Vedat Taştekin
Vedat Taştekin

İlçe süsü verilmeye çalışılan köy: Körfez

10 Eylül 2011 Saat: 14:34
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.086 kez okunmuştur

Körfez’in “ilçe süsü verilmeye çalışılan” bir köy olduğunu yeni idrak etmedim. Zaten ben dahil Körfez halkının önemli bir bölümü bu durumun bilincinde.

“Sanayi ilçesi” olarak adlandırılan ve bu özelliği nedeniyle diğer ilçelerden daha fazla yatırım alacağı ve gelişeceği umulan Körfez’de senelerdir umulan olmuyor ve Körfez olduğu yerde saymaya devam ediyor hatta bazı alanlarda olduğu yerde bile saymıyor geri geri gidiyor.

 AĞADERE CADDESİ İÇİN “ÇIT” YOK

Körfez’de hizmet yetersizliğinin neden olduğu utanç manzaralarına adım başı rastlamak olası. İlçenin ortasındaki üst geçitlerdeki hayvan pislikleri, halkın özel halk otobüslerine mahkum edildiği ulaşım politikası, ilçenin en işlek caddesi olan Ağadere Caddesi’ndeki esnaf ve halk için adeta işkence olan ve hangi mantıkla bu şekilde yapıldığına karar verilemeyen yol, saçma sapan yerlerde aciliyeti olmadığı halde uygulanan projelere oluk oluk akıtılan paralar, kaldırım işgalleri ve daha niceleri.

 KÖRFEZ, OLDUĞU YERDE SAYIYOR

Birkaç gün önce dostlarımı ziyaret etmek üzere Gölcük’e gittim. Önceleri “donanma kenti” unvanıyla tanınan Gölcük, 17 Ağustos günü yaşanan ve “asrın felaketi” olarak nitelenen depremle yerle bir olan Gölcük… Binlerce binanın kağıttan evler gibi devrildiği ve yine binlerde insanımızın yaşamını yitirdiği depremin ardından Gölcük için kendimce “Gölcük, 50 yılda toparlanamaz” yorumunu yapmıştım; fakat yanılmışım.

Ziyaretim sırasında gördüm ki Gölcük hızla kendini yenilemiş ve deprem öncesinden çok daha iyi ve modern bir görünüme kavuşmuş. Pırıl pırıl bir kent meydanı var, emeklikler parkta oturmuş sohbet ediyor, ilçede bir hareketlilik var.

“YAPTIK” DEMEKLE OLMUYOR

Aradan geçen 12 yıl süresince kendini yenilemeyen tek ilçe Körfez olmuş. “Kentleşme” anlamında hiçbir mesafe kat etmeyen Körfez’de yöneticilerin yaptığı tek şey yalnızca “Biz, Körfez’e şunları şunları yaptık” demek olmuş.

 Yerel yöneticilere ve onarlı seçenlere sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin: Sizce de Körfez’de eylem ve söylem arasında bir farklılık yok mu? Her seçim öncesi aynı sözlerin verilmesi ve çözüleceği iddia edilen ve bir türlü çözülemeyen sorunların kemikleşmesi dikkatinizi çekmiyor mu? Körfez’e girerken insanın içini bir kasvet basıyor.

ŞÖVALYE RUHU

Temel sorunlarının “bürokratik engeller nedeniyle” çözümlenemediği savunulan Körfez ilçede bürokratik engelleri aşmak için kendilerine yetki verilenler bu engelleri kimlerin aşmasını bekliyor bilmiyorum.

 

“Genel seçim öncesi Körfez hizmete doyacak” diyerek gevrek gevrek gülen isimler harekete geçmek için neyi bekliyorlar? Bekledikleri bir şey varsa biz de bilelim, “Adamlar haklı. Bunun çözümü bu basit değil” diyelim. Körfez’in her sorununu çözmüş de yapacak başka bir işi kalmammış gibi şövalye ruhuyla il genelinde ön plana çıkan isimlerden ricam kimseyi kandırmamaları.

REKLAM MI YAPMAK İSTİYORSUNUZ?

Hatta onlara bir teklifim var: Beraber, Gölcük, Karamürsel, Kandıra ve Kartepe’yi gezelim. Oraya sunulan hizmetle 130 bin nüfuslu Körfez’e sunulan hizmeti birlikte mukayese edelim. Bu ilçelerde “Körfez’e hizmet verdik” diyenlere gözlerinin içine sokarcasına “Hizmet dediğin işte böyle olur” diyebileceğimiz pek çok örnek var.

 

“Halk, bizimle birlikte hizmet gördü” diye kendi reklamını yapanlar! Eğer reklamı çok seviyorsanız en büyük reklamın yaptığınız icraatlar olduğunu sakın aklınızdan çıkarmayın! En başarılı reklamınız icraatlarınızla halkın üzerinde olumlu bir intiba bırakmak olacaktır.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Atatürk’ün İlk ve Tek Basın Toplantısı: İzmit16 Ocak 2018 Saat: 15:26
Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün, Cumhuriyet ile ilgili fikirleri basına ilk kez, İzmit’teki Kasr-ı Hümayün Sarayı’nda düzenlediği toplantıda anlatıldı. 16 Ocak 1923 tarihinde 20:30 sularında başlayan toplantı, geceyarısı 03:00
Rü’yet-i hilal konferansı2 Eylül 2016 Saat: 14:35
Buruk Bayramlaşma30 Temmuz 2014 Saat: 16:33
Hevesleri kursağında kaldı21 Haziran 2014 Saat: 17:25
Tüm Yazıları