Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

ŞEYTANIN ÇARPIK MANTIK ÖRGÜSÜ

27 Temmuz 2012 Saat: 18:57
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 902 kez okunmuştur

Allah, insanları denemek için baş şeytan İblis’i ve onun saptırdığı insanları yaratmıştır. İblis, çok mantıksız bir sebeple nankörlük etmiş, Allah’ın katından kovulmuştur. Kovulurken de insanları saptırabilmek için Allah’tan izin istemiştir. Rabbimiz de ona kıyamet gününe kadar süre tanımıştır. Bu süre ile şeytanın insanları saptırması için mücadelesi de başlamış oldu. Allah Kuran’da şeytana uyup da kendi yolundan çıkanları cehennemle gazaplandıracağını bildirmiştir.

Şeytanın ordusu insanlardan ve cinlerden meydana gelmiştir. "Cinni" (cinlerden olan) şeytanlar, insan tarafından görülmediği için insanlara fark etmeden yaklaşırlar, vesvese verip, saptırıcı düşüncelere yöneltirler. "İnsi" (insanlardan olan) şeytanlar ise diğer insanlara açıkça yaklaşıp, Allah’ın yolundan saptırmak için vesveselerde bulunurlar. Bu kişi, insanın çok yakın dostu gibi görünen biri olabileceği gibi, bir fikir adamı ya da zorbada olabilir.

İnsanın kendisine bu derece sinsice yaklaşan bir düşmana karşı çok fazla dikkat etmesi gerekir. Bunu yapabilmek için de şeytanı tanımak gerekir. Şeytanı tanımaya başladığımızda çok ilginç bir mantığa sahip olduğunu görürüz.

"(Allah) Dedi: 'Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?' (İblis) Dedi ki: 'Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın." (Araf Suresi, 12)

Ayette de bildirildiği gibi iblisin kendisini her şeyden üstün görmesi, Hz. Adem’e secde etmemesine neden olur. Fakat isyan etmesindeki sebebin çok çürük ve anlamsız olduğu görülmektedir.  Fakat fiziksel yapısı ister ateş, ister çamur olsun, ikisi de Allah tarafından yaratılmaktadır. Yaratılmış bir varlığın yaratanın emrine uymak yerine itiraz etmesi, akılsızlık ve nankörlüktür.

İblisin yapmış olduğu bu isyanda acayip bir durum söz konusudur. Allah’ın varlığını ve kendini yarattığını bilir, etrafındaki melekleri görür, insanın yaratılışından da haberdardır. Sonsuz cehennem azabını çok iyi bilir. İşte iblisin ve onun yolunda gidenlerin esrarengiz mantığı burada gizlidir; Allah’ın varlığını ve birliğini bile bile O’na karşı gelmek ve kâfirlerden olmak. Bu, mucizevi bir olaydır. Çünkü her türlü ilim ve bilgiye sahip olduğu halde, şeytanın çok üstün bir imana sahip olması gerekir. Ancak şeytan Allah’a karşı büyüklendiği için tüm mantık örgüsü kilitlenmiş ve şuursuzca itaatsizliği seçmiştir.

İbliste görülen esrarengizlik bununla sınırlı değildir. İnsanlara imansızlığı telkin ettiği halde, aslında Allah’tan çok korktuğunu söyler. Bu davranış da oldukça mantıksız ve hastalıklı bir yapının göstergesidir.

"Şeytanın durumu gibi; çünkü insana 'inkar et' dedi, inkar edince de: 'Gerçek şu ki ben senden uzağım, doğrusu ben alemlerin Rabbi olan Allah'tan korkarım' dedi." (Haşr Suresi, 16)

Şeytanı değerlendirirken unutmamamız gereken bir nokta vardır; şeytan sadece Allah’ın müsaade ettiği sürece iş yapabilir ve bunun dışında hiçbir gücü yoktur. Şeytanın saptırabileceği insanlar da zaten Allah katından daha önceden bellidir. Şeytanın görevi, ahirette yeri cehennem olan insanlara, buraya gitmeleri için vesile olmaktır.

Andolsun, cehennem için cinlerden ve insanlardan çok sayıda kişi yarattık (hazırladık). Kalpleri vardır bununla kavrayıp-anlamazlar, gözleri vardır bununla görmezler, kulakları vardır bununla işitmezler. Bunlar hayvanlar gibidir, hatta daha aşağılıktırlar. İşte bunlar gafil olanlardır. (Araf Suresi, 179)

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları