Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?

18 Ocak 2015 Saat: 20:55
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 754 kez okunmuştur

CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?

'Cihad nedir?' diye sorulduğunda, pek çok insanın zihninde 'kanlı bir savaş' canlanması ne kadar acı bir tablodur. Halbuki cihad ve cehdetmek kelimeleri Kuran’da çok fazla sayıda geçen iki kelimedir ve gayret etmek, çabalamak anlamına gelmektedir. Başta ilmi mücadele olmak üzere, Allah yolunda gösterilen her türlü çaba 'cehdetmek' iken, bunu savaş olarak düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedirler. Üstelik bu kişilerin çoğu Kuran'da savunma amacı dışında savaş yapmanın yasaklandığından da habersizdirler. İşte, müslüman olduğunu söyleyen ancak inandığı Kitabı gereği gibi okumayan böyle insanlar yüzündendir ki, bugün İŞID gibi oluşumlar bulunmakta ve kendilerine taraftar toplayabilmektedirler. Yine bu yüzden İslam, barış ve sevgi dini iken, kimi çevrelerce savaş ve nefret dini olarak tanınmaktadır.

 

 

 

Müslüman olmayanların öldürülebileceğini söyleyenler, Allah'ın indirdiği dine değil, kendi uydurdukları müşrik ve bağnaz dinlerine uymaktadırlar. Çünkü Kuran’da"Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda savaşın, (ancak) aşırı gitmeyin. Elbette Allah aşırı gidenleri sevmez.(Bakara Suresi, 190)" denilerek müminlere sadecesaldırı olduğunda, savunma amaçlı savaşa izin verilmiştir. O durumda bile aşırıya gidilecek olursa, Allah'ın hoşnut olmayacağı bildirilmiştir. "Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. [Mâide Suresi, 32] ayeti de bu konuda açıktır. Müminlere saldırmayan bir topluluğa savaş açarak bir insanı öldürmek, bütün insanları öldürmek gibidir.

 

 

Yüce Rabbimiz iman edenlere, bir haksızlığa, hakarete, saldırıya uğrasalar dahi, yine de karşı tarafa adaletle davranmayı ve iyilikte bulunmayı öğüt vermiştir:

"Sizi Mescid-i Haram'dan alıkoyduklarından dolayı bir topluluğa olan kininiz, sakın sizi haddi aşmaya sürüklemesin. İyilik ve takva konusunda yardımlaşın, günah ve haddi aşmada yardımlaşmayın ve Allah'tan korkup sakının. Gerçekten Allah (ceza ile) sonuçlandırması pek şiddetli olandır. (Maide Suresi, 2)

 

 

 

Burada Hac ibadetini yapmalarına engel olunmasına yani zulme uğramalarına rağmen müminlere, öfkeyle ve nefretle davranmaları değil, itidalli olmaları haddi aşmamaları emredilmektedir. Böyle bir durumda bile iyilik yapmak, iyilikte birbirini desteklemek öğütlenmektedir.

 

 

 

Eğer onlar barışa eğilim gösterirlerse, sen de ona eğilim göster ve Allah’a tevekkül et. Çünkü O, işitendir, bilendir. [Enfal Suresi (8/61]

Ayette de haber verildiği üzere karşı tarafın barışa meyletmesi halinde, müminlerin de hemen barışı istemesi öğütlenmektedir.

 

'Müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün' şeklinde ayetlerin önünü ve arkasını keserek öldürmeye, kendilerince kanlı 'cihad'a delil bulduğunu düşünenler, gerçeği görmek istememektedirler. Çünkü Tevbe Suresindeki bu cümlenin geçtiği ayetler öncesi ve sonrası ile okunduğunda (Tevbe Suresi 1-9), bu emrin yalnızca, karşılıklı savaş yapılmayacağına dair kendileri ile anlaşma imzalanıp, bu anlaşmaya uymayan yani savaş açanlara karşı geçerli olduğu açıkça görülmektedir. Yani yine savunma amaçlı bir savaşa izin verilmiştir. Hatta ayetin devamında bu savaş sırasında müşriklerden birisi eman isterse, (o kişi bir mümini öldürmüş olsa da) ona eman verilmesi ve onun güvenli olacağı yere kadar müminlerin eliyle götürülmesi emredilmektedir. Açıkça Allah'ın merhametini, müminlerin şefkatini gösteren bu ayetleri tam tersi anlama gelecek şekilde yorumlayanlar, Kuran'ı anlamak yerine kendi kirli bilinçaltlarını ortaya koymaktadırlar.

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
FEDAKAR OLALIM AMA KİM İÇİN?22 Ağustos 2014 Saat: 13:46
Tüm Yazıları