Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

EY Benim Cumhuriyetim!

Erken seçim yapılır, partiler kurulur, müfredat değişir, sistemler değişir, seçimler yapılır, seçim barajları değişir, milletvekili seçilme yaşı değişir,

29 Ekim 2017 Saat: 23:26
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 752 kez okunmuştur

Erken seçim yapılır, partiler kurulur, müfredat değişir, sistemler değişir, seçimler yapılır, seçim barajları değişir, milletvekili seçilme yaşı değişir, Hükümetler gider, Cumhurbaşkanları gider, başbakanlar yöneticiler gider; göklerde ay-yıldız, milletin yüreğinde Cumhuriyet ve Atatürk sevgisi her zaman kalır.

Cumhuriyet ve Atatürk konusunda fikir belirtenlere, düşüncelerini söyleyenlere genelde katılmam. Çünkü bana göre herkesin Atatürk’ü ve Cumhuriyet’i farklıdır. Herkes kendisine göre değerlendirir bu kavramları. Bir insana göre, Atatürk’ün askeri zekâsı en büyük saygı duyulması gereken özelliği iken başkasına göre devrimciliğidir mesela. Cumhuriyet’in ilanı ile Türkiye artık tam bağımsızdı. Kurtuluş Savaşını başlatarak emperyalistleri yerle bir etmiş, Sevr’i imzalayanlara karşı Sevr’i yerle bir etmiş; feodal kalıntılardan, ağalardan, şeyhlerden kurtulmuştu. Türkiye şeyhler, dervişler ülkesi değildi artık. Cumhuriyet, manda ve himayeyi yok saymaktır. Vatanın bölünmez bir parça olduğunu haykırmaktır. Herkesin kanun önünde eşit olması demektir. Cumhuriyet, kadın hakları demektir; kadına seçme ve seçilme hakkı demektir. Cumhuriyet, mirastan pay verilmeyen kadına miras hakkı demektir. Cumhuriyet her renkten yurttaşın, ırk, cinsiyet, dil farkı gözetmeksizin yararlandıkları siyasi bir rejimdir. “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir”. Halkın yönetimde söz sahibi olması demektir. Atatürk, Medeni Bilgiler kitabında “Türkiye Cumhuriyetini kuran; Türkiye halkına Türk Milleti denir”1  diyerek  bu topraklarda yaşayan vatandaşların eşit olduğunu, kendi egemenliklerini kurduğunu birleştirici bir tanımla ifade etmiştir. En son 15 Temmuz 2016 darbe girişiminde halk egemenliğini satmamıştır, kendi kurduğu Cumhuriyet’e sahip çıkmıştır.

Devlet şekli olarak cumhuriyette egemenlik dar veya geniş bir kitleye aittir ve devlet başkanı da bu kitle içinden seçilir. Egemenliğin sahibi kitle, muayyen bir sınıf ise bu tür cumhuriyetlere, “aristokratik cumhuriyet” veya başka bir deyimle “seçkinler cumhuriyeti” denilir. Kitle, egemenliğe sahip topluluk, halk dediğimiz geniş ve dar kapsamlı bir topluluk ise buna da demokratik cumhuriyet adı verilir.2

Atatürk’e göre “Demokrasi prensibinin en asri ve mantıki tatbikini temin eden hükûmet şekli, cumhuriyettir.”3

“Asri bir cumhuriyet kurmak demek, milletin insanca yaşamasını bilmesi, insanca yaşamanın neye bağlı olduğunu öğrenmesi demektir.”4

 

 DİPNOTLAR

  1. Atatürk’ün Bütün Eserleri, c.23, Kaynak Yayınları, İstanbul, Mart 2008, s.17
  2.  Ali Fuad Başgil; Esas Teşkilat Hukuku, c. I, Türkiye Siyasi Rejimi ve Anayasa Prensipleri, Fasikül 1, İstanbul, 1960, s. 216-217.                                                          
  3. A. Afet İnan; Medeni Bilgiler ve M. Kemal Atatürk’ün El Yazıları, Ankara, 1969, s. 32.
  4.  Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri; Cilt III, s. 24.

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
metin 04.11.2017 17:12
Yavuz gibi gençlere sahip çıkın yer verin onlar bu cumhuriyete lazım körfez manşet. Sizi tebrik ederim.
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Doğu Kültürünü de Unutma22 Kasım 2017 Saat: 17:28
Eskiyi kötülemek, onu küçümsemek ilk olarak Tanzimatla başlıyordu aslında. Kendi kültürünü unutmak, ondan utanmak modası, Batılı olmak ile çağdaş olmayı karıştırmak daha derin incelenmesi gereken Tanzimatla gelen süreçlerdir.
Milli Gençlik8 Kasım 2017 Saat: 17:27
Ne FETÖ gibi Cumhuriyet’e ve kazanımlarına saldırarak bir yere varabilirsin, ne de bölücülük yaparak okulda Sosyalizmi savunacağım diye PKK afişleri asarak bir yere varabilirsin.
Günümüzde Teknoloji Ve Kültür17 Ekim 2017 Saat: 11:53
Kültür Emperyalizmi bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için 21.yy’da çok önemli bir sorun.
Kültürsüz Kültürsüzlük10 Ekim 2017 Saat: 16:40
Kültür Emperyalizmi o kadar iliklerimize kadar işliyor ki, kendi kültürümüzü unutunca, başkalarını taklit edince, özenince bizde onlar gibi olacağız veya gelişeceğiz zannediyoruz.
Farklı Görüşler Ve Siyasal Katılım25 Eylül 2017 Saat: 15:24
Demokrasi, Türkiye’de ve Dünya’da en çok tartışılan konulardan bir tanesi ve böyle olmayada devam edecek gibi duruyor.
Tüm Yazıları