Yavuz Yanar
Yavuz Yanar

Cumhuriyeti Kuranlar Ve Millet Tanımı

Nereye gidersek gidelim, büyüklerimizden, siyasilerden, aydınlardan, camilerde imamlardan, din adamlarından, okulda akademisyenlerden, hocalardan duyduğumuz bizi bir arada tutmak için dinlediğimiz öğütlerden bazılarıda “kardeş olalım”,

9 Ağustos 2017 Saat: 18:27
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 453 kez okunmuştur

Nereye gidersek gidelim, büyüklerimizden, siyasilerden, aydınlardan, camilerde imamlardan, din adamlarından, okulda akademisyenlerden, hocalardan duyduğumuz bizi bir arada tutmak için dinlediğimiz öğütlerden bazılarıda “kardeş olalım”, “Allah dirliğimize zeval vermesin”, “Biz bir arada yaşayan milletiz” gibi sözlerdir.

Binlerce yıldır bir arada yaşama kültürü olan bu topraklarda, son yıllarda millet olmak ne demek bir kez daha tüm dünyaya gösteriyoruz. Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra kurulan Cumhuriyetle, vatanını kurtaran, bağımsız olan halk, son yıllarda hem içeride hem dışarıda terör örgütleri ve yabancı ülkelerin saldırılarına karşı da muazzam dirençler göstermektedir. Millet olma bilinci, hangi siyasi düşünceden, görüşten olursak olalım bizi ayrı düşürmüyor birleştiriyor.

                Farklı düşünceler, farklı yorumlar, farklı gelişmeler, farklı senaryolar milleti birbirine düşürememekte, bir arada yaşama kültürü her zaman daha üstün gelmektedir. Siyasi gelişmeler, kutuplaşma ortamı, seçimler zaman zaman toplum üzerinde ki gerginliği arttırsada sonrasında herkesin yani milletin istediği tek şey huzurlu bir şekilde yaşamak ve hayatını devam ettirmek olmaktadır. Türk Milleti yıllardır olduğu gibi bugünde emperyalist politikalara, milleti bölmeye çalışan politikalara dik duruş sergilemektedir. Ve daima bunların karşısındadır.

Millet tanım olarak; dil ve kültür birliği ile birbirine bağlı topluluklar olarak ifade edilir. Osmanlı döneminde Fransız Devriminin etkisiyle bazı azınlık ayaklanmaları gerçekleşmiş ve çeşitli azınlıklar devletler kurmuştu. Benim bu yazıda ki konum daha çok Cumhuriyet dönemi sonrasını kapsayacağı için öncesine girmeyeceğim.

                Yeni Çağdaş Devletin kurulmasıyla beraber ortaya çıkan Milleti nasıl birleştiririz bir arada tutarız düşüncesi kuşkusuz Cumhuriyeti kuranlarında kafasını meşgul etmişti.

                Türklüğün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla birlikte yeniden tarihsel kökenindeki siyasal bağı öne çıkaran bir içerik kazanması çok anlamlıdır.1

Atatürk medeni bilgiler kitabında “Türkiye Cumhuriyetini kuran; Türkiye halkına Türk Milleti denir”2      diyerek bu tanımı kendi el yazısıyla yazmıştır. Ve ozaman ki yurttaşlık bilgisi kitaplarında da okutulmuştur.

Burada millet; dil, din, etnik kökene göre değil yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatanına göre tanımlanır.

Atatürk Millet ve Milliyetler prensibi üzerine yazdığı notlarda millet ve kavim sözcüğünün karıştırılmamasını ister. “Millet kelimesiyle siyasi kuruluş anlaşılır. Kavim “Peuple” kelimesi her şeyden önce kök bağını ve ırkı hatırlatır.”3 yazar.Cumhuriyet kurulurken halk zaten vardı ve halk Cumhuriyet’i kurarak kendini millet haline getirdi. Bunda Türk Millettinin ortak yaşama arzusuda önem arz ediyordu.

CHP’nin tek parti döneminde 1931 yılı programında bu söz şöyle ifade edilir:

“Millet; dil, kültür ve mefkûre (ülkü) birliği ile birbirine bağlı vatandaşların teşkil ettiği bir siyasi ve toplumsal heyettir”.4

Atatürk Medeni Bilgiler kitabının millet bölümünü kendi eliyle yazmıştır ve Türk milletinin oluşumundaki etkenleri şöyle anlatır:

  1. 5

Sonuç

Ülkemiz iç ve dış tehditlere, emperyalizme gösterdiği direnme mevzisinde ( PKK, IŞID, PYD, FETÖ, YPG) millet olma bilinci bir kez daha ortaya çıkmaktadır. En son 15 Temmuz 2016’da millet olmanın ne demek olduğunu tüm dünyaya gösteren halk bundan sonra da yüzyıllarca bu kavrama uygun yaşayacak ve hareket etmeye devam edecektir. Daha Cumhuriyet’in kuruluşuyla beraber millet bilincinin bu toplum için ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır.

Not: Öğrenci arkadaşlarıma yaz tatilinde benden 5 kitap tavsiyesi.

Serenad- Zülfü LİVANELİ

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok- Eric Maria REMARQUE

Huzursuzluk- Zülfü LİVANELİ

Gazap Üzümleri- John STEİNBECK

On İki Bin Yılın Mirası- Mehmet Bedri GÜLTEKİN

 

 

 

 

Dipnotlar

1. Doğu Perinçek, Orta Asya Uygarlığı, Kaynak Yayınları, 2.Basım, İstanbul 2015, s.30

2. Atatürk’ün Bütün Eserleri, c.23, Kaynak Yayınları, İstanbul, Mart 2008, s.17

3. Atatürk’ün Bütün Eserleri, c.18, Kaynak Yayınları 1.Basım, 2006, s.317

4. Doğu Perinçek, Kemalist Devrim-6, Atatürk’ün CHP Programı Ve Tüzükleri, Kaynak Yayınları, İstanbul, Mayıs 2008, s.127

  1. Atatürk’ün Bütün Eserleri, c.23, s.17

5.Atatürk’ün Bütün Eserleri, c.23, s.17

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

İbni Haldun'a Göre Vergi Artışı19 Ocak 2018 Saat: 00:38
İbni Haldun serisine bu yazıda da devam ediyorum. Devletlerin ayakta kalabilmesi için ekonomisi güçlü olmalıdır kuşkusuz.
İbni Haldun’a Göre Devlet Başkanı9 Ocak 2018 Saat: 14:04
Devletin ve başındakilerin en önemli görevi kuşkusuz halka nimet, mutluluk, refah sağlamak, arka olmak, halka koruyucu bir tutum göstermektir.
İbni Haldun’dan Yalan Haber Tespiti28 Aralık 2017 Saat: 12:23
Toplumsal olarak sorgulama yapmamakta, okuyup araştırma yapmak yerine yalnızca belli kişilerin dediğine inanma, o ne derse doğrudur mantığı ile hareket etmekte üstümüze yok. Böyle olunca bazı kesimlerde cehalet örnekleri de sergileniyor.
Kendi Kültürünü Sen Yarat15 Aralık 2017 Saat: 13:13
Bizim için önemli sorun kendi kültürünü yaratamamaktır. Doğu ve Batı arasında gidip geliyoruz, ve bir tarafı seçip diğer tarafa tamamen düşman oluyoruz.
Kitap Yasaklamak2 Aralık 2017 Saat: 14:45
Eski darbe dönemleri, 1970’ler, 1980’ler belki karışık dönemlermiş. Ama hiç anlamadığım konu kitapların neden o dönemde yasaklandığı ve aynı yasaklanan kitapları şimdi neden bizim istediğimiz şekilde kütüphanelerde, evde, okulda,
Tüm Yazıları