Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Farklı Görüşler Ve Siyasal Katılım

Demokrasi, Türkiye’de ve Dünya’da en çok tartışılan konulardan bir tanesi ve böyle olmayada devam edecek gibi duruyor.

25 Eylül 2017 Saat: 15:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.132 kez okunmuştur

Demokrasi, Türkiye’de ve Dünya’da en çok tartışılan konulardan bir tanesi ve böyle olmayada devam edecek gibi duruyor. 90’lı yıllara kadar Doğu Bloku ülkelerine karşı kutsallaştırılan demokrasi Sovyetler Birliği’nin yıkılmasıyla, Küreselleşme ile birlikte yeni boyut kazandı. Bu yazım daha çok siyasal katılım ile ilgili olacak. Demokrasi her şeyden önce bir uzlaşma demektir, bu uzlaşma ilede toplumun farklı kesimleri temsil hakkı bulur; ve azınlığında hakkını koruyan çoğunluğun yönetimi olarak, toplumda olabilecek farklı görüşlerin çatışmasıyla oluşacak kaosuda engeller.

Demokrasi ile beraber insanlar kulluktan vatandaşa geçti, isteklerini yönetimler üzerinde ifade etmesini sağladı. Toplumda ki farklı siyasi görüşler ve ifadelerin yönetim üzerinde etkileri siyasal katılım ile olur, kararlarını herkes kendisi verir.Diğer husus “katılmanın bir otorite yapısı ve otorite ilişkileri içinde yer alışıdır. Başka deyişle katılma mutlaka bir toplumsal grup içinde oluşmakta ve bir toplumsal eylem niteliği taşımaktadır.”

Siyasal sistem içerisinde farklı görüşler siyasal katılma davranışlarında çatışırlar. Bu sistemi etkiler ama aynı zamanda sistemin belirlediği sınırlarda olur. Bu durumda siyasal katılma, siyasal çatışmayıda belirler. “Siyasal katılım sistemin barışçı yollardan, zaman içinde değişmesine olanak tanırken, aynı zamanda karşı güçleri sistemle bütünleştirmiş ve bir anlamda sistemide güçlendirmiş olur. Siyasal sistemin ve toplumsal düzenin, değişen koşullara göre kendilerini yenilemelerine olanak verir.”

Böylece, farklı görüşler sistemin düzenine uyum sağlar. Siyasal katılma hem toplumun sistem değerlerinden kopmasını engeller hemde farklı görüşler sistemi etkiler.

Ülkemizde seçimlere katılım oranlarına baktığımızda birçok ülkeye göre önde olduğumuzu görüyoruz. Kimilerine göre sandık sonuçları her şey olmayabilir, veya seçimlerde propagandalar adil yapılmayabilir. Her şeye rağmen demokratik toplumlarda vatandaşlar kul değildir, temel hak ve özgürlükleri vardır. Diğer önemli nokta ise demokrasilerde her görüşe kendini ifade hakkı tanınmalıdır. Bu farklı görüşler bir arada olursa sistem kendini devam ettirir. Farklı görüşler uzlaştırılarak sistem dengelenir. Bu farklı görüşlerin olmasının en yararlı bir yanı ise başka bir görüşün toplum üzerinde otoriter bir rejim kurmasını engellemektedir.

SONUÇ

Geçmişten günümüze kadar ülkemizde siyasal katılımlar, oy kullanma oranları her zaman iyi oranlarda olmuştur. Yani seçmenler iradelerini herzaman sandıkta yansıtmak istemişlerdir. Siyasilere düşenlerde halkı kutuplaştırıcı, gerginliğe sebep olabilecek açıklamalardan, kelimelerden uzak durmaktır. Toplumu bölme yarışına girilmemelidir. Geçmiş yıllarda, 70’lerde, 80’lerde yaşanan durumlarla ilgili hepimiz bir şeyler duymuşuz, ailemizde, çevremizde ise bizzat olayları yaşayanlar olmuştur.

Dipnotlar

  1. Birkan Uysal, Siyasal Katılma Ve Katılma Davranışına Ailenin Etkisi, Todaie Yayınları, Ankara 1984, s.4
  2. Ahmet Taner Kışlalı, Siyasal Sistemler, Siyasal Çatışma Ve Uzlaşma, İmge Kitabevi Yayınları, Ankara 1991, s.184

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 2 yorum yapılmıştır
Berk 26.09.2017 20:35
Yavuz bey harikasınız. Körfezin en önemli aydınlarındansınız körfez manşetin onurlu davasının parçası olun.
Nermin 25.09.2017 15:45
Körfez manşet gazetesinin duruşuna yakışıyorsunuz genç yazar.
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Askeri Liderlik19 Mart 2018 Saat: 16:34
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini Türk milleti olarak zaten hepimiz biliyoruz
Kültür Ve Dil3 Mart 2018 Saat: 14:16
Gelişen kitle iletişim araçları ve teknoloji toplumların yaşam şekillerini etkilemeye devam ediyor.
Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
Tüm Yazıları