Sedat ÇORUH
Sedat ÇORUH

Temiz Toplum

6 Mayıs 2015 Saat: 14:18
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 844 kez okunmuştur

Özellikle son yüz yılda bütün toplumların en ciddi sorunlarının başında ; yolsuzluklar,hırsızlıklar kısaca toplumsal kirlenme gelmektedir. Son zamanlarda toplumsal kirlenmenin boyutları o kadar artı ki, bütün toplum bu kirlenmeden bir yandan nasibini almakta, bir yandan da korkmaktadır.
Bu inanılmaz toplumsal kirlenmenin, nasıl temizleneceği konusunda gerek hükümetler, gerek bilim adamları ,gerekse toplumun her kesimi kafa yormakta ve çeşitli projeler geliştirilmekte ancak bir türlü istenen ve özlenen sonuca ulaşılamamaktadır.

Temiz toplum derken, tabiî ki kast edilen, ahlak kurallarına tam olarak uyan toplumdur. Asırlardır,filozoflar, bilim adamları ahlak nedir ve ahlakın kaynağı nedir diye tartışmışlar ve ne yazık ki bir sonuca ve uzlaşmaya varamamışlardır.

Ahlakın kaynağını dinler farklı açıklamakta, felsefe ve diğer pozitif bilimler ise farklı açıklamaktadır. Dinler ahlakın kaynağını din ve insanın tabiatı olarak açıklamaktadırlar. Felsefe ve diğer pozitif bilimler ise ahlakın kaynağının felsefe ve pozitif bilimler olduğunu iddia etmektedirler.
Bize göre hiç şüphesiz ahlakın kaynağı din ve insanın tabiatı yani doğasıdır. Çünkü insanda doğuştan var olan iç güdü, ona iyi ve kötüyü ayırt etme yetisini vermektedir. Aynı zamanda insanda doğuştan doğruyu yapma konusunda baskın bir güdü bulunmaktadır.
Ahlakın kaynağını yeterince tartıştıktan sonra, temiz toplumu oluşturmak, insanları iyi ahlaklı yapmak için ,nasıl bir metot izlemek gerekir konusuna gelelim. Biz biliyoruz ki, Ku’an-ı Kerim inmeye başlayıp, Hz. Peygamber tarafından İslam toplumu yavaş yavaş inşa edilirken, yapılan şey insanlara İslam ahlakının öğretilmesi ve uygulamaya geçilmesiydi.

 

Düşünün kü, 10 yıl gibi çok kısa bir zaman zarfında, asrı saadet (mutluluk asrı )denilen ,insanlık tarihinin en ahlaklı,en temiz toplumu oluşturulmuştur. Bu temiz toplum ,Kur’an ahlakı ile eğitilerek, bu üst seviyeye gelmiştir.
Kur’an ahlakı ,kısaca yerine göre ödüllendirme ve cezalandırmaya dayanan, günümüzde neyin iyi, neyin kötü olduğunu ,hatta her şeyi tartışan bir toplumda, kaynağı Cenab-ı Hak olan ve mutlak doğrunun ne olduğunu bize öğreten İlahi kaynaklı bir ahlak öğretisidir. Bu İlahi ve mutlak doğruyu bize öğreten ahlak anlayışı ve öğretisine,sıkı sıkıya sarılırsak, emin olun ,o zaman inşallah temiz toplumu en sağlıklı bir şekilde inşa ederiz. Çünkü uhrevi dünyadan korkmayan bir toplumda, herkesin başına bir polis dikmek asla mümkün değildir.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TEVHİD VE ŞİRK26 Aralık 2015 Saat: 22:18
AVRUPA BİRLİĞİ VE DEĞİŞİM16 Temmuz 2015 Saat: 15:22
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR?23 Şubat 2015 Saat: 13:06
BAŞKANLIK SİSTEMİ14 Şubat 2015 Saat: 21:02
Tüm Yazıları