Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Kültürsüz Kültürsüzlük

Kültür Emperyalizmi o kadar iliklerimize kadar işliyor ki, kendi kültürümüzü unutunca, başkalarını taklit edince, özenince bizde onlar gibi olacağız veya gelişeceğiz zannediyoruz.

10 Ekim 2017 Saat: 16:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.007 kez okunmuştur

Kültür Emperyalizmi o kadar iliklerimize kadar işliyor ki, kendi kültürümüzü unutunca, başkalarını taklit edince, özenince bizde onlar gibi olacağız veya gelişeceğiz zannediyoruz. Bilmiyoruz ki bu ülkeler birilerini taklit ederek gelişmedi, kendileri kültürlerine ve geleneklerine sahip çıktı.

                Çok sevdiğimiz bir mekana girdiğimizde buraya eskiden beri geliyorsak mutlu oluruz. Bunun sebebi aslında oranın görüntüsünün içindeki ambiyansın korunması değil midir? Kültürde bana göre böyle bir şeydir. Orada anılar vardır, yaşanmışlıklar vardır.

                Bizde ise kendini ilerici gören bazı çevrelerde kültüre, değerlere, geleneklere, kısaca Türkiye’ye ait, ne varsa düşman olursak ilerleyeceğiz, daha iyi bir yere geleceğiz düşüncesi hakim. Avrupa düşüncesini benimsemek ile o ülkeleri taklit etmenin ayrı bir şey olduğunu bilmiyor bazı kişiler. Zannediyorlar ki bütün bu Batı ülkelerinin yemekleri, kültürü, müziği, sanatı aynı.

Batı müziğini elbette dinleyelim ama neden türkü dinlemeyiz, neden Aşık Veysel dinlemeyiz, neden bunlardan utanırız ayrı bir sorun. Toplum olarak kendi kültürümüzü bir türlü yaratamadığımız için, yönümüz bir Batı’ya bir Doğu’ya kaydığı için farklı görüşler yaygın olduğu için herhalde orta yolu da bulamıyoruz.

Bunların dışında daha korkunç bir kesim var ki bu kesimde devamlı olarak Batı’nın bize dayatmalarından bahsediyor, “Batı bize kendi kültürünü verdi”, “Doğu kültürünü, Müslüman kültürünü unutturdu” gibi şeyler söylüyor. “Peki anlat bakalım Doğu’nun mirasını” dediğimizde ise Doğu ve İslam kültürünün insanlığa olan katkısını, bilime olan katkısını anlatamıyor, çünkü kendiside bir şey bilmiyor bununla ilgili bir şey okumamış araştırmamış, yalnızca sağdan soldan duyduklarıyla yetiniyor. Adam ”Cumhuriyet ile Batı’ya öykündük” diyor “çağdaş olacağız diye kültürümüzden koptuk, Osmanlı böyle değildi” diyor. Ama sorsan Osmanlı kültüründen bir şeylerde sayamıyor, çünkü okumamış, yalnızca televizyonda dinlediği şeylerle yetiniyor. Sorun Doğu Veya Batı kültürü değil kendi kültürünü yaratamamak. Kültür sorunu Türkiye için büyük sorun.

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
metin 12.10.2017 21:34
Vedat bey tebrikler bu genç yazarımıza daha sık yer verin.
Kayhan 10.10.2017 19:04
Çok iyi özetlemişsiniz yavuz bey
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Askeri Liderlik19 Mart 2018 Saat: 16:34
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini Türk milleti olarak zaten hepimiz biliyoruz
Kültür Ve Dil3 Mart 2018 Saat: 14:16
Gelişen kitle iletişim araçları ve teknoloji toplumların yaşam şekillerini etkilemeye devam ediyor.
Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
Tüm Yazıları