Sedat ÇORUH
Sedat ÇORUH

AVRUPA BİRLİĞİ VE DEĞİŞİM

16 Temmuz 2015 Saat: 15:22
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.136 kez okunmuştur

 

Toplum olarak, bütün kesimler, hem fikir olarak bir çok alanda hatta bütün alanlarda değişimden yanayız. Devlet yönetimi, siyaset, ekonomi, eğitim, sağlık, adalet kısaca tartışmasız bütün alanlarda halkımız devrim niteliğinde değişikler olmasını istiyor.

Devrim niteliğinde diyorum, çünkü halkımız öyle önemsiz değil, çok köklü değişiklikler istemektedir. Çok kısa ve basit bir değerlendirme yaptığımızda,istisnasız bütün yönetim alanlarında,problemler yaşamaktayız,o nedenle köklü değişimler kaçınılmazdır.
Yaklaşık 50 yıldır toplumumuz köklü değişime ihtiyaç duymaktadır,ancak bu değişim hiç bir şekilde olmamaktadır. Yani biz toplum olarak kendi kendimize önemli değişimleri . Değişim yapmayı bırakalım,değişimi konuşmaktan bile korkmaktayız. Çünkü yeterince demokrat ve yeterince özgür bir toplum olmadığımız için,değişimi istemede,yeni projeler ortaya koymada verimli ve başarılı değiliz.
Bir çok alanda başarılı olmadığımızı tartışmaya gerek bile yoktur. Zira bu konu için yoruma gerek yoktur,istatistik bilgileri,bir çok alanda başarısız olduğumuzu matematik verileri ile ispat etmektedir. Hiç bir alanda Nobel ödülümüz yoktur,hiç bir alanda icadımız yoktur,uluslararası alanda yayınlanan bilimsel makalemiz yok denecek kadar azdır,ekonomi,eğitim ve sağlık alt yapımız yetersiz ve başarısız.
Ancak bizim başarısız oluğumuz bir çok alanda, Avrupa Birliği ülkelerinin başarılı olduğu hiç şüphe götürmez. Bu durumda değişim konusunda Avrupa Birliği ülkelerini örnek almamız ve her alanda değişimi hızlandırmamız bizim açımızdan çok faydalı olacaktır.
Bugün ülkemizde 50 yılda yapılamayan çok önemli değişiklikler 1-2 yıl gibi çok kısa zaman içerisinde gerçekleşebilmektedir. Şimdi bazı kesimler şöyle bir itirazda bulunabilirler ve Avrupa Birliğinin bizim Ulusal menfaatlerimize aykırı bir takım değişiklikler talep ettiğini söyleyebilirler. Şüphesiz bu itiraz doğrudur,ancak biz Ülkemiz için faydalı değişiklikler konusunda Avrupa Birliği Projesine devam edilmesini ve her türlü desteğin verilmesini,ancak aleyhimize bir durum olduğunda da gerekli tepkinin verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Zira Devlet ve Millet olarak Avrupa Birliği ve diğer ülkelerden gelecek bir takım olumsuz isteklere karşı gerekli mücadeleyi verebilecek güçte ve birikimde olduğumuza inanıyoruz.
Avrupa Birliği projesini mutlaka desteklemeliyiz,çünkü ancak o zaman sistemin yanlışlarından beslenen ve güçlenen ancak değişime direnen bir takım güçlere karşı o zaman başarılı olunabilir.Bu proje daha gerçekleşmeden üyelerine sayısız faydalar sağlamaya başlamıştır,biz asla bu büyük medeniyet projesinin dışında kalmamalıyız.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TEVHİD VE ŞİRK26 Aralık 2015 Saat: 22:18
Temiz Toplum6 Mayıs 2015 Saat: 14:18
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR?23 Şubat 2015 Saat: 13:06
BAŞKANLIK SİSTEMİ14 Şubat 2015 Saat: 21:02
Tüm Yazıları