Vezir  EKİNCİ
Vezir  EKİNCİ

Danıştay 14. Dairenin Dubai Port’un Yapımını Durdurması

27 Haziran 2013 Saat: 21:26
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 777 kez okunmuştur

Danıştay 14. Dairenin Dubai Port’un Yapımını Durdurması

 

Geçtiğimiz yıl Körfez Halk Eğitimi Müdürü iken emekli olup bir süre Alanya’daki oğlumun yanına gittim. Alanya, bu ülkenin en güzel turist cenneti, dünyanın göz bebeği bir köşedir. Bir süre orada yaşadım. Yabanci dilim olması nedeni ile rehberlik yaptım. Tam bana göre bir memleketti. Fakat bir süre sonra gençliğimin geçtiği, beklide dünyanın en berbat belediyeciliğin yapıldığı, sokak isimlerinin bile yazılmadığı, düzensiz şehri Körfez’i özledim. Niye özlediğimi ben de bilmiyorum. Fakat özledim ve geriye evime döndüm. Körfez depreminde de Körfez'i terk edenler geri dönmüştü. İşte Körfez ilçemiz böyle bir yerdir.

 

 

Körfez İlçemiz geçmişte çok güzel günler yaşadı. Pet kim’in, İgsaş’ın, Seramik fabrikasının gürül gürül çalıştığı işçilerin otobüslerle fabrikadan eve gidiş saatlerinde öyle bir katar oluştururlardı ki E - 5 ten yolun karşısına 1 saat geçemezdiniz. Ağadere Caddesi üzerindeki ve Petkim Sosyal Tesislerdeki sinemalar gürül gürül çalışırdı. İşçilerin kazandıkları ile evlerinin katları yükselirdi.

 

Körfez’in o mutlu ve huzurlu dönemi bitti diyeceğimiz anda, Pet kim’in bacalarının yükselmesi ile, emekli şehrinden yeniden işçi kenti olma yoluna girdi sanıyordum. Fakat asıl tehlike ve felaket geriden geliyor. Dubai Port Konteynır limanı ilçemizin yaşam alanını sona erdirerek, yaşanmaz hale getireceği apaçık gözüküyor. Bu konuda Danıştay on dördüncü Dairenin 2013/1512 liman yapımını durduran kararı okursanız, kötü niyetli değilseniz sizde bu görüşe katılacağınıza inanıyorum.

 

Ancak, bu meseleyi Körfez halkına anlatmak o kadar kolay değildir. Oğlu, damadı, gelini, kızı işsiz olan birine, Dubai Port Limanı Körfez’e yapılması, bu liman ve 28 bin konteynır ilçemizi yaşanmaz hale getirecek, deniz doldurulup çevre mahf edileceğini ona anlatmak kolay değildir. Sizi anarşist, aykırı, yıkıcı, gelişmeye engel, yatırımların engelli biri ilan edeceği açıktır.  Limana günlük gelip gidecek 2000 tırın, limana gelecek binlerce geminin, gemi personelin şehri silindir gibi ezip geçeceğini, zengin olup bir an önce köşe dönme hayali kuran birilerine, bu tür uluslararası limanların uluslar arası fuhuş sektörünü beraber getireceğini nasıl anlatacaksınız. Dubai Port limanı ile ilgili yapılan 1/1000 lik imar planını bu planın körfeze vereceği zararı, yıkımı anlatmak, bunu anlamak kolay değildir.

 

Bu yıkım planının Danıştay 6.Dairenin iptal ettiğini nasıl anlatacaksınız. Bunu sıradan vatandaşın anlayamamasını anlayabiliyorum. Ancak, bunu ilçemizin Belediye Başkanının, siyasi parti başkanlarının, entelektüellerin anlayamamasını anlamak mümkün değildir. Bu Körfez’in yıkım planını anlatmak nefesim yetinceye kadar boynumun borcu olduğuna inanıyorum.

 

Ancak bunu anlamak için gayret etmek te Körfez’de yaşayan bütün siyasilerin ve bütün vatandaşların görevidir.Eğer bu görevini yapmazlarsa ,Körfez’i  yaşanmaz hale, çeviren Dubai Port yüzünden burayı terk etmek zorunda kalacak bizden sonraki nesiller onlara lanetleyeceklerdir.

 

Bu utancı yaşamak istemiyorsanız.Vatanı korumanın sadece sınırlardan ibaret olmadığını, çevreye önem vermeyen sanayileşmenin uygarlığın sonu olacağını anlamaya çalışın.Başbakanın çevrecileri suçlamalarını dinleyinceye kadar.Hukukun ,adaletin,vicdanın ortadan kalktığı ülkemizde Danıştay 14.Dairenin bu cesur yürekli,vicdanlı hakimlerin,Başbakanın bağırıp çağırmasına,yandaş hukuku oluşturmasına rağmen, Körfez Dubai Port' un yapımını durduran kararı  korkmadan,cesurca  verdiği  gerekçeli kararı okuyun.Sadece okumak yetmez,bu kararı uygulamayanların hesabını sorun.Sonra bu suskunluğunuzdan utanırsınız.

 

Bu dünya kimseye baki kalmadı.Size de kalmaz.Sizden sonraki nesil mezarınıza gelince ona güzel bir yurt bıraktığınız için övünsün,sizi hayırla ansın.Dubai Port Limanının cehenneme çevirdiği bir Körfezi sizden sonrakilere bırakırsanız, inanın mezarınıza………..Bu yazı tarihi bir belge olarak kalacak.Gerisi size kalmıştır.İster duyarsızlığa devam edersiniz.İsterseniz bu konu sizinle de ilgisi olduğunu anlarsınız.

Bizden söylemesi.

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları