Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

YILLARIN EMEKTARI, ESKİ KÖRFEZ HALK EĞİTİM MÜDÜRÜNÜ KAYBETTİK

19 Ağustos 2014 Saat: 12:51
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 906 kez okunmuştur

Sevgili İsmail Hocam ile yaşımız aynı idi. Fakat o benim idarecilikte öğretmenim idi. Ben ondan çok şey öğrendim. İçi dişi bir, kibir ve gururu olmayan, kalbinde olanı, saf ve temizce hemen söyleyen, fesatlığı, ikiyüzlülüğü, kibiri, gösterişi, süsü sevmeyen, olduğu gibi görünen, göründüğü gibi olan,  bilge bir kişi idi. Vatanını, milletini seven, korkusuz, yiğit bir duruşu, ırkçı olmadığını ispat etmek için, Trabzon’lu olan İsmail Hocam, kendisinin belki de Rum kökenli olabileceğini, fakat, bunun önemli olmadığını, kendisinin şu anda kendisini Türk hissetmesinin önemli olduğunu söyler ve onu önemserdi.

 

Hayatında terk korktuğu kişi ilkokul yaşlarında sevdalandığı Ümmühan yengem idi örnek bir baba, fakat babasını çok erken yaşlarda kaybettiği için kardeşlerine de babalık yapmış fedakâr bir ağabi idi.

 

Körfez Halk Eğitimin kuruluşunda, Körfez İlçenin kuruluşunda,17 ağustos depreminde körfez için çok önemli hizmetler yaptı. Çok korşturdu. Birlikte çadır kentler idare ettik. Yorulmak, bıkmak, yılmak bilmeyen, çalışkan bir yüreği, Halk Eğitim’in bir iğnesini isterseniz asla vermezdi. Fakat Derince’nin Harmanlarla mevkiinde babasından kalma birkaç dönüm arazideki, kendi şahsına ait öküzleri kesip size yedirmesini isteyin, onu sizden esirgemezdi.

 

Halk Eğitim Personele dağıtılmak üzere belediyenin gönderdiği yılbaşı hediyelerin eksik gelmesi üzerine zamanın Şube müdürü, İsmail Bey’in de hemşerisi Zihni Altunkaya ile çok sert tartışmış ve eksik kitaplara kızıp Hükümet binasının koridorundan 3. Katından aşağı atmıştı. Biz neden öyle yaptığını sorunca da, aslında aşağıya Zihni Hoca’yı atmam gerekirdi, fakat Zihni hoca Trabzon Sporlu olduğu için bir Trabzon Sporlu eksilir diye atmadım şeklinde espri yaptı.

 

Ben Almanya’ya görevli gittiğim 1993 yılında Körfez Halk Eğitime hazır giyim makinaları gelmişti. İsmail Bey, müdür Yardımcısı Nizamettin beyle birlikte atölye kurup giyimde üretip istihdamı sağlamak için çok büyük heyecan duyuyorlardı. Ben de Almanya’dan izinlerde geri geldikçe onların bu heyecan ve coşkularını gördükçe mutlu oluyordum. Giyim Atölyesini faaliyete geçirmişlerdi. Üretimin verdiği hazzı,40 kişiyi istihdam etmenin mutluluğu, kendilerini gerçekleştirme duygusunu yaşıyorlardı. Fakat bu ülkenin kaderi bu olsa gerek, üreteni iş yapanı bir türlü engellerler kuralını işletip, Millî Eğitimdeki üst yönetim atölyeyi kapattırdılar. Bu duruma çok üzülmüştü. Halk arasında bu ülkede Çalışanı…. Öperler atasözünü bu olaydan sonra pek sık söylerdi.

 

Maalesef buna benzer bir olayı benim Halk Eğitim Müdürlüğüm döneminde, İstanbul Üniversitesi ile yaptığımız Su Altı Kaynakçılığı kursunu açmada yaşamıştık. Bu ülkede çalışanı öpme geleneğin devam ettiğini yeniden yaşamış olduk.

 

Sevgili Müdürüm, kardeşim İsmail Komutu kaybettik. O dönemden Nizamettin Yüzer ve ben kaldık. Bakalım hangimiz İsmail Beyin yanına daha erken gideriz. Sevgili İsmail Bey toplumda nesli gittikçe tükenen, adam gibi adam tipinde mükemmel bir insandı. Körfez’e çok şey verdiğinin en yakın şahidi benim. İsmail Konut’u anlatmak için şu yaşadığım olayı anlatmam yeter sanıyorum; Görevli gittiğim Almanya’dan 5 yıllık görev süremi tamamlayıp geri dönünce, Körfez Halk Eğitime Bilgisayar atölyesi kurmak için, yüklü miktarda borçlanıp Halk Eğitime kişisel borçla bilgisayar satın almıştı. Bende, Halk Eğitim için bu kadar paraya imza atıp şahsi borçlandın. Ya yarın seni görevden alsalar, bu borcu nasıl ödeyeceksin? Deyince. Boynunu büküp, ne yapalım o zaman Derince ’deki köydeki ineklerimi satacağım. Başka türlü halk eğitimi geliştirme imkânı yok diye cevapladı. Nur içinde yatsın. Allah Rahmet etsin. Önünde saygı ile eğilip selamlıyorum.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları