Savaş Yürük
Savaş Yürük

Sağlıklı Yaşam

Sağlık, sadece hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil insanın bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik durumudur.
Her yönden sağlıklı olabilmek için insanın kendi bedenini iyi tanıması,değerlendirmesi ve belirli aralıklarl

2 Eylül 2017 Saat: 12:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 2.119 kez okunmuştur


Sağlık, sadece hastalık veya sakatlık durumunun olmaması değil insanın bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik durumudur.
Her yönden sağlıklı olabilmek için insanın kendi bedenini iyi tanıması,değerlendirmesi ve belirli aralıklarla doktora  gidip muayene olması gerekmektedir.
İnsan sağlığını etkileyen bir çok etken vardır.Bunları kısaca tanımlayacak olursak:
1-SOSYAL ETKENLER
İnsanın yaşam tarzı burada önemli rol oynar. Nerede yaşadığınız,nerede nasıl yemek yediğiniz,nerede ne kadar uyuduğunuz gibi.....(günde kaç saat uyumam gerekiyor?)
Bu başlık altında ekonomik koşullar ve eğitim durumu da  incelenebilir.
Bu saydıklarım sadece birkaç tane sosyal etken bunlar sağlığımızı büyük ölçüde etkilemektedir.Bunları gözden geçirip sağlığımızı etkileyen maddeleri çözümlememiz gerekmektedir.
2-TIBBİ ETKENLER
Hastaneye ulaşımınız,yeterli sayıda sağlık personelin var olması,tedavi ve tetkik işlemlerin yapılabilmesi için hastaneninizin yeterli donanımda olması gibi etkenleri bu başlık altında inceleyebiliriz.
3-İKLİMSEL ETKENLER
Hayatımızdaki süreç içerisinde mevsimler değişiyor ve bu sağlığımızı etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.Hatta gün içerisinde hava durumun değişmesi halinde hasta olmamız kaçınılmaz oluyor.
Kışın grip olan insanların artması veya  yaz mevsiminde güneş çarpması bunlara örnek verilebilir.
4-KALITSAL ETKENLER
İnsanların ailelerinde bulunan bir hastalığın genlerle yeni bir aile bireyine geçmesi olayıdır.Örnek verecek olursak renk körlüğü,hemofili(kanın pıhtılaşmaması)
5-PSİKOLOJİK ETKENLER
Çevremizdeki insanlarının sağlığını etkileyen en büyük faktörler arasında yer alır.İnsanların hayat koşuşturması  içerisinde sağlığını ikinci plana atması veya yaşadığı olumsuz bir olay sonrası psikolojik destek almaması sonucunda hasta olması durumu olarak açıklanabilir.Çevremizdeki insanlarda yaygın olarak görebileceğimiz 'PANİK ATAK' olarak adlandıran durum aslında  tedavi edilebilen bir hastalıktır.
Yaşanılan stres,korku aşırı heyecan durumunda insanın kendini değerlendirmesi gerekiyor, başa çıkamayacağı bir durum söz konusu ise mutlaka uzman bir kişiden destek almalıdır.
Bu  saydığım etkenler dışında sağlığımızı etkileyen bir çok sosyal, kültürel etkenler bulunmaktadır. Bunların tespit edilip ona göre bir çözüm yolu bulunması sağlığımızın devamı için çok önemlidir.Sağlığımız için gerekli özeni göstermeliyiz.Hastaneye gitmek, uzman birinden destek almak ,daha da indirgersek yaşadığımız bir sağlık sorununu araştırmak  bizleri korkutmasın.
Sağlıklı bir birey olabilmek için bedenimizde yaşadığımız  sorunları küçümsemeyelim ve sorunların üstüne gidelim.Örnek verecek olursak dişimiz ağrıdığı zaman diş doktoruna gidip o koltuğa oturmak korkutmasın bizleri gitmediğimiz her gün hasta olan o dişimizin ömründen bir gün alır ve dişi kaybederiz. Vücudumuzda böyledir  harika bir sistemle çalışmaktadır. Bir sağlık probleminin tespit edilip tedavi edilememesi  onu izleyen yeni problemler getirir ve sistem çöker. Sağlığına önem veren bir birey geleceğine,yaşam kalitesine yatırımda bulunur. Sağlıkcakla kalınız...

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Akılcı İlaç Kullanımı26 Eylül 2017 Saat: 15:06
Akılcı ilaç kullanımı; ilaç kullanırken belirlenen doğru ilacın,doğru miktarda,doğru uygulama yoluyla,doğru zamanlamayla,yeterli bilgilendirme yapılarak ve maliyet uygunluğu da dikkate alınarak kullanılmasıdır.
Harekete Geçelim7 Eylül 2017 Saat: 18:02
Bedensel yönden sağlıklı olan insanın ;zihinsel gelişimi,sosyal ilişkileri sağlıklı olur.Zihinsel gelişimin tam olarak sürdürülebilir olması için insan yaşamının bir hareketlilik içinde olması gerekmektedir
Tüm Yazıları