Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Kitap Yasaklamak

Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,

2 Aralık 2017 Saat: 14:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.044 kez okunmuştur

Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda, sınıfta okuyabildiğimiz. Kitaplar farklı bilgiler demek, yeni düşüncelere ortak olmak demek, kitaplar yeni maceralar yaşamak; roman karakterleriyle bir arada olmaksa neden o zaman yasaktı? Madem o dönemlerde sağ-sol demeden siyasi yasaklı kitaplar vardı aynı tehlikeler şimdi geçerli değil mi? Mesela sırf bu yüzden Türkiye’de hala belirli kesim “Aman kitap okuma”, “Aman başımıza solcu mu olacaksın?”, “Sağcı mı olacaksın?” gibi cümleler kurabiliyor. İnsan aklı bu kadar geri mi? Bir kitaptan etkilenip o kitaba göre düşüncesi değişebilir mi?

Ahmet Hamdi Tanpınar denemelerinin yer aldığı “Yaşadığım gibi” eserinde ne güzel özetlemiş:

“Kitaptan niçin korkarlar? Bunu bir türlü anlayamadım. Kitaptan korkmak, insan düşüncesinden korkmak, insanı kabul etmemektir. Kitaptan korkan adam, insanı mesuliyet hissinden mahrum ediyor demektir. “Bırak, senin yerine ben düşünüyorum!” demekle, “Falan kitabı okuma!” demek arasında hiç bir fark yoktur. İnsanoğlu her şeyden evvel mesuliyet hissidir ve bilhassa fikirlerin mesuliyetidir. Ondan mahrum edilen insan, kendiliğinden bir paçavra hâline düşer.

Şüphesiz insanı korumamız lâzım gelen vaziyetler vardır. Fakat bu vaziyetler daha ziyade ferdin kendi dışındaki vaziyetlerdir. Bir insanı kendi içinde, düşüncesinin mahremiyetinden korumağa hakkımız yoktur. Ortaçağ’dan bugüne kadar gelen zaman içinde insanlığın belki en büyük kazancı bu basit hakikati kendisine mal etmesidir.”

Tabi Ahmet Hamdi Tanpınar demişken herkese tavsiye ettiğim Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanını da herkes okumalıdır. Bizim neslin en büyük avantajı o dönemleri yaşamadık, elimizde bir sürü kitabı özgürce okuma fırsatı varken bunun kıymetini bilmeliyiz. Acaba bizim nesil nasıl olsa teknolojiye, sosyal medyaya bu kadar zaman ayırdığı için nasıl olsa okunmuyorlar diye mi şimdilerde yasak değil bu kitaplar?

Not: Kişisel blogumda kitaplığımı ve herkese önerdiğim kitapları görebilirsiniz.

http://yavuzyanar.com/benden/ne-okumali/

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
Kk 02.12.2017 16:30
Körfez manşet bu yazarımızı birakmayin.seviyoruz sizi
metin 02.12.2017 14:58
çok güzel tespitler
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Askeri Liderlik19 Mart 2018 Saat: 16:34
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini Türk milleti olarak zaten hepimiz biliyoruz
Kültür Ve Dil3 Mart 2018 Saat: 14:16
Gelişen kitle iletişim araçları ve teknoloji toplumların yaşam şekillerini etkilemeye devam ediyor.
Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
Tüm Yazıları