Sedat ÇORUH
Sedat ÇORUH

TEVHİD VE ŞİRK

26 Aralık 2015 Saat: 22:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 2.275 kez okunmuştur

Her yıl ramazan ayının gelmesi ile birlikte, halkımızın çok büyük bir kısmı, türbelere akın etmektedir ve ne yazık ki türbelerde inanılmaz uygulamalarla karşılaşmaktayız. Adeta oraya gidenler, türbeleri bir ibadet ve tapınma mekanı haline getirmektedirler. Gazetelerde ve televizyonlarda inanılmaz manzaralar görmekteyiz.Türbede namaz kılan,türbeye dua eden,türbede yatan zattan ev ,araba isteyen,orada iftar açan,orada şeker, sirke dağıtan ve daha bir çok saçma sapan ve asla dinde yeri olmayan davranışlar görmekteyiz.

Yüce Dinimiz İslam’ın esası biliyoruz ki Tevhid’dir. Tevhid ne demek, Tevhid ; yalnız ve yalnız tek olan Allah’a, kulluk ve ibadet etmek demektedir. Kur’an-ı Kerim’in ilk suresi olana Fatiha suresi 5.ayette,Yüce Rabbimiz’in buyurduğu gibi ‘’Yalnız ona kulluk ederiz ve yalnız ondan yardım dileriz’’. Kur’an’ın buyruğu gayet net ve açık,biz yalnızca Yüce rabbimizden yardım dileriz ve ona dua ederiz ve yalnızca ona ibadet ederiz.

Aksi olursa ne olur. Yani Yüce Rabbimizden değil de, Türbelerden, şeyhlerden, alimlerden,meleklerden,şundan,bundan yardım ister ona dua ve ibadet edersek ne olur. O zaman Allah’ın asla affetmediği yegane en büyük günah olan şirke girmiş oluruz. Allah korusun bu büyük bir felakettir.

Durum çok açık, insanların Türbelere gidip,türbede yatan zattan, ev,araba,çocuk,şifa talep etmeleri, ona yakarmaları ve ondan talepte bulunmaları tartışmasız bir biçimde şirktir.Değerli halkımızın buna çok dikkat etmesi gerekir.

Bırakın türbeye,şeyhe,Peygambere veya meleklere dahi dua edilip onlardan bir dilekte bulunulamaz,İslam akaidine göre kulluk ve yakarış yalnız ve yalnız Yüce Rabbimize karşı yapılır. Aksi halde tartışmasız bir biçimde bunun adı şirk olur.Hiç bir peygamber,alim,şeyh,hocaefendi ister yaşarken,ister öldükten sonra, insanlarla Allah arasında aracı olamaz,şefaatçi olamaz,günahların affedilmesine vesile olamaz,himmet edemez bu anlayış Kur’an’ın tevhid anlayışına aykırıdır ve tartışmasız şirktir,Yüce Rahman Kur’an’da,’’Allah’tan başka şefaatçilermi arıyorsunuz’’buyuruyor.

Aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığının çok önemli bir konu olan ve dinde sapma manasına gelecek bu feci durum için, çok acil ve ciddi tedbirler alıp, konu üzerine eğilmesi, her türlü basın yayın organı aracı ile halkımızı aydınlatması gerekir, hatta bu konunun okullardaki ders kitaplarına dahi girmesi gerekir.Gerek Okullardaki ders kitaplarında,gerek camilerde hutbe ve vaazlarda, gerekse Diyanet İşleri başkanlığı tarafından basın yayın organlarında, çok geniş bir çalışma ile halkımız aydınlatılmalıdır.

Unutmayalım ki, tarih boyunca din ve kültür alanındaki bozulma ve yozlaşmalar hep bu türlü sapkınlıklarla başlar ve konu üzerinde de durulmayınca sapkınlıklar zamanla gerçeklerin üzerini örter. O nedenle konunun hiç bir şekilde hoş görülecek yanı yoktur, konu çok önemlidir ve acilen bütün boyutları ile ele alınmalıdır.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

AVRUPA BİRLİĞİ VE DEĞİŞİM16 Temmuz 2015 Saat: 15:22
Temiz Toplum6 Mayıs 2015 Saat: 14:18
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR?23 Şubat 2015 Saat: 13:06
BAŞKANLIK SİSTEMİ14 Şubat 2015 Saat: 21:02
Tüm Yazıları