Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

FEDAKAR OLALIM AMA KİM İÇİN?

22 Ağustos 2014 Saat: 13:46
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 765 kez okunmuştur

FEDAKAR OLALIM AMA KİM İÇİN?

 

Fedakarlık, insanların iyiliğe ve güzel ahlaka ulaşması için gerekli temel özelliklerdendir. Allah'ı gönülden seven müminler, O'nun hoşnutluğunu ve sevgisini kazanabilmeyi ve Allah'ın dininin yayılmasını her şeyin üzerinde tutarlar. Davalarına sadık olur, bu yolda hiç bir fedakarlıktan kaçınmazlar. Menfaatleri, diğer müminlerin menfaatleriyle ya da inandığı değerlerle çatıştığında kendi menfaatlerinden rahatlıkla vazgeçerler. Bu uğurda mallarını ve canlarını ortaya koyar, tüm zorluklara göğüs gererler. Karşılarına engeller ve sıkıntılar çıktığında yılmaz, umutsuzluğa kapılmaz, her zaman şevkle ve azimle ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Ancak Allah, imtihanın bir gereği olarak nefisleri, bencillik, kendi istek ve tutkularını herşeyin önünde görme gibi duygulara meyilli yaratmıştır.

 

Nefisler ise 'kıskançlığa ve bencil tutkulara' hazır (elverişli) kılınmıştır. Eğer iyilik yapar ve sakınırsanız, şüphesiz, Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Nisa Suresi, 128)

 

Kişi, Kuran'daki güzel ahlakı öğrenmez, kendini eğitmez, nefsini bu kötülüklerden arındırmazsa Allah'ın yarattığı bu meyil, kişide hakim bir kötü ahlaka dönüşür. Egoistlik, tüm düşüncelerine ve yaşamına hakim olur. Bu durumda kişi, her zaman kendi çıkarına en uygun durumu arar, hep çıkarlarını korumaya yönelik davranır. Daima kendi rahatını düşünür. Kendi rahatı ve mutluluğu için çabalar.

 

Fedakarlık, sadece belli zamanlarda yapılan değil, samimi müminin tüm hayatına hakim olan bir ahlak özelliğidir. Kişi daima fedakardır ancak bunu insanların değil Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için yapar. Kişi çok fedakar da olsa bu fedakarlığı Allah için yapmıyorsa, insanlar için yapıyorsa, insanları amaç edinmiş ve Allah'a şirk koşmuş olur. Yaptıklarının cezası olarak dünyada da azap çeker, ruhi sıkıntılara düşer.

 

Bazı insanlar çok fedakar olsalarda zamanla takdir edenlerin bile kendisinin hakkını ödeyemeyeceğini düşünmeye başlar, iyice kibre ve şirke batarlar. Kendisine kötü bir muamele yapıldığında, bunu haketmediğini düşünüp hayıflanır, şikayet ederler. Bunları dillendirirlerse insanlarla ilişkileri bozulmaya başlar. Dillendirmeyip içinde tutarsa bu kez de ruhu sıkılmaya, sinirli ve tahammülsüz, huzursuz ve mutsuz bir insan olmaya başlarlar. Üstelik yaptığı hatayı anlayıp tövbe etmezlerse, ebedi bir hayatta da azap çekebilirler, bu dünyada yaptıkları ve tüm çabaları boşa gidebilir. Öyleyse mümin, bu konuda dikkatli olmalı, niyetini hep saf tutmalıdır.

 

Niyeti yalnız Allah rızası olan bir mümin, bu tarz hayıflanmalarda bulunmaz, karşılık görmemekten de hiç bir zaman rahatsız olmaz. Çünkü yaptığını insanlardan karşılık görmek için yapmamıştır. Bu dünyanın, bu dünyadaki zevklerin ve rahatın geçici olduğunu, kalıcı olanın ahiret hayatı olduğunu, amellerinin karşılığını şüphesiz ahirette alacağını bilir. Tükenmeyen ve azalmayan fedakarlığının kaynağı, imanındaki güçtür. Mümin imanının vesilesiyle, çevresindeki hiç bir konuya duyarsız kalmaz, vicdani olarak neleri yapması gerekiyorsa fedakarca yapar. Dünya hayatında Allah'ın rızası yerine kendi çıkarlarını ön plana alıp Allah'ı unutanların, sonsuz bir azapla cezalandırılabileceğini aklından çıkarmaz. Göstereceği güzel ahlakta sebat ederse, buna karşılık sonsuz bir cennetle mükafatlandırılıp sonsuz nimetler içerisinde yaşayacağını bilir. Bu düşünceler ona umut ve şevk verir.

 

Güzellik yapanlara daha güzeli ve fazlası vardır. Onların yüzlerini ne bir karartı sarar, ne bir zillet, işte onlar cennetin halkıdırlar; orada süresiz kalacaklardır. (Yunus Suresi, 26)

 

Böylece Allah, dünya ve ahiret sevabının güzelliğini onlara verdi. Allah iyilikte bulunanları sever. (Al-i İmran Suresi, 148)

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları