Savaş Yürük
Savaş Yürük

Harekete Geçelim

Bedensel yönden sağlıklı olan insanın ;zihinsel gelişimi,sosyal ilişkileri sağlıklı olur.Zihinsel gelişimin tam olarak sürdürülebilir olması için insan yaşamının bir hareketlilik içinde olması gerekmektedir

7 Eylül 2017 Saat: 18:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.513 kez okunmuştur

Bedensel yönden sağlıklı olan insanın ;zihinsel gelişimi,sosyal ilişkileri sağlıklı olur.Zihinsel gelişimin tam olarak sürdürülebilir olması için insan yaşamının bir hareketlilik içinde olması gerekmektedir.Bu hareketlilik insan psikolojisi ve anatomisi açısından çok önemlidir.
        Hareketlilik dediğimizde aklımıza neler gelmelidir?Benim en sade tanımımla:
Sabah uyanıp; kahvaltı yapmak,işe gitmek,iş yerinde çalışmak,öğle yemeği yemek,akşam tekrar eve gelip yemek yemek,birkaç saat oturduktan sonra  uyumak  dışında 'gün içinde belirli bir zaman diliminde belirli tempoda vücudumuzu harekete geçirmek' olarak tanımlayabiliriz.
        Egzersiz;vücudumuzun hareketliliğini artıracak ve gelişmesini destekleyecek planlı düzenli yapılan etkinliklerdir.Ütü yapmak,alışveriş yapmak birer egzersiz değil fiziksel aktivitedir. En çok karıştırdığımız durum burasıdır.' ben zaten ev işi yaparak hareket  ediyorum--fabrikada çalışarak  zaten yoruluyorum'gibi cümleler bizi egzersizden spordan maalesef uzaklaştırıyor.
Düzenli yapılan egzersizin dolaşım, solunum, kas sistemleri başta olmak üzere tüm sistemler üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu konu ile ilgili yapılmış birçok çalışma var. Egzersizin kısa ve uzun vadeli olarak bu hastalıklar üzerinde olumlu etkileri klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.
Örnek  verecek olursak:
*Sabah erken uyanıp biraz yürüyüş yapmak
*Masa başında çalışanlar için; iş yerinde belirli zaman aralıklarıyla kalkıp vücudu harekete geçirmek
*İşe gelip giderken araç kullanmak yerine yürümek
*öğle molasında yemekten biraz zaman ayırıp yürümek veya minik egzersizler
*akşam yemeği sonrasında yürümek
       Bu basit örnekler aslında vücudumuzun sağlığı açısından çok önemlidir.Hareketsiz olan bir vücudun hastalığa yakalanma riski yüksektir.Obezite, kalp ve yüksek tansiyon hastalığı örnek verilebilir.Hareket etmekle birçok hastalığa yakalanma riskini azaltmış olup sağlıklı zihinsel gelişim ve sosyal ilişkiler yönünden olumlu adımlar atmış oluyoruz.
      Bunların dışında hareketsiz olan yaşantılarda mutsuzluk,yorgunluk hissi,vücutta ağrılar gibi sorunlarla karşılaşmak kaçınılmazdır.
      Spor yapmak sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır.Profesyonel veya amatör ne şekilde olursa olsun hareketli bir yaşantımız olmalıdır.Hareketsizlik ve pasif yaşam tarzı,vücut kas kitlesinde azalmaya, metabolizma hızında yavaşlamaya yol açar. Vücut yağ oranında da yükselmeler meydana gelebilir.Bunların sonucunda yine hastalıkla karşılaşırız.
      Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile insanlar sosyal hayattan kopmakta,hareketsiz bir yaşama doğru yol almaktadır.
Bilgisayar başında saatlerce oyun oynamak, televizyon ,cep telefonları gibi sosyal hayattan koparan etkenler maalesef bizi tembelleştirmektedir.Bu alışkanlıklarımızı sınırlandırıp sosyal hayat içinde olmalıyız.Sosyal hayat bizlere; sporu, zihinsel gelişimi,pozitif bakışı getirecektir.

Spor veya egzersiz yaparken nerelere dikkat etmeliyiz?
      *Kişi önce sağlık kontrolünden geçmeli ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer bir sağlık sorunu varsa uzmanların tavsiyeleri dikkate alınarak spor,egzersiz yapılmalıdır.
     *Genel olarak haftada 4-6 gün ve günde 30 dakika Spora/egzersize zaman ayırmanın hayati bir önemi vardır.
     *Spor/egzersiz yaparken sıvı kaybının önüne geçilmeli bol sıvı tüketimi olmalı, spora başlamadan en az 2 saat önce yemek yenmiş  olmalıdır.
      *Mümkün olduğunca oksijenli ortamlarda (kapalı ortamların havalandırılmasına/açık havada) spor/egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.
       *Spor/egzersiz yaparken seçilen giysiler çok önemlidir. Rahat, esnek ve teri emen ya da vücudun hava almasını sağlayan kıyafetler giyilmelidir.
      *Spor/egzersiz  yaparken sizi  zorlayacak hareketlerden başlanmamalı önce  ısınma  hareketleri yapılmalıdır.
Sağlıklı,hareketli ve sosyal  bir  yaşam dileğiyle.
Sağlıcakla  kalınız.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Akılcı İlaç Kullanımı26 Eylül 2017 Saat: 15:06
Akılcı ilaç kullanımı; ilaç kullanırken belirlenen doğru ilacın,doğru miktarda,doğru uygulama yoluyla,doğru zamanlamayla,yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılmasıdır.
Sağlıklı Yaşam2 Eylül 2017 Saat: 12:40
Sağlık, sadece hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil insanın bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik durumudur.
Her yönden sağlıklı olabilmek için insanın kendi bedenini iyi tanıması,değerlendirmesi ve belirli aralıklarl
Tüm Yazıları