Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

AKP’NİN DIŞINDA KURULACAK KOALİSYONUN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

11 Haziran 2015 Saat: 13:16
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.074 kez okunmuştur

AKP’NİN DIŞINDA KURULACAK KOALİSYONUN AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Ekonomik durum epey zamandır alarm veriyor. Bunda Sayın Cumhurbaşkanın Anayasa, yasa, kural, usul, hukuk, hakkaniyet, İslam adaleti tanımıyan tutumun, İş adamlarına savaş ilan etmiş, dünya ile kural tanımaz didişmenin, ekonomiyi etkilenmesinin nedenlerin başında gelmektedir. Ülkemizde bulunan veya ülkemize gelecek sıcak para, ülkemizdeki bu gidişattan ürküp, ülke dışına kaçmaya başladılar. Sıcak paranın güven duymadığı yerde durmayacağını, bu ülkenin bütün eli kalem tutanları biliyor.

Bu ülkenin hukuk düzeni alt üst olmuş durumda, mahkemeler, hâkimlere hiç kimsegüvenmiyor. Muhtemel AKP’ye karşı kurulacak bir koalisyon hükümeti, adalette oynayan taşları yerine koyması, tarafsızlığını kaybetmiş yargıçları yeniden bağımsız hale getirmesini sağlarsa, çok önemli bir avantaj sağlar. Böyle bir koalisyon hükümetin başarısını kimse görmezden gelemez.

Suriye’de devam eden batılıların Sayın Tayip Erdoğan’ı kullanarak, Suriye’de Diktatör Esad’a karşı ülke bölünerek bir tarafı destekleyerek süren anlamsız bir Suriye iç savaşı var. Faturası büyük oranda bizim ülkemize çıktı. Bu anlamsız, gereksiz savaşı bir tek Türkiye sonlandırabilecek durumda. Bu barış planı Birleşmiş Milletlerin öncülüğünde, Esad’ı da dâhileden, İkinci Dünya Savaşı sonunda Truman’ın hiç kimse bu savaş sonunda yer işgal edemez doktrini gibi bir doktrinle ortaya çıkmalı, Rusya, İran ABD ve Avrupa ile dayanışma halinde bizim önderliğimizde yapılırsa, hem Ortadoğu’da, hem Suriye ve ırakta, Rusya ve İran nezdinde prestijimiz, ticaretimiz, dostluk ve kardeşliğimiz artar. Türkiye Ortadoğu’nun yeniden çekim merkezi olur. Ekonomimiz yeniden canlanır. Burada hiçbir kazancımız olmazsa bile, perişan olan evsiz yurtsuz kalan dünyanın çeşitli yerlere dağılmış, Sağ kalabilmiş Suriyeli din kardeşlerimizin sevabı yeter.

Ülkemizde 13 yıllık AKP hükümeti döneminde, yolsuzluk, usulsüzlük, yandaşa ihale verme, eşit yurttaşlık anlayışını kaldırıp devletin bütün makam ve mevkilerine, isterliyakatli, olup olmadığını bakılmaksızın, uydurma mülakatlarla devlet kadrolarına kötü olsun ama bizim olsun mantığı ile doldurulmuştur. Devlet adeta felç olmuştur. Yeni kurulacak koalisyon hükümetin çok şey yapmasına gerek yok, Kamuda adam gibi bir sınavı kariyer ve liyakat esasına dayalı sistemini işletmeye başlaması, Yöneticileri insanların siyasi görüşlerine göre değil, kariyer ve becerisine bağlı atamalar yapılırsa, Ülke kendiliğinden rahatlar, devlette huzur ve güven yeniden tesis etmiş olur. Bu huzuru hiçbir seçmen görmezden gelemez.

Burada koalisyonun en zor görevi, AKP’nin katıp karıştırdığı, neyi niçin yapacağını kendisininde bilmediği, meseleyi sadece Apo ’ya teslim ederek, Kürt meselesini çözmeye kalkması, işi çıkmaza sokmuştur. Bu konuda Hükümetin söylediklerini alt alta yazın, işinvehametini, kargaşayı sizde görürsünüz. Bu meseleyi kimse görmezden gelemez. Mesele masada duruyor. Görülen o ki, ne HDP eski HDP dir. Ne MHP eski MHP’dir. CHP’ye ise bütün bu enstrümanlarıçalıştırma, bu ülkenin bölünme meselesini ortadan kaldırıp, tarihin çöplüğüne koalisyon ortakları ile birlikte atmaktır. Bu durumda, MHP Sinan Oğan’ın yokluğunu arayacak. MHP’ye aklıselim düşünüp, olayları rasyonel akılla değerlendirecek bir akla ihtiyacı var. İşte o zaman avantajı görün. Bu ülkenin selameti için gereklidir. Bizden söylemesi.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları