Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

İMANDA KARARLI OLMAK

12 Temmuz 2013 Saat: 22:10
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 692 kez okunmuştur

İnan kişilerin en önemli özelliklerinden biri son derece kararlı olmalarıdır. Müminler yaşamlarının hiçbir anında şevklerini ve heyecanlarını kaybetmezler. Hayatları boyunca yapmış oldukları bütün işleri Allah’ın rızasını kazanmak için yaparlar. Bu sebeple karşılaşmış oldukları hiçbir zorluk onları yollarından alıkoyamaz.

Müslümanlar Allah’a kesin bilgi ile inandıklarından, ibadetlerinde de sebat gösterirler. Örneğin namaz vakitlerine titizlik gösterir, son nefeslerine kadar namazlarını kılarlar. Oysa Allah’a kesin bilgi ile inanmayan, yani O’nun yüceliğini kavrayamadan namaz kılan insanlar, namazlarında huşu içinde değildirler. Menfaatlerine zarar gelecek bir durumda yada herhangi bir nedenden ötürü gevşekliğe düşerek namazı terk edebilirler.

Ki onlar, namazlarında süreklidirler. (Mearic Suresi, 23)

İnan kişilerin kararlılığını Yüce Allah değişik şekillerde imtihan ederek sınar. Örneğin Yüce Rabbimiz, inan kimseleri eğitmek için belli bir süreliğine sıkıntı ve zorluk verebilir. Güçlü bir kararlılığa sahip olan Müslüman, karşılaşmış olduğu tüm zorluklara karşı sabreder. Kuran’da Müslümanların bu davranışı şu şekilde övülmektedir:

Nice peygamberlerle birlikte birçok Rabbani (bilgin)ler savaşa girdiler de, Allah yolunda kendilerine isabet eden (güçlük ve mihnet)den dolayı ne gevşeklik gösterdiler, ne boyun eğdiler. Allah, sabredenleri sever.  Onların söyledikleri: "Rabbimiz, günahlarımızı ve işimizdeki aşırılıklarımızı bağışla, ayaklarımızı (bastıkları yerde) sağlamlaştır ve bize kâfirler topluluğuna karşı yardım et" demelerinden başka bir şey değildi.(Al-i İmran Suresi, 146-147)

Nasıl ki zorlu imtihanlarda insanın gevşeklik gösterme riski varsa, rahat bir halinde de gevşeklik gösterme riski vardır. Her ikisi de Allah’ın insan için yarattığı özel imtihanıdır. Rahatlık, insanın ülfete düşüp Allah’ı unutmasına neden olabilir. Allah’ın vermiş olduğu nimetlere şımararak yada Yüce Allah’a yüz çevirerek karşılık vermek sadece inkarcıların özelliğidir.

Ancak inan kişiler için bu durum söz konusu bile olamaz. Ne kadar iyi imkanlara sahip olursa olsunlar (lüks, ihtişam, para, iktidar gibi), bu durum onların kararlılıklarında herhangi bir gevşeme ya da değişime sebep olmaz. Çünkü Müslüman bunların tümünün Yüce Allah’ tan geldiğini ve istediği zaman bunların tamamını geri alacağını bilir.

Allah, kullarından dilediğine rızkı yayıp-genişletir, (ve) kısar da. Şüphesiz Allah, herşeyi bilendir.(Ankebut Suresi, 62)

Müslüman hayatı boyunca Allah’ın rızasını kazanabilmek için korku ve ümit arasında olur. Bundan dolayı asla kendinden emin olmaz. Yaptıklarını ve güzel ahlakını daha da arttırmaya çalışır. Ahireti ve Allah’ın huzurundaki sorguyu ciddiye alır, var gücü ile çaba gösterir.

Kim de ahireti ister ve bir mümin olarak ciddi bir çaba göstererek ona çalışırsa, işte böylelerinin çabası şükre şayandır. (İsra Suresi, 19)

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları