Turgut GÜNGÖR
Turgut GÜNGÖR

PARA, SAMİMİYET, FEDAKÂRLIK,

25 Ekim 2012 Saat: 17:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.111 kez okunmuştur

Çoğumuz bir toplumda konuşma fırsatı bulur bulmaz ağzımızdan ilk dökülen sözler samimiyet, sadakattir.

Sonra? Sonra hiç nefes almadan devam eder, anlayış, fedakârlık, sevgi sözcüklerinin sıralanması.

Hele lafını balla kesmeye kalkın. "Nedir dürüstlük, fedakârlık. Samimiyet, sevgi nedir" diye bir soruverin hele. Sorun da başınıza gelecekleri görün. Saldırıya geçecek yırtıcılar gibi tavır alıverir.

Aslında bu davranışının sebebi, insanı insan yapan değerleri tanımlayan sözcüklerin anlamının üzerlerine yakışmayacağının anlaşılacağı korkusudur.

Peki, sizce nedir dürüstlük? Nasıl olmalıdır sadakat, fedakârlık, sevgi?

Bana göre dürüstlük manevi bir mecburiyettir. Yaratanımıza, anamıza, babamıza, evlatlarımıza, arkadaşlarımıza, dostlarımıza ve çevremize karşı mecburiyetimizdir. Bu sebeptendir ki herkes sahip olduğu dürüstlüğün anlamını iyi kavrayıp onu geliştirmenin yollarını aramalıdır.

Elbette her birimiz farklı farklı yaratılmışız. Hiç birimiz birbirimize benzemeyiz. Bazılarımız yetişme tarzından, bazılarımız da bulunduğu çevresinden etkilenerek sahtekârda olabilir, ikiyüzlü de. Hele bazıları menfaatleri söz konusu olduğunda bütün samimiyetsizliği ile anlayıştan, sevgiden, fedakârlıktan uzak çirkefleşiverir.

Yani insan dürüst de olabilir, sahtekâr da. Elbet yetişme tarzımız etkilidir ama kişi kendine çeki düzen vermek, dürüstlüğü hedeflemek zorundadır. En azından çirkinleşmemeye gayret etmelidir. Ve inanın biraz emek, biraz gayretle bunu başarabilir.

Özelliklede sanatçı, iş adamı, miras yedi, siyasetçi gibi topluma örnek ve önder olma özentisi içinde olanlar. Ya da gerçekten siyasetçi olduğunu söyleyenler kudret ve özgüven sarhoşluğuna düşüvermeden bu değerlere sıkı sıkıya sarılmalıdır.

Gözlemlediğim kadarıyla sağımda da solumda durum aynı. Karşı taraf çıkarlara hizmet ettiği süreçte dost, sevgi arkadaş, yoldaş, ülküdaş olunuyor, ya sistem işlemez hale gelirse. Karşımızdaki çıkarlarımıza hizmet etmekten vaz geçerse.

İşte o zaman her şey alt üst oluveriyor. En bozulmaz sanılan dostluklar yerini hakaretlere bırakıyor. Herkes birbirinin samimiyetsizlikle, hatta iki yüzlükle suçlayıveriyor.

Kime sorsanız gözünüzün içine baka baka dürüst olan benim yanıtını alıyorsunuz. Çünkü kendinin itibarlı biri olduğuna inandırmış bir kere.

İyide o zaman, karşımızdaki mi düzenbaz sahtekar? Değil elbet. Aslında bir kişinin itibarlı ve saygın oluşu dürüst olduğunun kanıtı olamayacağını hemen hemen hepimiz biliriz.

Çünkü dürüstlük ile itibar ve saygınlık farklı şeylerdir. Dürüst olanlar verdikleri sözleri yerine getirirler. Yapamayacakları vaatlerde bulunmazlar. Bir şeyi yapacaklarını söylediklerinde bunun için uğraşırlar. Eğrisiyle doğrusuyla bir amaç uğruna bir şeyler yapmaya çalışır. Sonra semeresini toplamaya çalışır. Bunu da herkesin insan olduğunu unutmadan yapar. Onun da onuru, gururu, beşeri hakları olduğunu yok saymadan. Kimsecikleri rencide etmeden yapar bunları.

Neyse mübarek bayram öncesinde kimselere kaşının altında gözün var demeyeceğim. Ama kimse de bir başkası için ağzından necaset akıtmaya çalışmasın. Sonra sorarlar adama beslenmeni nerenle yapıyorsun diye.

Ayrıca elinde bir şekilde güç tutanlar; mübarek bayramda yapabileceğiniz en büyük sevap. Dürüst olma gayretinizdir, verdiğiniz sözleri tutma, fakir fukara garip gurebanın haklarına riayet etmektir. Özelliklede sizleri oylarıyla güçlendirmişlerin körpaş, yarpaş, kenti iiye bölen viyadük, taş ocağı gibi meselelerle umutlarını boşa çıkarmamaktır.

Tüm samimiyetimle, sevgi ve saygıyla beğenen beğenmeyen, seven sevmeyen, kızan küsen herkesin bayramını canı gönülden kutlarım.

 

Turgut Güngör.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Hadi Gözünüz aydın…27 Eylül 2014 Saat: 21:31
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???25 Eylül 2014 Saat: 19:35
İYİ BİR MÜSLÜMAN ???15 Eylül 2014 Saat: 19:48
Al atını, tımarını ...eyim!27 Ağustos 2014 Saat: 10:57
Tüm Yazıları