Savaş Yürük
Savaş Yürük

Akılcı İlaç Kullanımı

Akılcı ilaç kullanımı; ilaç kullanırken belirlenen doğru ilacın,doğru miktarda,doğru uygulama yoluyla,doğru zamanlamayla,yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılmasıdır.

26 Eylül 2017 Saat: 15:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.051 kez okunmuştur

 

         Akılcı ilaç kullanımı; ilaç kullanırken belirlenen doğru ilacın,doğru miktarda,doğru uygulama yoluyla,doğru zamanlamayla,yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılmasıdır.

Doktorun yazdığı bir ilacı eczaneden alırken ilacın kullanış zamanı, kullanış şekli ve miktarı mutlaka sorulmalıdır.Bu bir alışkanlık haline getirilmeli ve bu çok ciddiye alınmalıdır.

      Modern tıp uygulamasında ilaç tedavisi yöntemi önemli bir yere sahiptir.Hastaya verilen ilacın doğru şekilde kullanılması çok önemli bir durumdur.Bu konuda doktor,hemşire,eczacı ve hastanın kendisi sorumludur.

      Peki neden akılcı ilaç kullanımı:

*Gereksiz ilaç kullanımının yaygınlaşması

*Antibiyotik kullanımın artması 

*Tavsiye üzerine doktor kontrolü dışında ilaç kullanımı

*ilaç maliyetinin çok fazla artması

*Ağrı kesici ilaçlarının çok  fazla kullanılması

         İlaç, bilinçsizce kullanılarak sağlığı tehdit etmesi için değil, bilinçli kullanılarak sağlığa katkıda bulunması için üretilir ve kullanılır.İlacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımıdır. Bu bakımdan toplumun daha bilinçli olması gerekir. Bu bilinci oluşturmak için yararlanılacak güvenilir bilgi kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kaynakları il sağlık müdürlükleri belirli zaman aralıklarıyla  topluma sunması gerekmektedir.Toplumun bu kaynakları okuması ve uygulamaya koyması gerekmektedir.

         Her boğaz ağrısında, grip olunduğunda antibiyotik kullanılması ne kadar yanlış  bir davranış ise bunu sürdürmek ve toplumu bu konuda  uyarmamak o kadar yanlış  bir davranıştır.

         Kronik hastalığı olan ve bunun için ilaç kullananlarında dikkat etmesi gereken   durumlar söz konusudur.Bunlar:

• Hastalığın uzun süreli olduğunu bilerek, tedavileri konusunda sabırlı davranmalıdır.

İlaçsız gün geçirmemek/ilaçsız kalmamak için ilaçlarının ne zaman biteceğini bilmeli, ilaçlarını sürekli tedarik etmek için vaktinde kontrole gitmeli ve tedavisini aksatmamalıdır.

• Mümkünse ilaçlarını aynı eczaneden almaya çalışmalıdır. Böylece eczacı hastanın hastalığını, kullandığı ilaçları bilir ve gerektiğinde hastaya daha fazla yardımcı olabilir

• Hasta, kullandığı ilaçların besinlerle vb. olan etkileşimi konusunda bilgi istemeli; kendisine verilen bilgiler doğrultusunda hareket etmelidir. 

• Kronik hastalıklarda ilaç tedavisinin yanında, fiziksel aktivite vb. ilaç dışı tedavi önerileri de yapılır. Bunlara uymak, tedavi başarısı ve hastalığın kontrol altında tutulmasını kolaylaştırır. 

• Hasta, ilaç tedavisine veya ilaç dışı tedavi önerilerine uyum sağlamakta zorlanıyorsa, bunu nedenleri ile birlikte hekimine bildirmelidir. 

• Hasta, ilaçla ve ilaç dışı tedavi önerilerine uyulması konusunda, gerektiğinde yakınlarından yardım istemelidir. 

• Hasta çalışıyorsa, iş yerinde ilaç saatlerine uymak için gerekli planlamayı yapmalıdır. 

• Kontrol zamanını bilmeli, gerekirse not almalı ve hiçbir şekilde aksatmamalıdır.

• Kontroller sırasında hekimine sormak istediği soruları önceden not almalıdır.

• Bazı durumlarda hastalar kendi enjeksiyonlarını kendileri yaparlar (insülin enjeksiyonu gibi). Böyle bir durumda, sağlık personelinin öğrettiği kurallara uymalı, asla farklı bir uygulamada bulunmamalıdırlar. 

  

   İlaçları kullanmak kadar önemli olan bir durum var ki buda ilaçların nerede saklanması gerektiğidir.

 

* İlaçlar, ecza dolabında ya da bu amaç için tahsis edilen ecza kutuları vb. özel aletlerde, özel saklama yerlerinde muhafaza edilirler. 

* Sürekli güneş gören, rutubetli, nemli, aşırı sıcak ya da aşırı soğuk ortamlarda ilaç bulundurmak sakıncalıdır. 

* Soğuk ortamda saklanması uyarısı yoksa ilaçlar buzdolabında saklanmamalıdır. Buzdolabı gibi yerlerde saklanması gereken ilaçların da kaç derece sıcaklıkta saklanacağı ilacın kullanma talimatında belirtilmiştir. Buna dikkat edilmelidir.

* İlaçlar çocukların ulaşamayacağı yükseklikte, kapalı mekanlarda saklanmalıdır. Aksi halde ciddi zehirlenme sorunlarıyla karşılaşılabilir. 

* İlaçları ambalajı dışında, kullanılıncaya kadar başka bir ortamda (kutu, bardak, çanta, mendil vb.) bulundurmamaya özen gösterilmelidir. Özel taşıma kaplarında kısa süreli ilaç taşımak gerektiğinde bunların uygunluğu konusunda hekim ve eczacıdan yardım istenmelidir. 

ALTIN SÖZLER:

*İlacı zehir olmaktan çıkaran onun akılcı kullanımıdır. 

*İlaç, eczanede doktor reçetesiyle satılan ve eczacı tarafından sunulan bir üründür.

*Başkalarının tavsiyesiyle ilaç kullanmayın. Siz de başkalarına ilaç tavsiye etmeyin.

*Doktorun bilgisi dışında ilaç kullanmayın, eczane dışı yerlerden ilaç /tıbbi ürün satın almayın.

*Bitkisel ürün/gıda takviyelerinin ilaç olmadığını bilmeliyiz. 

*İlaç israfından kaçının. Bu tutum, hem kendinize hem de içinde yaşadığınız topluma karşı sorumluluğunuzdur.

*Bir yakınma ile hekime başvurduğunuzda hekim her zaman bir reçete yazmayabilir. Bazen sorunun giderilmesi için sadece ilaç dışı bir tedavi önerisi yeterli olabilir. 

*Yetişkinlerin Akılcı ilaç kullanımı konusunda edindikleri doğru bilgileri çocukları, aile bireyleri ve diğer yakınları ile paylaşmaları önerilir.

*İnternette sunulan bilgi belli bir denetimden geçirilmemiştir; bu nedenle internet aracılığıyla sunulan bilginin yanlış, eski, düşük nitelikli veya çok karmaşık olması gibi tehlikeler söz konusudur.

*İlaç ve tedaviler konusunda televizyon, gazete, internet aracılığı ile sunulan bilgiler, çoğu kez birbiri ile çelişebilmektedir. Bu durum, toplumda önemli bir akıl karışıklığına yol açmaktadır. Böyle durumla en uygun davranış hekime veya eczacıya danışmaktır.
*Çok sayıda ilacı alarak daha kolay iyileşeceğini düşünmek hatalıdır.
*Çöpe atılan her ilaç sadece israf değil, aynı zamanda yeni sorunlar demektir
Sürdürülebilir bir sağlık ve sosyal güvenlik hizmeti alabilmemiz için ilaç israfından kaçınmalı, daha dikkatli, bilinçli davranmalıyız
*Hekime danışmaksızın eczaneden ilaç almak, ülkemizde yaygın olarak görülen ve uygun olmayan-hatalı bir davranıştır.
(kaynak:sosyal güvenlik kurumu akılcı ilaç kullanımı kitapçığı 2013)

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Harekete Geçelim7 Eylül 2017 Saat: 18:02
Bedensel yönden sağlıklı olan insanın ;zihinsel gelişimi,sosyal ilişkileri sağlıklı olur.Zihinsel gelişimin tam olarak sürdürülebilir olması için insan yaşamının bir hareketlilik içinde olması gerekmektedir
Sağlıklı Yaşam2 Eylül 2017 Saat: 12:40
Sağlık, sadece hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil insanın bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik durumudur.
Her yönden sağlıklı olabilmek için insanın kendi bedenini iyi tanıması,değerlendirmesi ve belirli aralıklarl
Tüm Yazıları