Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

HEMŞERİCİLİK, MİKRO MİLLİYETÇİLİK VE KOCAELİ’DE MANAVLAR

17 Eylül 2015 Saat: 18:05
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 686 kez okunmuştur

Hemşericilik, köyden şehire gelip, yalnızlaşan, uyum sorunu yaşayan, şehir yaşamına adaptasyonda zorlanan toplumların kendisinin değersizleştiği, köydeki değer yargılarını kaybettiği kuşkusuna kapılan toplumların sarıldıkları bir yoldur. Kendisini yeniden değerli hissetmesinin, yeniden doğduğu topraklardaki gelenek ve görenekleri, atmosferini yaşama arzusudur. Çok zor şartlarda, meşakkatle yaşadığı doğup büyüdüğü toprakların büyülü bir cazibesi ve çekiciliği vardır. Gurbete çıkmış, vatanından kopmuş, yurdum insanı hep köyünün özlemi ile yanıp tutuşur. Şehirde kendisini hep yalnız hisseder. Bu yurdum insanı,köydeki doğduğu topraklardaki birçok değeri, geleneği, atmosferi ortaklaştığı hemşerisi ile paylaşmayıp, onunla hemşericilik yapmasında ne yapsın. Bu doğal bir sosyolojik davranış olup, şehirleşmeyi tamamlayıncaya kadar devam eder. Birkaç kuşak sonra, yeni Nesil, artık bu yaşadığı şehire ait olurlar. Bu şehirleşmenin bir sürecidir.

 

 

 

Birkaç hafta önce, Bizim Kocaeli gazetesindeki köşesinde Sayın Güngör Aslan, buranın yerli halkı olan Manavlarla ilgili görüş ve düşüncelerini yazmıştı.. Doğrusu, ben Güngör Aslan’ın manav olduğunu duymamıştım. Bu yazımı da, Uzun yıllar Kocaeli’nin değişik manav köylerinde öğretmenlik yapmış, Körfez Halk Eğitim Müdür yardımcısı ve Müdürü olarak çalışmış biri olarak, Körfez’in köylerini karış karış bilen, çok sayıda manav arkadaşı olan biri olarak yazıyorum. Halen çalıştığım Körfez Sürücü Kursu kurucusu ve sahibi Sayın Engin beyin de manav olması nedeni ile, Manav toplumunu iyi tanıyanlardanım. Manavların, İyiniyetli yapıcı tutumları, bazen Anadolu’dan gelen, uyumsuz, kavgacı, çatışmacı aile ve toplum yapısından gelerek, bilinçaltındaki gerilimleri marifet sananlar tarafından, Saf oldukları iftirasına bile uğradıkları olmuştu. Göç dalgasına Manavlar da kapıldılar. Kocaeli’nin köylerini terk edip, onlarda şehirli olmaya çalıştılar. Onlar da şehirde yeni komşular edinip, kendilerine yeni yaşam alanlarını oluşturdular.

 

 

 

Kocaeli’nin köylerinde ve şehirde yaşayan manavlar Kocaeli’deki en kalabalık sosyal gurubu temsil etmektedirler. Bunlara, artık kendisini göç ettiği memleketinden kopmuş, kendini Kocaelili hisseden, Kocaeli aidiyeti ile mutlu olanları da manav toplumuna bütünleştirmeyi başarabilselerdi, Kocaeli’deki siyasi temsiliyeti ellerinde tutabilen en güçlü gurup olurlardı. Oysa Sayın Güngör Aslan’ın dediği gibi bugün Kocaeli siyasetinde en az etkisi olan gurup olarak duruyor. Bütün Türkiye genelinde olduğu gibi manavlarda Tayip Erdoğan aşkı karşılıksız, hiçbir beklenti olmadan sürüyor. Onlarda efsunlanmış durumda. Geçtiğimiz yerel seçimlerde, Körfez’de AKP’nin 12 Belediye Başkanı aday adayı mevcuttu. Bunların içinde en yetkin, entelektüel boyutu yüksek, Manav olan, Akademisiyen Sayın Öznur Gökkaya da adaydı. Biz AKP’nin Körfez’de mutlaka Öznur Hocamı aday olarak göstereceğini tahmin ediyorduk. Hemkişiliği, hem Körfez’de %30 manav oylarını rahatlıkla alabilmesi için tercih nedeni olacağını sanmıştık. Oysa AKP Sayın Öznur Hocamın yüzüne bile bakmadı. Bu yöredeki Manav oyları da, nasıl olsa AKP’nin çantada kekliği olarak, yine AKP’ye aktı.

 

 

Güngör Aslan’ın bu işi Kocaeli’de Trabzonlular, Gümüşhaneliler iyi beceriyor görüşüne katılıyorum. Sen çantada keklik olursan, bu kekliği yiyip bitirecek avcılar nasıl olsa bulunur. Velhasıl Sayın Öznur Hocama manavlar sahip çıkmadı. Şimdiki AKP kongresinde ise Yine Taşköprülü olan Eski Derince Belediye Başkanı, eski Kocaeli AKP il başkanı, milletvekili ve 5 yıl bakanlık yapmış, Sayın Nihat Ergün’ü Parti yönetiminden de tasfiye ettiler. Yazdığı Adım adım siyaset kitabını okudum. Kitapta sorgulanması gereken yerlerin mevcut olduğunu gördüm. Fakat gelecek kuşaklara önemli tecrübelerini aktarması bakımından önemli bir eser. Elbette Manavların lüzumsuz AKP aşkı Kendi bilecekleri bir iştir. İnşallah, aşkları boşa gitmez ve ileride kendim ettim kendim buldum şarkısını söylemek zorunda kalmazlar. Bizden söylemesi.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları