Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Günümüzde Teknoloji Ve Kültür

Kültür Emperyalizmi bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için 21.yy’da çok önemli bir sorun.

17 Ekim 2017 Saat: 11:53
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 808 kez okunmuştur

Kültür Emperyalizmi bizim gibi gelişmekte olan ülkeler için 21.yy’da çok önemli bir sorun. Ülkemizde okumak ve bir şeyleri sorgulamak, araştırmak her zaman geri planda kalmıştır ancak artık değerlerimizden de kopuyoruz.

 

Okumak için vakit yok, ama diziler için var.

Okumak sıkıcı ama sosyal medyada dolaşmak, beğeni almak, başkalarının ne yaptığını incelemek değil.

Aslında çok şey bildiğimizi düşünüyoruz ama bildiklerimizin hepsi televizyondan siyasetçilerin söylediği ile sınırlı. Çünkü başkaları bizim adımıza karar verebilir, bir şeyleri sorgulamamıza gerek yok nasıl olsa o ne yaparsa doğrudur…

 

Teknolojinin ve kitle iletişim araçlarının bu kadar ilerlediği çağda kültürel yozlaşmada alıp başını gidiyor. Kitle iletişim araçlarının faydası elbette inkâr edilemez. Ancak bizim topluma biraz fazla geldi gibi. Bilgisayarı, televizyonu nasıl kullanacağını bilmeyen insanımız artık yaratıcılığını kaybediyor. Pembe dizilerle, evlilik programlarıyla, gerçekten “komik” dizilerle, klasik alışılagelmiş aşk hikayeleri ile ayrılmaz parça olduk günlük hayatta onların konuştuğu gibi konuştuk, onlar gibi giyinmeye çalıştık ve onlar kadar zengin olamadığımız için kendi yaşam şeklimizi yadırgadık. Oysa bizim gölge oyunlarımız, orta oyunlarımız, meddah, seyirlik köy oyunlarımız, kukla oyunlarımız ve halk danslarımız varmış. Nerede onlar? Hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Bu zamanda komşuluk ilişkilerini zaten saymıyorum bile…

 

Hangi görüşten olursak olalım, bu topluma ait kültürümüzden vazgeçmemeliyiz, Dünya’da ki hiçbir ülke başkalarının kültürünü taklit ettiği için başarılı olamamıştır aksine kendi kültürünü yaratmıştır. Dünya ile ancak bu şekilde bütünleşiriz. Bizde ise bir taraftan tamamen Batı karşıtı bir toplum varken; diğer yanda tamamen kendi kültüründen kopmaya çalışıp, düşman olup, bu şekilde Batı’ya yanaşmaya çalışan kesim var. Bir türlü o bütünleşmeyi sağlayamayınca kendi kültürümüzü de yerli yerine oturtamıyoruz haliyle.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 1 yorum yapılmıştır
metin 17.10.2017 14:30
çok güzel yazı tebrikler
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Kendi Kültürünü Sen Yarat15 Aralık 2017 Saat: 13:13
Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz.
Kitap Yasaklamak2 Aralık 2017 Saat: 14:45
Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,
Tüm Yazıları