Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK

19 Şubat 2015 Saat: 11:06
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 3.072 kez okunmuştur

Her insan neşe ve huzur içerisinde olmak, güven veren, estetik ve güzelliklerle dolu bir ortamda yaşamak ister. Çünkü Yüce Rabbimiz insanı güzelliklerden ve huzurdan zevk alacak şekilde yaratmıştır. Dolayısıyla bir insanın hayatındaki olumsuzlukları yok etmek istemesi, onların yerine güzellikleri ve neşeyi koymayı dilemesi, bunun için çabalaması gayet doğaldır. Şüphesiz neşe, huzur ve ferahlık dolu bir kalp, insan sağlığı için de elzemdir. Ancak böyle bir hayata, yalnızca Kuran ahlakı yaşanarak ulaşılabilir.

Güzel bir hayata ulaşmak için Allah'a ve Kuran'a yönelmek dışında bir yol arayanlar kendileri ya da başkalarının koyduğu kriterlere göre bir yaşam sürerler. Böyle bir yaşam ise hüzün, endişe ve korku doludur.Örneğin Kuran'da bahsedildiği gibi bir kader ve tevekkül anlayışına sahip olmayan biri, sürekli gelecek adına endişeler duyar ve endişelendiği şeyler başına gelmesin diye kendini hırpalar. Yine olumsuz gibi görünen bir olayla karşılaştığında, bu olaydaki hayır ve hikmetleri düşünüp ferahlamak yerine, üzüntü ve sıkıntılar içerisinde kalır. Rabbimiz İslam’ı insanlara huzur ve şifa veren tek din olarak indirmiştir.

“... kim Benim hidayetime uyarsa artık o şaşırıp sapmaz ve mutsuz olmaz. Kim de Benim zikrimden yüz çevirirse, artık onun için sıkıntılı bir geçim vardır...” (Taha Suresi, 123-124)

Bazı duygusal insanlar hayatlarında her şey yolunda gidiyormuş gibi görünürken bile sıkıntılı ve mutsuz bir yaşam içerisindedirler. Bu mutsuzluklarına çeşitli bahaneler bulsalar da eksik ya da yanlış şeyin ne olduğunu tam olarak kendileri de anlayamazlar. İşte bu huzursuz ve sıkıntılı yaşamın sebebi, kendisini yaratan Allah'ın gösterdiği yolda gitmemek, O'nun zikrinden yüz çevirmektir.

Her şeye sahip olan birisinin bile, eğer Kuran'a uygun yaşamıyorsa sahip olduğu parayı, malı, sevgiyi, sağlığı, insanların gözündeki itibarını kaybetme korkusu olur. Bu yüzden kalbi hiç bir zaman tam bir ferahlık içerisinde olamaz. Bunları kaybetmemek için devamlı hayata karşı mücadele etmek zorunda olduğuna inanır ve ömrünü bu şekilde tüketir. Ufak bir olumsuzlukta hemen endişelenir. Her an onu demoralize edecek, onurunu kıracak bir olay ya da sözle karşılaşma riski olduğunu düşündüğünden, sık sık yapmacık davranışlar sergilemek zorunda hisseder ve rahat olmayan bir ruh haline girer. İçinde tarif edilemez bir sıkıntı hisseder. Sahip olduklarından dolayı mutlu, huzurlu ve neşeli olması beklenirken, olayların ve ihtimallerin her zaman olumsuz taraflarını görür ve devamlı memnuniyetsiz, tatmin olmayan bir ruh halinde yaşar.

Allah, kimi hidayete erdirmek isterse, onun göğsünü İslam’a açar; kimi saptırmak  isterse, onun göğsünü, sanki göğe yükseliyormuş gibi dar ve sıkıntılı kılar. Allah, iman etmeyenlerin üstüne işte böyle pislik  çökertir. (En’am Suresi, 125)

Kuran ahlakı yaşanmadığı sürece, samimi sevgiden uzak, karşılıksız iyilik ve fedakarlıkların uzun süreli yapılamadığı, çıkara dayalı ilişkiler kaçınılmaz olur. İnsanların birbirlerine karşı samimi düşüncelerini aktaramadığı, yapmacıklığın ve güvensizliğin hakim olduğu, herkesin gıybet yaptığı ortamlarda bulunmak kişinin huzursuz olması kaçınılmazdır. Bizi ve kainatı yaratan Yüce Rabbimiz, bizim nasıl mutlu olacağımızla ilgili kuralları da belirlemiştir. Allah'a yönelmeyip, kendimizin belirlediği yöntemlerle mutluluğu bulmaya çalışırsak boşa çabalamış oluruz. Hepsinden önemlisi Allah’ın rızasını kaybetmiş olarak sonsuz cehennem azabında tarif edilemez acılar içerisinde kalırız. (Allah korusun)

“Öyleyse kazandıklarının cezası olarak az gülsünler, çok ağlasınlar.” (Tevbe Suresi, 82)

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
FEDAKAR OLALIM AMA KİM İÇİN?22 Ağustos 2014 Saat: 13:46
Tüm Yazıları