Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Batıya Kendimizi Savunabiliyor Muyuz?

Batının ve emperyalizmin kültür dayatmasına hepimiz karşı olduğumuzu söylüyoruz.

21 Ağustos 2017 Saat: 16:16
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 550 kez okunmuştur

Batının ve emperyalizmin kültür dayatmasına hepimiz karşı olduğumuzu söylüyoruz. Evde, sokakta, mekanlarda otururken devamlı bizi kültürümüzden kopartıyorlar ve koparttılar gibi laflar ediyoruz. Peki hangimiz iş örnek vermeye gelince ağzımızı açabiliyoruz? Veya Doğu’nun ve İslam kültürünün insanlığa ne gibi katkıları olduğunu anlatabiliyoruz? Madem Doğu bu kadar ilerdeydi neden okuyup araştırmıyoruz? Klasik cevap “vaktimiz yok” mu? Peki birisi bize batıyı savunsa ne cevap vereceğiz?

Daha önce İslamın, Doğu kültürünün insanlık Kültürüne katkısıyla ilgili bir yazı yazmıştım. Zaman zamanda yazmaya devam edeceğim.

http://www.korfezmanset.com/c25-yavuz-yanar/y659-bilim-dogu-ve-islami-kultur.html

Bu yazıda İslam ve Doğu kültürünün insanlığa olan katkısını, kültürden, kitap sayısından, gök bilimle ilgili çalışmalarda, felsefe çalışmalarından bahsetmiştim. Hep deriz “Batı kültürü bizden öğrendi”, Batı bize kültürümüzü unutturmaya çalışıyor,” İslamı ve Doğu’yu yok sayıyor” diye.

                Acaba karşımızda ki biri bize batıyı savunsa, kültüründen bahsetse biz nasıl savunacağız? Siz tuvaleti bizden öğrendiniz diyerek mi? Ona hangi Doğu kültüründen, ve Müslüman aydınlardan bahsedeceğiz? Doğu kültürünün yaptığı çalışmalardan hangisini anlatacağız?

                İbni Haldun’dan, İbni Sina’dan bahsedebilecek miyiz? Adam bize anlat bakalım sizin kültürü çalışmaları dese ne cevap vereceğiz? Matematikte Harezmi’nin yaptığı çalışmalardan bahsedebilecek miyiz? Yoksa sağdan soldan duyduğumuz canım “Bir sürü Müslüman bilim adamı varmış” mı diyeceğiz? İbni Haldın 1332-1406 yılları arasında yaşadı.

İbni Haldun, bütün dünyada, sosyolojinin, siyaset sosyolojisinin, tarih felsefesinin kurucusu olarak kabul edilimektedir. İbni Haldun, “Bilimlerin anası tarihtir” demişti. İbni Haldun çağdaş toplum biliminin temellerini atmıştı; Marx’ın habericisidir. Benzerleri 18-19. Yüzyılda ortaya çıktı.1

Yani arada tam 400 yıllık bir fark var batı ile.

( 1. Doğu Perinçek, Orta Asya Uygarlığı, Kaynak Yayınları, 2.Basım, İstanbul 2015, s.93 )

 

Alman Yazar Sigrid Hunke’nin “ Batıyı Aydınlatan Doğu Güneşi ” ve Haidar Bammate’nin “ İslamın İnsanlık Kültürüne Katkısı” kitaplarını herkese öneririm. Şimdi oralardan bazı alıntılar yapmaya devam edelim:

Sadece bir örnek vermek gerekirse “İbni Heysem, gökyüzündeki bütün yıldızların kendi ışıklarını saçtığını, sadece ayın ışığını Güneş’ten aldığını tespit etti.” Bunu diyebilir miyiz? Veya kaçımız bunu biliyordu? “Büyük Fransız cerrahı Ambroise Pare’ye muazzam ününü sağlayani 1552 yılında ilk kez onun tarafından yapıldığı sanılan büyük damarların bağlanmasını, aslında bu dahi Fransızdan tam 600 yıl önce Arap Ebu’l Kasım bulmuş ve böylece ampütasyonlarıda önemli ölçüde geliştirmişti”

“Ebu’l Kasım yetişmekte olan cerrahlara, yapay dikiş, kürk dikişi, karın yaralarında sekiz dikişi, ayrıca kedi bağırsaklarıyla yapılan dikişi, bağırsak yaralarında katgüt dikişi yapmayı öğretir. Bütün yaraların dikilmesi sırasında özellikle göbeğin altında ki bölgedeki cerrahi müdahalelere, öncelikle kalçaların ve ayakların yukarda tutulmalarını öneririr. Batı, bu Arap mücidinden devralıp uyguladığı bu pozizyona 20.yüzyılın başlarında, başarılı Alman cerrahı Friedrich Trendelenburg’un (1844-1924) adını verecektir.”

Peki ya bunları hangimiz biliyoruz? Sadece birkaç örnekti, ve benim okuduğum kitaplardan.

Sonuç

Batı hayranı olan kişilere bazen kızıyoruz taklitçi diyoruz peki övdüğümüz Doğu kültürünü, İslam kültürünü çok mu biliyoruz? Batıya karşı sitem ediyoruz, kendimizi savunmak istiyoruz, bazı şeyler lafta kalmamalı. “Okuyamıyorum” , “öğretmediler” , “okullarda öğretilmiyor” gibi laflar yerine kendimizi öncelikle Doğu ve İslam kültürünü okuyup öğrenmemiz gerekiyor ki, gelecek nesillere de nasıl dinimizi öğretiyorsak, bir şey verebilelim, aynı şekilde batıyı savunan birisine karşı güçlü olabilelim.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

Askeri Liderlik19 Mart 2018 Saat: 16:34
18 Mart Çanakkale Zaferi’nin anlam ve önemini Türk milleti olarak zaten hepimiz biliyoruz
Kültür Ve Dil3 Mart 2018 Saat: 14:16
Gelişen kitle iletişim araçları ve teknoloji toplumların yaşam şekillerini etkilemeye devam ediyor.
Afet İnan'a Göre Atatürk Ve Okumak18 Şubat 2018 Saat: 19:34
Atatürk'ün çok fazla kitap okuduğu, okumaya ne kadar önem verdiği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Zaten böyle olmasaydı deha bir liderde herhalde olamazdı.
Kocaeli'de Kitap Okuma Oranı31 Ocak 2018 Saat: 11:33
Toplum olarak okuma ve araştırma yapmayı vakit kaybı görüp, yalnızca birilerinin dediğine inanmak ve hazıra konmakta üstümüze yok.
İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
Tüm Yazıları