeyi çok sık kullanırız da hep başkasına atfen kullanırız. Yüreklilik gösterip, ilkeli davranmak nasıl bir şeydir! Kendi bildiklerini yapmak ya da doğru bildiklerinden vazgeçmemek ilkeli davranmak mıdır? Yoksa kendi bildiklerinden öte, insanlığın kendi doğruları vardır da, bu doğruları uygulamak mı ilkeli olmaktır? Nedense bunları hep hesabımıza geldiği gibi kullanmaya çalışırız hatta epeyce de alışmışız buna.. nedense çoğumuz anlamını biliyormuşuz gibi yaparız.

Bizlerin yaşadıkları olaylar, yaşam biçimlerimiz ve yaşlarımız gereği doğruları algılayışımız da farklıdır. Bu nedenle, doğrular konusunda hep tartışma yaşarız. Çünkü keyfi davranmak hesabımıza gelir. Hâlbuki onurumuzla, bizi biz yapan kimliğimizle ve eğer bir özür emaresi yoksa sağlıklıysa beynimizle, aklımızla yaşamalıyız.

Üretmeliyiz, sevmeliyiz, kimsenin nefretini üstümüze çekmek yerine sevilmeye çalışmalıyız. İnançlarımızın arkasında durmalıyız.

Hah İşte zurnanın zırt dediği yerde burası, anlatmaya çalıştığım da bu. Aliye, Veliye, ya da bana yönetimde yer vermediler diye kızıp inandıklarımızdan vazgeçmemeliyiz. Yüreklice arkasında durulmalıyız. Sıkı sıkı sarılmalıyız bizi biz yapan ilkelerin ipine.

Elbette siyasetçiyseniz ya da kendinizi siyasetçi zannediyorsanız ve de yaşamınızın erken döneminde siyasetin çöplüğünde çürümek itemiyorsanız bunu öğüdü dinlerken öteki kulağınızı mutlaka kapamalısınız.

Konuşmaktan çekinmeyeceğiz, eleştirmek doruların bulunmasında en etkili yöntemdir. Ama olaylar istediğim gibi gitmiyor,yada değiştirmeye gücüm yetmiyor deyip İnançlarının tersine oluşumların içinde kendimize yer aramamalıyız. Elbette güzel ülkemde bunları başarabilmek zordur. Elbette olumsuzluklar vardır, olacaktır da. Maharet irademizi zorlayıp onurlu kalabilmektedir.

Yoksa son zamanlarda gerek ulusal basında, gerekse yerel basında okuduklarımız, ya da etraftan duyduklarımız bizi var güzcüyle yılgınlığa çekiyor. Bizleri attan ottan ayıran özellilerimizin varlığını sorgulatmaya zorluyor.

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun, O görüşe inançla ve de onun şemsiyesi adı altında adından bahsettirebilecek bir yerlere gelenlerin yaşam biçimi olmalı dirayetli davranmak.

Adam belirli bir siyasi parti rozetini takarak vatandaşa ben buyum deyip oy istemiş. İnsanlarda inanmış. Kimisine belediye başkanlığı, kimisine Meslıs üyeliği, ilçe başkanlığı payesini vermiş, Kimisine daha bıyıkları bile terlemeden gençlik komisyonu başkanlığını bağışlamış, bakan olmuş vesaire vesaire.

Efendim ben partimin yönetiminden de yöneticilerinden de memnun değilim deyip, mücadeleden vazgeçip yakana hangi yüzle bir başka partinin rozetini takma ezikiğini yaşamayı göze alabiliyorsunuz. sığıntılığı kapı girişinde içgüveyi misali sığıntılığı kabul edersiniz.

Bunun yerine ilkelerine sahip çıkıp dimdik durup Bütün görevlerini de bırakıp kenara çekilebilirsiniz. Bir müddet dinlenmeyi yeğlemek en iyisi değilmidir..

İnanıyor musunuz ki gittiğiniz partinin asli unsurları sizleri içlerine sindirecekler. Size kendi arkadaşlarına güvendikleri gibi güvenecekler. İmkânsız, gerçek bir partili seçime beş kala dışarıdan gelen birisine ancak ayakkabısının bağına güvendiği kadar güvenir.

Biliyorum ki; bu ülkede ilkeli olmak, kurallara harfiyen uymak ve onurlu kalabilmek çok zordur. Zordur ama ilkeli bir yaşamın hazzını almak bütün zorluklara değmez mi?

Bunu göz önünde bulundurarak çok kısa süre sonunda siyasi yaşamınızı siyasetin çöplüğünde tamamlamamak için gerçekten varsa ilkelerinize sıkı sıkıya sarılıp durumunuzu bir daha gözden geçirip kararınız öyle vermenizi salık veririm.

Çünkü tecrübelerimize göre dere geçerken at değiştirilmez özdeyişi bu günlerde sursuzca, mantığı ne olursa olsun partilerini değiştirenler için en uygun söylemdir.

Siyasi görüşünüz ne olursa olsun benden hatırlatması. Hele dost bildiklerimize mükerreren hatırlatırım.

Turgut Güngör

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hadi Gözünüz aydın…27 Eylül 2014 Saat: 21:31
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???25 Eylül 2014 Saat: 19:35
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???15 Eylül 2014 Saat: 19:48
Al atını, tımarını ...eyim!27 Ağustos 2014 Saat: 10:57
Tüm Yazıları