Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI

22 Kasım 2014 Saat: 18:49
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 915 kez okunmuştur

İnsan, kainatın yaratılış amacıdır, temel unsurudur. Dünyadaki bütün sosyal, kültürel, siyasi ya da ticari oluşumlar insanlar içindir. Öyleyse yapılan her şey insan için olmalı, faaliyetler tüm insanlığın hayrına olacak şekilde planlanmalıdır. Devletler kültürel, sanatsal, ticari, bilimsel açıdan gelişme göstermeli ancak bu gelişmeler yalnızca bir millet, bir devlet, belli bir topluluğu kapsamak yerine tüm insanları, tüm dünyayi kapsamalıdır.

 

 

Siyaset, halkı yönetme ve kontrol etme üzerine kuruludur. Siyasette hedeflenen, her insanın istediği ve hak ettiği hayat standardını ona sağlamaktır. Ancak uygulamada böyle olmamakta, siyaset, bireyleri belli amaçlara yönlendirme aracı gibi kullanılmaktadır. Sonucunda yalnızca belli grupların çıkar elde edeceği, mutlu olacağı planlar uygulanmaktadır. İnsanın refahını ve mutluluğunu hedefleyen siyasetin asıl hedefinden sapmasının sebebi de yine içindeki 'insan'dır. Siyasiler eğer kendi çıkarlarını düşünürlerse, toplumun iyiliğini esas almazlarsa elbette politika amacından sapacaktır. Huzur ve refah getirmesi beklenirken karmaşa, çatışma ve kaos getirecektir.

 

 

Din, bir hayat felsefesi oluşturmada, kişinin dünya görüşünü şekillendirmede büyük önem arzeder. Medeniyet ve sanat algısını şekillendirme konusunda rol sahibidir. Kendini dindar olarak tanımlayan bir insan, her şeyi dini açıdan değerlendirip yorumlar. Bu yüzden tarihte, dinlerin ve inançların insanları birarada tuttuğu, birleştirici bir unsur olduğu görülür. Bazı bilgisiz insanlar, dinin tam tersine insanları ayrıştırdığını düşünseler de araştırıldığında bunun böyle olmadığı görülecektir. Aşırı dinci, fanatik ve radikal dincilik akımlarının, zorbalık, düşmanlık, öfke, çatışma ve savaşı sonuç veren faaliyetlerini dine maletmek büyük bir yanlıştır. Bu istenmeyen sonuçlar, aşırı dincilerin, dini yanlış yorumlamalarından kaynaklanmaktadır.

 

 

Din, bu aşırılığa kayan radikal görüşlerden sıyrılıp doğru bir şekilde algılandığında ve yaşandığında, bireylerin özgürlükleri ve haklarını savunduğu, insanın refahını hedeflediği görülecektir. Ancak bu, dinin siyasete karşı dayatmacı bir şekilde kullanılacağı anlamına gelmez. Burada istenen, dinin özündeki sevgi dolu, iyiliğe sevkeden ahlaki yönünün siyasetçilerin dünya görüşünü temellendirmesidir. Bu vesileyle, yaptıkları her işte, insan unsurunu önemsemeyi ve insanın iyiliğini baz almayı unutmamalarıdır. Dinin sıcak ve sevgi dolu yönünü düşüncelerine, davranışlarına yansıtan bir politikacı, empati ile insanları anlama, ihtiyaçlarına cevap verme ve çatışmaları sonlandırma adına çok şey kazanacaktır.

 

 

Sonuç olarak sevgisizlik, bencillik, riyakarlık, nefret ve öfkenin yerini sevgi, çalışkanlık, hoşgörü, dürüstlük ve uzlaşma alacaktır. Bu güzelliklerin hakim olduğu coğrafyalarda insanlar refah ve huzur içerisinde yaşayacaklardır. Siyasetin çirkin ve soğuk yüzü değişecektir. Tüm dünyaya sevgi hakim olacak, daha iyi daha yaşanılır bir dünya inşa edilecektir. Bunu ütopik, ulaşılması zor olarak görmek yerine herkes elinden geleni yapmalı, sevgi, barış ve kardeşlik dolu, hak ve özgürlüklerin korunduğu, samimiyetin hakim olduğu bir dünya kurmaya gayret etmelidir. Unutulmamalıdır ki, dünyayı iyileştirecek, toplumları geliştirecek olan şey, yapılan zekice siyasi manevralar değildir. Samimiyetle insanlığın iyiliğinin istenmesi, sevgi ve barış vizyonu ile hareket edilmesidir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
FEDAKAR OLALIM AMA KİM İÇİN?22 Ağustos 2014 Saat: 13:46
Tüm Yazıları