Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

VİCDANLI DAVRANMANIN VERDİĞİ HUZUR

20 Haziran 2013 Saat: 19:24
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 545 kez okunmuştur

VİCDANLI DAVRANMANIN VERDİĞİ HUZUR

Çevresindeki güzel ahlaklı insanlar görmek herkesin istediği bir nimettir. İnsan ne kadar fazla hata yapsa da hoşgörü ile karşılanmak, ne kadar şımarık ve düşüncesiz olsa da güzel ahlaklı olduğunu duymak ister. Bu yapılmadığında rahatsız olur, insanların ilgisizliğinden şikayet eder.

İnsanların büyük bir bölümü kendisine iyilik yapılmasını ister, ancak kendileri bu şekilde davranmazlar. Bunun zemininde ise Allah’tan korkmadıkları ve Allah’ın sevgisini her şeyin üzerinde tutmadıkları için vicdanlarının sesini değil nefislerinin sesini dinlemeleri yer almaktadır. Evet insanların bir kısmı gerçekten güzel davranışlarda bulunabilirler. Kuran ahlakına dayanmayan güzel ahlak, geçici ve hikmetsiz davranışlardan ibaret olacaktır. Ancak sürekli olan güzel ahlakın hayırlı olduğunu Rabbimiz bir ayetinde şöyle haber vermiştir:

…sürekli olan 'salih davranışlar' ise, Rabbinin Katında sevap bakımından daha hayırlıdır, umut etmek bakımından da daha hayırlıdır. (Kehf Suresi, 46)

İnsan gün içinde güzel ahlak gösterebileceği birçok olayla karşılaşır. Ancak bunları sıradan, tesadüfen meydana gelen olaylar olarak değerlendirmek insanı kader gerçeğinden uzaklaştıracaktır. İnsanın ömrü boyunca karşısına çıkan ne olay varsa, Rabbimiz onu bir hikmet ve imtihan üzere yaratmaktadır. Kişi bu bilinçle hareket ettiğinde güzel ahlak göstermesi için bir nedeni olacaktır.

Bazı insanlar çevrelerindeki kişilere hem güzel davranışlarda bulunmak istemezler, hem de yaptıkları çirkin davranışların hoş karşılanmasını beklerler. Bu insanlar uyarıldıklarında ise “Bu saatten sonra nasıl değişirim?”  “Benim kişiliğim böyle” gibi içi boş birçok yanıt verirler.

İnsan yalnızca güzel ahlak gösterdiğinde ortaya hayır ve güzellikler çıkar. Cahiliye hayatına alışmış olan insanlar, güzel ahlakı yaşamak ve bunda kararlılık göstermek için bir neden bulamazlar. Allah korkusuna sahip olmadıkları, ahirette de azapla karşılaşmayacaklarını, kalplerinin temiz olduğunu düşündükleri için, “niçin kendimi zorlayayım” diye düşünürler.

Güzel ahlak vicdana başka şekilde elde edilemeyecek bir rahatlık ve huzur verir. Bunu, yaşamayan insanların anlaması mümkün değildir. Cahiliye ahlakı yaşayan insanların kalplerinde yaşadıkları boşluk ve sıkıntı hissinin nedeni de budur. Vicdana uygun yaşamanın insanın ruhunda oluşturduğu coşkuyu ve heyecanı dünya hayatına dair hiçbir menfaatte bulmak söz konusu değildir. Yüce Rabbimiz, dünya hayatının kısıtlı menfaatlerine ikna olarak bu huzur ve neşeyi yaşayamayanların durumunu bir ayetinde şöyle bildirmiştir:

"Bizimle karşılaşmayı ummayanlar, dünya hayatına razı olanlar ve bununla tatmin olanlar ve Bizim ayetlerimizden habersiz olanlar; İşte bunların, kazandıkları dolayısıyla barınma yerleri ateştir." (Yunus Suresi, 7-8)

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları