Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı

Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.

31 Ocak 2018 Saat: 11:33
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 732 kez okunmuştur

Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok. Ve bu gün geçtikçe de artıyor. Son zamanlarda Türkiye'de kitap okuma oranında artış var. Bunun sebebi ise okuyanların daha fazla okumaya önem vermesi. Kitap okumayanlar ise okumamaya devam ediyor, yerinde sayıyor. Yani kitap okuyan insan sayısında bir artış yok ülkede. Hal böyle olunca da televizyonda türlü saçmalıklar ortaya atanlara inanma eğilimi de artıyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara girmiyorum bile. İnsanlar doğruluğunu yanlışlığını araştırmadan gördüğü her şeyi paylaşma eğiliminde, bu da günden güne artıyor.

2017 Kasım ayında İdefix tarafından hazırlanan listeye göre bilimsel bir araştırmaya dayanmayan sıralamada Türkiye’nin en çok okuyan ili Ankara olmuş. Araştırma toplam nüfus şehir nüfusu oranıyla toplam satılan kitap-şehre satılan kitap oranının bileşkesi doğrultusunda hazırlanmış.

http://www.webtekno.com/turkiye-de-en-cok-hangi-il-kitap-okuyor-h36687.html

https://onedio.com/haber/turkiye-nin-nufusa-gore-en-cok-kitap-okuyan-25-sehri-796292

İlk 10 sıra şu şekilde:

1- Ankara 2-İstanbul 3-Eskişehir 4- İzmir 5-Tunceli 6-Muğla 7- Çanakkale 8-Karabük 9-Kocaeli 10-Kırklareli

Son 5 sırayı ise ( sondan geriye doğru olarak) Şanlıurfa, Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş oluşturmuş.

Ne yalan söyleyeyim Kocaeli olarak ilk 10’da yer almamız beni şaşırttı. Ancak nüfus olarak Çanakkale, Karabük, Tunceli ve Muğla’nın üzerinde olup onların gerisinde kalmamız düşünülmesi gereken bir konu. Bu da gösteriyor ki Kocaeli bu kadar Büyükşehir olmasına rağmen okuma oranımız oldukça düşük. Sanayi kenti olmamız, insanların fazla çalışması, ayda en azından 1 kitap bitirmeye engel değildir.

Eskişehir ve Tunceli beni sıralamada şaşırtmayan iller oldu. Ayrıca Tunceli'nin bu az nüfusuna rağmen sıralamada 5.olması demek Tunceli'de 4.kişilik bir ailede yaşayanlar neredeyse 2-3 haftada bir kitap bitiriyor ve yenisini alıyor demek...

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
berk 31.01.2018 17:19
Çok doğru kocaeli olarak cahillerden oluşan bir kentiz kültür seviyesi yerlerde helal olsun körfez manşet
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Kendi Kültürünü Sen Yarat15 Aralık 2017 Saat: 13:13
Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz.
Kitap Yasaklamak2 Aralık 2017 Saat: 14:45
Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,
Tüm Yazıları