Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Kendi Kültürünü Sen Yarat

Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz.

15 Aralık 2017 Saat: 13:13
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 739 kez okunmuştur

Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz. Özellikle bizim yaş grubu bu konuda nereye evirileceğini bilememektedir. Önemli olan Doğu ve Batı arasında gidip gelmek yerine iki kaynaktan da bilgiler alabilmektir.

Kültürümüzü sevelim, kendilerine mahsus bir hayatı yaratmış oldukları için sevelim. Her türlü özentiden uzak güzellikleri kendileri yarattığı için sevmeliyiz. Biz ne geçmişe bağlı kalalım nede Batı’ya hayran şekilde yaşayalım. “Mazi geçmiş zamandır; bizde ancak kendi içimizden bir şeyler katarsak hakkıyla yaşayabiliriz” diyor Ahmet Hamdi Tanpınar. Hayat akıp gidiyor hiçbir şey aynı kalmıyor. Doğu ve Batı bizim için bir kaynaktır. Bizim için kendi hayatımız önemlidir. Tolstoy’u, Dostoyevski’yi bilelim okuyalım bunları okumadan dünyayı anlamak zor. Dostoyevski’nin romanları olmadan insan psikolojisini nasıl anlayacaktık mesela. Ama Mimar Sinan’ı, Baki’yi, Fuzuli’yi de bilelim İbni Haldun sosyolojisini araştıralım. Modern denilen hayat bizi yanıltmasın. Televizyon nasıl düşünmemizi, nasıl eğlenmemizi, nasıl sevmemizi tembihler bize. Biz yalnızca okuyarak birey oluruz hakkıyla yaşarız.

Osmanlı varsa Cumhuriyet yok, Cumhuriyet varsa Osmanlı yok deme. Batı’ya tamamen düşmanda olma, ona hayranda olmak. Yunus Emre, Karacaoğlan hatırla. Batıyı örnek almak istiyorsan metroda, otobüste kitap okuyanları al en başta. Hiç düşündünüz mü padişahlar neden şiirler yazmışlardır, neden okumayla ilgilenmişlerdir?  Yalnızca sağdan soldan, televizyonlardan aldığın mesajlarla bir kültür oluşturamayız. Kendi kültürünü oluşturan ülkelerin hiçbiri başkalarını taklit ederek yaratmamışlardır. Veya başka kültürlere tamamen düşman olmamışlardır.

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
kayhan 17.12.2017 22:31
Körfez manşet gazetesi ve size başarılar. Siz ve gazeteniz beraber hak ettiğiniz yerlere gelin.
metin 15.12.2017 14:18
Kültürle ilgili daha fazla yazı bekliyoruz.
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Kitap Yasaklamak2 Aralık 2017 Saat: 14:45
Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,
Doğu Kültürünü de Unutma22 Kasım 2017 Saat: 17:28
Eskiyi kötülemek, onu küçümsemek ilk olarak Tanzimatla başlıyordu aslında. Kendi kültürünü unutmak, ondan utanmak modası, Batılı olmak ile çağdaş olmayı karıştırmak daha derin incelenmesi gereken Tanzimatla gelen süreçlerdir.
Tüm Yazıları