Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Kitap Yasaklamak

Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,

2 Aralık 2017 Saat: 14:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 819 kez okunmuştur

Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda, sınıfta okuyabildiğimiz. Kitaplar farklı bilgiler demek, yeni düşüncelere ortak olmak demek, kitaplar yeni maceralar yaşamak; roman karakterleriyle bir arada olmaksa neden o zaman yasaktı? Madem o dönemlerde sağ-sol demeden siyasi yasaklı kitaplar vardı aynı tehlikeler şimdi geçerli değil mi? Mesela sırf bu yüzden Türkiye’de hala belirli kesim “Aman kitap okuma”, “Aman başımıza solcu mu olacaksın?”, “Sağcı mı olacaksın?” gibi cümleler kurabiliyor. İnsan aklı bu kadar geri mi? Bir kitaptan etkilenip o kitaba göre düşüncesi değişebilir mi?

Ahmet Hamdi Tanpınar denemelerinin yer aldığı “Yaşadığım gibi” eserinde ne güzel özetlemiş:

“Kitaptan niçin korkarlar? Bunu bir türlü anlayamadım. Kitaptan korkmak, insan düşüncesinden korkmak, insanı kabul etmemektir. Kitaptan korkan adam, insanı mesuliyet hissinden mahrum ediyor demektir. “Bırak, senin yerine ben düşünüyorum!” demekle, “Falan kitabı okuma!” demek arasında hiç bir fark yoktur. İnsanoğlu her şeyden evvel mesuliyet hissidir ve bilhassa fikirlerin mesuliyetidir. Ondan mahrum edilen insan, kendiliğinden bir paçavra hâline düşer.

Şüphesiz insanı korumamız lâzım gelen vaziyetler vardır. Fakat bu vaziyetler daha ziyade ferdin kendi dışındaki vaziyetlerdir. Bir insanı kendi içinde, düşüncesinin mahremiyetinden korumağa hakkımız yoktur. Ortaçağ’dan bugüne kadar gelen zaman içinde insanlığın belki en büyük kazancı bu basit hakikati kendisine mal etmesidir.”

Tabi Ahmet Hamdi Tanpınar demişken herkese tavsiye ettiğim Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanını da herkes okumalıdır. Bizim neslin en büyük avantajı o dönemleri yaşamadık, elimizde bir sürü kitabı özgürce okuma fırsatı varken bunun kıymetini bilmeliyiz. Acaba bizim nesil nasıl olsa teknolojiye, sosyal medyaya bu kadar zaman ayırdığı için nasıl olsa okunmuyorlar diye mi şimdilerde yasak değil bu kitaplar?

Not: Kişisel blogumda kitaplığımı ve herkese önerdiğim kitapları görebilirsiniz.

http://yavuzyanar.com/benden/ne-okumali/

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
Kk 02.12.2017 16:30
Körfez manşet bu yazarımızı birakmayin.seviyoruz sizi
metin 02.12.2017 14:58
çok güzel tespitler
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Kendi Kültürünü Sen Yarat15 Aralık 2017 Saat: 13:13
Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz.
Doğu Kültürünü de Unutma22 Kasım 2017 Saat: 17:28
Eskiyi kötülemek, onu küçümsemek ilk olarak Tanzimatla başlıyordu aslında. Kendi kültürünü unutmak, ondan utanmak modası, Batılı olmak ile çağdaş olmayı karıştırmak daha derin incelenmesi gereken Tanzimatla gelen süreçlerdir.
Tüm Yazıları