Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Batıya Doğu Kültürünü Anlatabiliyor Muyuz?

Doğu kültürünün ilerici yönünü ve bilime yaptığı katkılarla alakalı zaman zaman yazıyorum. Günümüzde Batı, kültür emperyalizmiyle uyguladığı politikalarla yalnızca Batı ilerideymiş, yalnızca Batı bilime katkı yapmış havası

14 Eylül 2017 Saat: 12:43
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 981 kez okunmuştur

Batıya Doğu Kültürünü Anlatabiliyor Muyuz?

                Doğu kültürünün ilerici yönünü ve bilime yaptığı katkılarla alakalı zaman zaman yazıyorum. Günümüzde Batı, kültür emperyalizmiyle uyguladığı politikalarla yalnızca Batı ilerideymiş, yalnızca Batı bilime katkı yapmış havası vermektedir. Peki hangimiz Doğu’nun eserlerini okuyoruz, araştırıyoruz? Bazı şeyler neden lafta kalıyor? İbni Haldun’u hangimiz biliyoruz veya okuduk?

                Evet belki şuanda gerek ülkemizde gerek Doğu ülkelerinde okuma oranı, sanata ve bilime önem verme gibi konularda düşüklük söz konusu olsada bu Doğu kültürünü yok saymayı gerektirmez. Aksine şuanda birçok konuda gerek ekonomide, gerek bilimde Asya ve Doğu ülkeleri ileri atılım yapmış durumda buna en önemli örnekler Çin, Rusya, İran’da gösterilebilir. Asya ve Doğu ülkeleri şuanda birleşiyor ve ilerici durumdalar. Benim konum ise yine daha çok Arap ve Müslüman kültürle alakalı.

Batıya karşı üstün olmak istiyorsak, kültürümüzü tanıtmak istiyorsak önce bizim kültürümüzü okumamız, Doğu kültürünün bilime olan katkısını öğrenmemiz lazım. Sadece “Batı bizim kültürümüzü yok ediyor, bizi yok sayıyor, bizi geri buluyor” demekle bir şeylerin değişmeyeceğini anlamamız gerekiyor. Okumayı, araştırmayı zaman kaybı gördüğümüz sürece Batılı birisi bize sizin insanlığa ne gibi katkınız oldu? Diye bir soru yöneltse ne diyeceğiz?

                “Bugün Batı kültüründe çürüme asalaklaşma öyle bir soysuzlaşma noktasına varmıştır ki, insanlığın uygarlıktan uygarlığa sıçrayarak biriktirdiği bütün ahlaki, estetik değerler insani ilişkiler Nietszche’ci arzu felsefesinin yücelttiği anlık hazzın batağında can vermektedir. Sodom ve Gemore’yi yaşamaktadır Batı. ABD, İngiltere ve Almanya’da resmi evlilik olarak yasalaşan eşcinsellik, ensest ilişkiler ve ruh hastalığında ki olağanüstü yaygınlaşma Batı uygarlığının çöküşünün en belirgin göstergeleridir.1

Şimdi diğer yazılarda olduğu gibi bilime büyük katkısı olan ve tarih sosyolojisinin kurucusu kabul edilen İbni Haldun’dan ve diğer bazı bilim insanlarından alıntılar yapmakta fayda var. İbni Haldun’a göre iktidarlar önce sade halk gibi yaşarlar daha sonra ise yönetici sınıf halktan kopar ve harcamaları alır başını gider. Bunu daha 14.yy’da söylemiştir.

“Abbasi ve Ubeydiyin Devletinin son zamanlarında bunun örnekleri çok görülmüştür. O kadar çok vergi çeşidi ihdas etmiştirki hac mevsiminde hacılardan bile vergi alınmıştır.”2

İbni Sina’nın tıp bilimine yaptığı katkılar ise asla inkâr edilemezbununla ilgili diğer yazılarımda örnekler vermiştim.

“Bütün Dünya’da Avicenna, Doğu’da ise İbni Sina olarak bilinen Ebu Ali Al Hüseyin İbn Abdullah, tartışmasız, Müslümanların gelmiş geçmiş en büyük hekimiydi. Onun Kanun Fi’l Tıb’bı ya da “Tıbbın Genel Kuralları” 1593 yılında Roma’da Arapça yayımlandı. Toplam olarak beş cilt halinde yayımlanan eserin her bir cildi tıbbın farklı bir alanını, yani fizyoloji, temizlik, pataloji, tedavi ve ilaçlar konusunu kapsıyordu. Bu eşsiz eser 12.yy’dan 17.yy’a kadar Fransız ve İtalyan üniversitelerinde ders kitabı olarak okutuluyordu. 15.yy’da bu kitabın 15 Latince ve birde İbranice baskısı bulunuyordu. 18.yy’a kadar birçok yeni baskısı yapılan bu kitap, 19.yy’da hala Montpellier’de ders kitabı olarak okutuluyordu.3

İslam Dünyası 15.yy’dan sonra ileri gidemedi 9. Ve 14.yy’da ekonomik, toplumsal ve siyasal açıdan birikim yarattı ama bu birikim Avrupa’da olduğu gibi devrim yaratmadı ve feodal toplumdan kurtulamadı. Üzerinden feodaliteyi atıp kapitalizme geçerek sıçrama yapan batı ise ilerledi.

Renan’a göre seyahat zevki, Arapların en dikkat çekici karakterlerinden biridir. Bu zevk insanlık tarihinde önemli bir iz bıraktı. “Denizcilik faaliyeti 15.ve 16.yy’da İspanyolların ve Portekizlilerin ortaya çıkmasından sonra büyük ivme kazandı, ancak ondan önce hiçbir kavim, bilimsel gelişmenin temelini oluşturan dünya’nın ve evrenin keşfine Araplar kadar yoğunlaşmadı”4

Ömer Hayyam’a göre mutluluk dünya’da gerçekten sevdiğin, bağlandığın veya uğruna mücadele verdiğin bir hedefin olduğu zaman yakalanır.5

Sevgiyle yoğrulmamışsa yüreğin                                             

Tekkede, Manastırda eremezsin             

Bir kez gerçekten sevdin mi dünyada  

Cennetin, Cehennemin üstündesin.

DİPNOTLAR

1)      Mehmet Ulusoy, Ulusal Devrim ve Küresel Karşı Devrim, Kaynak Yayınları, Kasım 2011, s.75

2)      İbni Haldun, Mukaddime, çev. Turan Dursun, Kaynak Yayınları, İstanbul, Nisan 2013)

3)      Haidar Bammate, İslamın İnsanlık Kültürüne Katkısı, Kaynak Yayınları, 2.basım, Mayıs 2014, s.46

4)      Haidar Bammate, İslamın İnsanlık Kültürüne Katkısı, Kaynak Yayınları, 2.basım, Mayıs 2014, s.61

5)      Mehmet Bedri Gültekin, On İki Bin Yılın Mirası, Kaynak Yayınları, Şubat 2016, s.112

YORUMLAR Üye Girişi

 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya 3 yorum yapılmıştır
Nermin 18.09.2017 17:26
Çok güzel bir makale. Başarılarınızın devamını dilerim. Körfez manşet gazetesinin duruşune yakışan bir yazarsınız.
emrah 14.09.2017 13:02
kaliteli bir yazı daha vedat bey tebrikler
Bozkurt 14.09.2017 12:53
Körfez manşet ve yavuz yanara bu aydınlatıcı yazılar için teşekkürler.
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Tüm Yazıları