Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

KOCAELİ’DE KESİNLEŞEN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

8 Nisan 2015 Saat: 11:40
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.096 kez okunmuştur

KOCAELİ’DE KESİNLEŞEN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

 

Dünkü yazımda Kesinleşen CHP Milletvekili adayların ve sıralamasını olumlu bulduğumu, Özellikle Birinci sıradaki genç avukat Fatma hanımın oraya pek yakıştığını yazmıştım. Zaten 2. Sıradaki Haydar Akar’ın da yeniden seçilmeyi hak eden, mücadeleci yapısını takdir etmiştim. Ancak, aday adayı olan Sayın eski il başkanı Yalçın Kuşkan’ın listede yer bulamamasının nedenini ben de merak etmeye başladım. Acaba, Genel merkez Yalçın Kuşkan’ın Kocaeli’de başarısız mı bulmuştu? CHP’nin Kocaeli’de başarılı olduğunu kimse söyleyemez. Türkiye’nin en borçlu, en çok geliri 2. Sırada olan, fakat ulaşımı en berbat, Metronun sohbeti bile başlamamıştır. Çok kötü belediyeciliğin yapıldığı, işçi ve emekli kentinde Büyükşehir Belediye Başkanın halk desteği halen %48’lerde ise bu muhalefetin beceriksizliğinden, kitlepsikolojisinibilmemekten, halka ulaşmayı, onu ikna etmeyi becermemekten başka bir şey ile izah edemezsiniz. Ancak, bu başarısızlığı sadece Eski İl Başkanı Yalçın Kuşkan’ın sırtına yıkarak çözemezsiniz. Bu konuda CHP genel Merkezin AKP olgusuna, halen Kitle Psikolojisi açısından bakmasını, sağlıklı, gerçekçi bir analizini görmedik. Genel Merkezde Koca koca Sosyolog, Psikolog bilim adamı Profesör başkan yardımcıların hiç mi suçları yok. İnşallah bu yeni dönemde CHP Kocaeli’de ve Türkiye’de bu beceriksizlikten kurtulur, kendine gelir de politik hayat AKP’nin kitleleri efsunlama cenderesinden kurtulur.

 

AKP’de eskiden beri İl başkanlığı yapmış kişilerin ön sıralarda aday yapıldığını gördük. Sayın Nihat Ergün ve Sayın Fikri Işık’ta bu sayede Milletvekili ve bakan oldular. Hatta Sayın Nihat Ergün Adım adım Siyaset kitabında AKP’nin İl başkanlarını aday olduklarında Milletvekili sıralamalarında ön sıralarda aday yapma geleneğinden bahsetmektedir. Bu seçimde Kocaeli eski AKP’li başkanı Sayın Mahmut Civelek Milletvekilliğine aday olmak için İl başkanlığından istifade etti. Fakat bu sefer aday listelerinde yer verilmedi. AKP’de Milletvekili seçilmek için ya Cumhurbaşkanının, ya da AKP Genel başkanının onayından geçilmesi gerektiğini herkes biliyor.Temayül yoklaması, kamuoyu araştırması gibi oyalamanın demokrasiyi miş gibi yapıp, kitleleri oyalamaya, kandırmaya yönelik olduğunu herkes farkındadır. AKP’de demokrasi olmadığını, lider sultası olduğunu, demokrasiyi canlandırma ihtiyacı bile duyulmadığını dünya âlemfarkındadır. Acaba, Sayın Civelek hakkında çıkan Kent konutta kendisine ve korumasına parasını ödemezden daire sahibi olduğu haberlerin gazetelerde çıkmasından sonra onu gözden mi çıkardılar? Sayın Cumhurbaşkanın servetindeki olağan üstü artışa, ayakkabı kutularından saçılan Eurolara, dolarlara, bakanın kolunda 700 binlik saate ses çıkarmayan Sayın AKP yönetimi Sayın Civeleğin Birkaç dairesini mi görmüştü? Sayın Civeleği umre yollarında gazetelerde ben görmüştüm. Acaba AKP’nin yöneticileri görmediler mi? Bu işte bir bit yeniği olduğundan eminim. Fakat ne döndüğünü zaman gösterecek.

 

AKP’ Kocaeli’de en çok Milli Eğitimde Müdür mülakatlarında eşit yurttaşlık temel kuralını rafa kaldırmıştı. Kocaeli’de Milli Eğitim camiası birbirini tanır. İktidar yanlısı Eğitim Bir Sen Sendikası üyelerin kayırıldığını kimse inkâr etmiyor. İnkâr etse ne olur ki? Sonuç meydanda, bunu görmemek için ya saf, yâda ciğercinin kedisi olmak lazım. Öylehaksızlıklar, adaletsizlikler yapılmıştır ki, taş olsa çatlar. Onların içinde gerçekten Müdürlüğü hak eden arkadaşlar vardı. Fakat onların müdürlükleri de buruk hale geldi. Siyaset, sendika, mevki makam geçicidir. Kalıcı olan sizin insanlığınız dır. Memuriyethayatınız, Siyasi hayatınız bitince toplum içine alnı açık, yüzü pak çıkmaya yüzünüz var mı? Sorusunun cevabı çok önemlidir. Hadi bu dünyada herkesi kandırdınız, baskı ve korkutma yöntemi ile sindirdiniz. Ya mahşerde yaptığınız vicdansızlığın hesabını yüce yaratana nasıl vereceksiniz? Sayın arkadaşım, dostum Eğitim Bir sen İl başkanı Sayın Halil İbrahim Keleşoğlu da AKP’den aday adayı idi ona da listede yer vermemişler. Canı sağ olsun. Daha gençtir. Dilerim bundan sonraki seçimlerde yer bulur. Bizden söylemesi.

 

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları