Sedat ÇORUH
Sedat ÇORUH

BAŞKANLIK SİSTEMİ

14 Şubat 2015 Saat: 21:02
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 558 kez okunmuştur

Seçimler yaklaşırken, şüphesiz beraberinde sistem tartışmaları da gelecektir. Ancak iş işten geçmeden ,bu tartışmaların zamanında ve sağlıklı zeminlerde yapılarak çözüm yollarının bulunması şüphesiz en akıllıca yol olacaktır. Türkiyemiz’de ne yazık ki bir takım şeylerin zamanında değişmesi mümkün olmamakta,ancak bu değişimler gecikmeli olarak ve bir takım iç ve dış dayatmalarla olabilmektedir.

 

Uzun zamandır ve özellikle merhum Özal zamanından bu tarafa sistem tartışmaları yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Şu anda Ak Parti hükümetinin de bu sistem tartışmalarını kendi içerisinde yaptığı ve Başkanlık sistemini istediklerini biliyoruz.

 

Şu anda ülkemizde uygulanan parlamenter sistemin hiçbir şekilde ülkemize fayda getirmediği tartışmasız bir şekilde ortadadır. Cumhuriyetin kuruluşu ve çok partili hayata geçişten bugüne kadar parlamenter sistem uygulanmakta ancak bu sistemin ülkemize bir takım sorunlar çıkarma dışında çok önemli bir fayda getirdiği görülmemiştir.

 

Meclis ve Cumhurbaşkanlığı gibi ikili bir yapıya sahip olan sistem,bir çok zaman yetki tartışmalarının olmasına ve sistem krizlerinin çıkmasına neden olmaktadır. Bu krizlerin çıkmasına sistemin yapısı neden olmaktadır ve sistemin yapısı bu şekilde devam ettiği müddetçe bu krizlerin çıkması kaçınılmazdır ve daha ciddi krizlere de gebedir.

 

Bu konuda çözüm bu ikili yapıyı ortadan kaldırarak,yetki ve sistem krizlerinin ortaya çıkmasını engellemektir. Tabi ki bu konuda bizim çözüm olarak tavsiyemiz Başkanlık sistemidir. Şu anda uygulanan parlamenter sistemde takdir edersiniz ki, Cumhurbaşkanını halk değil Meclis seçmektedir. Cumhurbaşkanını yani yeni sistem de Başkanı halkın seçtiği bir sistemin faydası tartışılabilir mi?

 

Başkanlık sistemi kısaca ,Başkanın doğrudan halk tarafından seçildiği,bakanlarında Başkan tarafından seçildiği ve Meclis tarafından onandığı bir sisteme dayanmaktadır. Yani aynen Amerika’daki sistem gibi halk 4 yılda bir Başkanı seçecek ve seçimlerde birinci olan aday Başkan olacak ve Bakanlar Kurulunu oluşturacak. Böylece Parlamenter sistemde sistemin tıkanmasına sebep olan koalisyon gibi sıkıntılar hiçbir şekilde olmayacaktır.

 

Sistemin demokratik olmadığı gibi eleştiriler ,örneğin her partinin oy oranına göre meclise sokacağı Türkiye milletvekilliği gibi çözümler,her düşüncenin Mecliste temsil edilmesi ,ancak istikrarında bozulmamasına sebep olacaktır.

 

Başkanlık sistemi şüphesiz ülkemize sayısız faydalar getirecektir. Ülkemizi kısır çekişmelerden,yetki tartışmalarından,istikrarsızlıktan ve en önemlisi koalisyonlardan kurtaracaktır. Başa gelen Başkan hiç bir sınırlamaya tabi olmaksızın kendi plan ve programını rahat bir şekilde uygulayabilecektir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı gibi hem işlerin yavaşlamasına neden olan ve temsil dışında sembolik görevleri olan,ayrı bir bütçeye sahip olan bir makam da teke inerek ,hem bütçe tasarrufu sağlanmış hem de sistem tek elden yönetilir hale gelecektir.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

TEVHİD VE ŞİRK26 Aralık 2015 Saat: 22:18
AVRUPA BİRLİĞİ VE DEĞİŞİM16 Temmuz 2015 Saat: 15:22
Temiz Toplum6 Mayıs 2015 Saat: 14:18
CHP NEDEN BAŞARILI OLAMIYOR?23 Şubat 2015 Saat: 13:06
Tüm Yazıları