Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Doğu Kültürünü de Unutma

Eskiyi kötülemek, onu küçümsemek ilk olarak Tanzimatla başlıyordu aslında. Kendi kültürünü unutmak, ondan utanmak modası, Batılı olmak ile çağdaş olmayı karıştırmak daha derin incelenmesi gereken Tanzimatla gelen süreçlerdir.

22 Kasım 2017 Saat: 17:28
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.003 kez okunmuştur

Doğu Kültürünü de Unutma

Eskiyi kötülemek, onu küçümsemek ilk olarak Tanzimatla başlıyordu aslında. Kendi kültürünü unutmak, ondan utanmak modası, Batılı olmak ile çağdaş olmayı karıştırmak daha derin incelenmesi gereken Tanzimatla gelen süreçlerdir. Ancak bugün durumlar değişmektedir. İlerici olan, gelişen tekrar Asya’dır. Batı tamamen tüketmeye yöneliktir artık, kadın kadına, erkek erkeğe ilişkiler artmış, sivil toplum adı altında feminist faaliyetlerde hız kazanmaktadır. Batı’yı takip edelim ancak, Doğu’dan vazgeçmeyelim. Bununla ilgili diğer yazılarıma buralardan ulaşabilirsiniz.

http://www.korfezmanset.com/c25-yavuz-yanar/y669-batiya-dogu-kulturunu-anlatabiliyor-muyuz.html

http://www.korfezmanset.com/c25-yavuz-yanar/y664-batiya-kendimizi-savunabiliyor-muyuz.html

Amerikan toplumunun yarattığı tüketim budalası birey ve onun sanatla ilişkisi bu tükenişi, çürümeyi çok güzel anlatmaktadır. Yaklaşık %60ı aşırı tüketmekten dolayı şişman, yani obez bir toplum Amerika… Amerikan tekelleri tarafından maymunlaştırılmış, onların mal arzlarını tüketmeye göre programlamış bir kurgu toplumu. Zekası, sanatsal ve kültürel zevki şişmanlıkla ters orantılı olarak gerileyen bir toplum. Bu aşırı tüketimin ve obezliğin oluşmasında önemli bir rol oynadığı, insanı isyan ettiren bir sonucuda var şüphesiz. Çünkü Amerika’da aşırı beslenmeyle harcanan israf olan enerji ve besin, milyonlarca ezilen dünya insanının, çocuğunun açlığı, ölümü pahasına gerçekleşiyor. Ne kadar korkunç ve acı verici değil mi? Yani Amerika toplumu, merkezi beyni alabildiğine küçük, gelişmemiş ve tamamen tüketime programlanmış, ama acayip şekilde gövdesi, fiziği büyümüş ucubeler toplumu yönünde hızla ilerlemektedir. Bir sistemin çürümesini ve soysuzlaşmasını bundan daha iyi anlatan örnek var mı?”1

Bu topraklarda Ömer Hayyamlar, İbni Haldun, Firdevsilerde vardır. Emperyalizm 200 yılda Doğu’nun kültürünü, Matematik, Gök Bilim, Fizikte yaptığı çalışmaları ve kültürü gizlesede artık bu geride kaldı.

Sigrid Hunke Batıyı Aydınlatan Doğu Güneşinde şunları yazar:

Huneyn Bin İshak’ın Isagoge’u, Razi’nin Kitabül Mansuri’si, İbni Zuhr’un Teysir’i, İBNİ Rüşd’ün Külliyatı ve İbni Sina’nın Kanun’u 16.yy’da Nizamnameler gereği Batı Üniversitelerinde ders kitabıydı.”

İbni Sina’nın verem hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu bulduğunu, ve Güneş Işınlarının verem hastaları için tehlikeli olduğunu araştırıp okumak mesele. Alber Chamdor, ” İslam'ın En Dürüst Kahramanı Selahattin” kitabında şöyle diyor:

Avrupa her alanda Doğu uygarlığının öğrencisi oldu ve bu sayede Batı’da üretim derinlemesine değişikliğe uğradı.”“Atalarımız Doğu’dan, daha sonraları Venedik’in ve kısmen de Fransa’nın zenginliğini yaratan, göz kamaştırıcı kumaşları dokumayı öğrendiler. Doğudan, Batıya saten ve kadife dokumacılığı altın, gümüşlü brokar üretimi, tülbent, tül ve tafta bezleri geldi. Antik çağdan bu yana Doğu muhteşem halılar dokuyordu; Batılılarda bu alanda onlara yetişmek için uğraş veriyordu. Batı kağıt ve pekmez üretimini Suriye’den öğrendi.”

Doğu'nun insanlık kültürüne olan katkısını daha çok araştıralım ve görmemezlikten gelmeyelim.

Dipnotlar

Not: Kişisel blogumda kitaplığımı ve herkese önerdiğim kitapları görebilirsiniz.

http://yavuzyanar.com/benden/ne-okumali/

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
Nermin 22.11.2017 19:11
Araştırıp yazmanız çok güzel. Körfezin en iyi gazetesine, onurlu gazetesine bu yazı yakışır.
metin 22.11.2017 18:47
Araştırmalarınız çok güzel yavuz bey.
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Askeri Liderlik19 Mart 2018 Saat: 16:34
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini Türk milleti olarak zaten hepimiz biliyoruz
Kültür Ve Dil3 Mart 2018 Saat: 14:16
Gelişen kitle iletişim araçları ve teknoloji toplumların yaşam şekillerini etkilemeye devam ediyor.
Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
Tüm Yazıları