Banu GÜLEN
Banu GÜLEN

BİR MÜSLÜMANIN YAPMAMASI GEREKEN ÜÇ HATA

20 Temmuz 2012 Saat: 18:33
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu yazı 1.718 kez okunmuştur

Allah’ı Unutmak

“Kendileri Allah'ı unutmuş, böylece O da onlara kendi nefislerini unutturmuş olanlar gibi olmayın. İşte onlar, fasık olanların ta kendileridir.” (Haşr Suresi, 19)

İnsanın gafilliğinin sonucu olarak bazı zamanlarda Yüce Allah’ı hatırından çıkarması, yanlışlar yapıp günah işlemesine neden olur. Çünkü insanın Allah’ın varlığını unutması ve hayatını bu şekilde sürdürmesi, olayları doğru bir şekilde anlayamamasına ve sonuçlandıramamasına neden olur. Kişi Kuran ahlakının getirmiş olduğu güzellikleri yaşamında uygulamadığı için, doğruyu yanlıştan ayırt edemez, bu yüzden bereketsizlik, huzursuzluk ve mutsuzluk içinde bir yaşam sürer.

Fakat Yüce Rabbimizi daima aklımızda tutup, O’nun ayetlerindeki güzellikleri sürekli hatırlamak, kişinin çok daha akıllı ve bilinçli olmasını sağlar. Bu ahlaktaki bir insan, Kuran’ın hükümlerini daha dikkatli ve güzel bir şekilde yaşamında uygular. Allah’ı sürekli olarak hatırlayan bir insan, kendisindeki eksikliklerin farkında olur, hayatı boyunca gerçekleşen hiçbir konunun kendi kontrolünde olmadığını anlar. Bu sebepledir ki, Müslüman insan için Allah’ı zikretmek ve hangi olayla karşılaşırsa karşılaşsın Allah’a sadık kalmak çok önemli bir ibadettir.

İnsanlar Hakkında Yanlış Zanlarda Bulunmak

“Ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır. Tecessüs etmeyin (birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın). Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.) Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi? İşte, bundan tiksindiniz. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok esirgeyendir.” (Hucurat Suresi, 12)

Bu ayette Müslüman’ın uzak durması gereken önemli üç davranış bildirilmektedir; zanda bulunmamak, gıybet etmemek (dedikodu yapmamak), tecessüs etmemek (gizli yönleri araştırmamak) Bu üç davranışın da ortak yönü, Müslüman kişiyi inciten, Müslümanlar arasındaki destek ve dayanışmaya zarar veren, dostluk, sevecenlik ve acıma duygularını azaltan tavırlar olmasıdır. Müslüman’ın kafasından geçen ne olursa olsun Allah’ın sınırlarını aşmamak kaydı ile olmalıdır. Müslüman kişi, hissettiği duyguları ve işlediği tavırları Kuran’ın getirmiş olduğu hükümlere göre düzenler. Allah’ın izniyle Müslüman kardeşlerine sürekli olarak doğru ve güzel ahlakla yaklaşır.

Gereksiz Konuşmak

“İnsanlardan öyleleri vardır ki, bilgisizce Allah'ın yolundan saptırmak ve onu bir eğlence konusu edinmek için sözün 'boş ve amaçsız olanını' satın alırlar. İşte onlar için aşağılatıcı bir azab vardır.” (Lokman Suresi, 6)

Allah’ın adının anılmadığı, rızasının gözetilmediği ve kişinin ahiretine hiçbir faydası olmayan konuşma şeklidir boş konuşma. İnsana hiçbir şekilde fayda sağlamadığı gibi, tam tersine insan ruhuna fazlasıyla sıkıntı vermiş olduğu halde, Kuran ahlakının güzelliğinden yoksun olan kişiler, yaşamlarının büyük bir bölümünü bu şekilde geçirirler.

Şeytan, insanların bir araya geldiğinde bu şekilde boş konuşarak zaman geçirmelerini ister. Böylece Allah’ı zikretmekten yoksun, O’nun yaratmış olduğu tüm güzellikleri ve mucizeleri göremeyen, dünyadaki yaratılış amacının hiçbir zaman farkında olamayan, kendisi ile beraber cehenneme gidecek insanlar topluluğu oluşturur. Bu nedenle Müslüman dikkatli olmalı, boş konuşmaların olduğu ortamlarda bulunmamalıdır. Eğer ortam uygunsa insanlara Allah’ın yüceliğini, kaderin mükemmelliğini ve ahretin varlığını hatırlatmalıdır.

Öyleyse (yalnızca) Beni anın, Ben de sizi anayım; ve (yalnızca) Bana şükredin ve (sakın) nankörlük etmeyin. (Bakara Suresi, 152)

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Yazıya Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Körfez Manşet Tavsiye Formu

Bu Yazıyı Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız

Yazarın Diğer Yazıları

HUZURU DOĞRU YOLLA ARAMAK19 Şubat 2015 Saat: 11:06
CİHAD SAVAŞ YAPMAK MIDIR?18 Ocak 2015 Saat: 20:55
SİYASETİN VİZYONU SEVGİ OLMALI22 Kasım 2014 Saat: 18:49
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR12 Ekim 2014 Saat: 15:12
ÜZÜLMEK CAHİLİYE ADETİDİR3 Ekim 2014 Saat: 19:56
Tüm Yazıları