Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

REKABET VE KISKANÇLIK

12 Nisan 2013 Saat: 13:34
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 786 kez okunmuştur

 

Tesanüd (dayanışma), iman edenlerin önemli özelliklerindendir. Kuran’da bildirildiği üzere bütün Müslümanlar birbirlerinin kardeşidir. Müslümanlar aynı ahlaka sahip, aynı kitabı okuyan, aynı yolda giden kişilerdir. Bu sebeple aralarında çok büyük bir sevgi ve dayanışma vardır. Ayrıca Rabbimiz’in Kuran’da emrettiği üzere Müslümanların birlik olup, küfre karşı mücadele etmeleri gerekmektedir.

Şüphesiz Allah, Kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.(Saff Suresi, 4)

İman edenler mütevazı, hoşgörülü ve muhabbet ehlidirler. Bu nedenle tesanüd Müslümanlar arasında kendiliğinden meydana gelir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi geren birçok yön vardır. Çünkü iman edenler imtihan olmaktadır ve hatalar yüzünden bu tesanüde zarar gelebilir. Sonucunda Müslümanlar arasında çok kısa sürelide olsa soğukluk görülebilir.

Yapılan bu hataların sebebi her insanda olduğu gibi Müslümanların da nefis taşıyor olmalarıdır. Nefis kıskançlık, bencillik ve hırsla dolu olduğu için, iman eden kimseleri kontrol altına aldığında, bu hisler ile onu etkilemiş olur. İşte bu sebeple Yüce Allah Kuran'da iman edenleri tesanüd konusunda dikkatli olmaları için uyarmaktadır. Müslüman, kardeşini kışkırtacak ve tesanüdün bozulmasına neden olacak söz ve tavırlardan kaçınmalıdır.

Kullarıma, sözün en güzel olanını söylemelerini söyle. Çünkü şeytan aralarını açıp bozmaktadır. Şüphesiz şeytan insanın açıkça bir düşmanıdır. (İsra Suresi, 53)

Ayette ilk olarak Müslümanların birbirlerine karşı daima güzel sözler söylemesi (yalnızca güzel değil, "en güzel") emredilmektedir. İkinci olarak da şeytanın bir özelliği gösterilmektedir; şeytan, insanların, özelliklede iman eden kimselerin arasını bozmak için çaba sarf etmektedir. Çünkü dünya ehli olan insanlar zaten hayatlarını nefisleri üzerine kurarlar. Ancak şeytanın asıl uğraştığı kimseler müminlerdir.

Çekişme, şeytanın iman eden kimseler arasındaki tenasüdü bozmak için en fazla başvurduğu yöntemdir. Şeytan Müslüman’ın zayıf bir anında elde edilen bir başarı yada bulunulan iyi bir konumu kullanarak kardeşler arasında rekabet ve kıskançlığın oluşmasına neden olabilir. Aslında bu ahlak, o an için Allah’ın yüceliğini ve tüm nimetlerin sahibinin O’nun olunduğunu unutmaktan kaynaklanır. "Yoksa onlar,  Allah'ın Kendi fazlından insanlara verdiklerini mi kıskanıyorlar? ..."(Nisa Suresi, 54) Bu ahlak, hem Allah’ın hoşnutluğunu kaybettirir, hem de iman edenlerin güçlerinin azalmasına sebep olur.

Bu sebeple Müslüman kalbinde kardeşlerine karşı çekişme, rekabet ve kıskançlık oluşturmamalıdır. Oluşabilecek her türlü duruma engel olmalıdır. Hem kendisi kıskançlığa kapılmamalı, hem de elindeki imkânları ön plana çıkarıp kardeşinin nefsini tahrik etmemelidir. Gücü oranında içten, samimi, mütevazı ve alçak gönüllü olmalıdır.

Müslümanlar rekabet konusunda değil, salih amel işleme konusunda yarışmalıdırlar. Bunu yaparken de kıskançlık yada öne geçme niyeti ile değil, kardeşini teşvik ederek, onun da cennette olmasını dileyerek ve yardım ederek yapmalıdır.

Artık onlardan kimi kendi nefsine zulmeder, kimi orta bir yoldadır, kimi de Allah'ın izniyle hayırlarda yarışır öne geçer. İşte bu, büyük fazlın kendisidir. (Fatır Suresi, 32)

 

 

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları