Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

AŞKIN GÖZÜ KÖR MÜ OLDU?

27 Mart 2015 Saat: 13:45
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 687 kez okunmuştur

Aşkın birçok tarifi var. Fakat benim en çok beğendiğim tarif; koşulsuz, tutkulu çok şiddetli sevgi tarifidir. Bu aşk uğruna ne meşakkatler çekilmiş, ne acılara, ızdıraplara katlanılmış, ne canlar heba olmuştur. İnsanın karşı cinstekini koşulsuz, tutkulu sevmesi, yanı aşkı yaşaması insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak, bu aşk iki cins arasında karşılıklı olursa anlamı ve değeri olur. Bu aşka o zaman dağlar dayanmaz. Kutsal ve geçerli olur. Doğu kültüründe bazen genç, bir kızı sever, onabağlanır. Tutku ilede bağlanır. Ancak, aşk tek taraflıdır. Bencillik içerir kızda böyle bir sevgi veya karşılığı yoktur. Erkek kendisini sevmesi için kızı zorlar. Kız kabul etmez. Sevgi, aşk zorla olmaz gönüllülük ve karşılıklılık ister. Erkekçaresiz, tehditlere başlar ve kıza son söz olarak “Seni çok seviyorum. Sanaaşıkım. Seni başkasına yar etmem ”Sen ya benimsin, ya kara toprağın”Der. Kızı dağlara kaçırır. Vahşet ilkellik, kabalık diz boyuna ulaşır. Bu aşk, aşk değil, erkeğinbencilleşmesi, vahşileşmesini ve yalnızlaşmasınıgetirir. Bubencillikten gerçek aşk, gerçek mutluluk doğmaz. Aşk kadın ve erkek arasında karşılıklı olursa bir anlamı olur. Ancak, bugün tek taraflı aşktan Anadolu topraklarında şiddet doğmuş, erkeğin bu şizofrenik davranışları, kadınların katl edilmelerine neden olmuştur. Aşkın meyvesi olmayan birçok çocuk dünyaya gelmiştir. Sonunda, kadın mezara, erkek hapiste acı dramlar doğurmuştur. Geride kalan çocuklar ise perişan olmuşlardır.

 

Fakat tarihin kaydettiği, insanlığın imrendiği örnek aşklarda yaşanmıştır. Dillere destan, Leyla ile Mecnun, Kerem ile Aslı, Yusuf ile Züleyha, CleopatraAntonyus, Arzu ile Kamber, Hürrem Sultan ve Kanuni aşkı insanlığın dillerinden düşürmedikleri efsane aşklarındandır. Aşk için, çok güzel veya çok yakışıklı, alımlı, çalımlı olmak gerekmiyor. İki insan arasında kalpten kalbe yol açmaları, birbiri ile iletişim kurup birbirini ayni bedende hissetmeleri gibi bir atmosferi yakalayabilmeleri yeterlidir. Hikâye bu ya; Leyla çok çelimsiz, çirkin bir kızmış, Mecnuna sormuşlar ”Mecnun Leyla çok çirkin bir kızdır. Sen onun nesine aşık oldun? Demişler. Mecnun da “Siz onu benim gördüğüm gözle bir görebilseniz ”diye cevap vermiş.

 

Köy toplumundan şehir toplumuna, sanayi toplumuna geçince, aşkların sevdaların boyutları da değişti. İnsanlar değil sevgiyi paylaşmak, aynı bedende bütünleşmiş gibi hissetmeden vaz geçtik, bencilleşip egosantrik, ikiyüzlü, hale gelmişlerdir. Bu yapıdan, gerçek aşk doğmaz, herkes birbirini, karşısındakini kandırıp, miş gibi davranış biçimini geliştirip iletişimi, sevmeyi, aşkı beceremez oldular.

 

Aşkın başka bir boyutu ise, İnsanoğlundaki Allah aşkı dır. Evrenin o muazzamdengesi içinde, kılı kırk yaran ince hesaplarla yaratılan evrenin yaratıcısını, düşünüp, böyle bir muazzam, mübarek güce âşık olması kadar doğal bir şey yoktur. Ancak, en çok su istimal edilen, meta haline getirilip ondan kişisel, siyasi getirim elde edilen, başka alan yoktur.

 

Vatan aşkı ise, o kadar ucuzlayıp zayıfladı ki, Ahmet Altan gibi bir soysuz yazar, ”Ben bir kadın memesine vatanımı satarım diyebilmiştir. Bu soysuz bir zamanlar bugün ülkemizi yönetenlerlerin göz bebeği idi. Maalesef, Zaten aşkı konusunda bu vatan için canlarını vermiş şehitlerimizi, gazilerimizin bugünkü nesilden utanacakları durumdayız. Maalesef, bugün ülkemizde yaşayan kitlenin büyük bir kısmı, vatan aşkı değil vatanına ihanet içinde olduğunu söylemek durumdayım. Belki kadın memesine satmak değil, fakat iki pula, bir yağlı kuyruğa vatanını satmaya hazır çok büyük kitle var. Dünyanın en çok vatan haini yetiştirmiş bir millet olduk. Bu aşkın gözü kor oldu galiba. Bizden söylemesi.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları